به گزارش ایرنا، فرماندار بم شامگاه شنبه در نشست نحوه برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم با حضور مسئولان هیات های مذهبی گفت: با توجه به وضعیت قرمز کرونا در استان کرمان خاصه بم  و موضوع رعایت پر...

به گزارش ایرنا، فرماندار بم شامگاه شنبه در نشست نحوه برگزاری آیین های عزاداری ماه محرم با حضور مسئولان هیات های مذهبی گفت: با توجه به وضعیت قرمز کرونا در استان کرمان خاصه بم  و موضوع رعایت پروتکل ها و اهمیت مساله بهداشتی و در کنار آن مساله امنیتی، امسال مراسم عزاداری مرکزی تاسوعا و عاشورای حسینی میدان امام خمینی(ره) در بم برگزار نخواهد شد.

هادی شهسوارپور افزود: بمنظور برگزاری مراسم ماه محرم تمامی هیات ها باید در سامانه بیرق ثبت نام کرده و عزاداری ها باید در محل مناسب و تایید شده توسط کارگروه تعیین شده و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام گیرد.

وی بیان کرد: اگر هر هیاتی یک درصد هم موارد بهداشتی را رعایت نکند با آن برخورد خواهد شد و پخش نذری در هر حالتی ممنوع بوده و نذورات فقط به صورت کمک مومنانه باید عرضه شود

شرق استان کرمان در مبتلایان به کرونا شیب افزایشی کمتری دارد

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: وضعیت استان کرمان قرمز است و شهرستان های شرقی نسبت به استان در روند مبتلایان به ویروی کرونا شیب افزایشی بسیار کمتری را دارند.

 عباس عباس زاده افزود: در شرق استان کرمان شهرستان های بم و نرماشیر در وضعیت قرمز ، ریگان و فهرج در وضعیت زرد قرار دارند و از ابتدای شیوع کرونا تاکنون سه هزار و ۶۵۹ نمونه گیری صورت گرفته است .

وی  با اشاره به بالا بودن آمار مبتلایان به کرونا  در بم نسبت به دیگر شهرهای شرقی استان در برگزاری مراسم های عزاداری محرم امسال باید پنج نکته اساسی و مهم رعایت شود که از جمله استفاده مستمر از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به طول ۲ متر ، زمان برگزاری مراسم حداکثر ۲ ساعت باشد ، ضدعفونی کردن محیط و دستها و ممنوعیت توزیع هر گونه نذورات و خوردنی و آشامیدنی می توان اشاره کرد.

  عباس زاده ادامه داد:متاسفانه در دو محله‌ از شهر بم که تعداد مراسم عروسی و جشن بالا بوده به نسبت میزان مبتلایان بالا رفته که می طلبد با جدیت کارمان را مثل قبل انجام دهیم تا کمترین آسیب متوجه شهروندان پشود و ضمن تشکر از تمامی پرسنل کادر درمان و بیمارستان ها و مراکز بهداشت از همشهریان  بابت کمبودها و کاستی ها عذرخواهی می کنم.

مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی نزدیک به ۱۰سال به صورت مرکزی در میدان امام خمینی(ره) بم برگزار می گردد و هرساله گردشگران خارجی زیادی برای تماشای این مراسم باشکوه به این شهر سفر می کنند و این مراسم انعکاس قابل توجهی از شبکه های سراسری و بین المللی داشته است.

شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان واقع شده است.