محمدتقی هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شمار پناهندگان خارجی مقیم استان خراسان رضوی حدود ۱۵۰ هزار نفر است که بیشتر تابعیت افغانستان دارند و دارای کارت آمایش هستند و اتب...

محمدتقی هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شمار پناهندگان خارجی مقیم استان خراسان رضوی حدود ۱۵۰ هزار نفر است که بیشتر تابعیت افغانستان دارند و دارای کارت آمایش هستند و اتباع عراقی مقیم این استان نیز دارنده کارت هویت می باشند.

وی ادامه داد: براساس اعلام دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در ایران، این نهاد سالانه حدود ۳۰۰ هزار دلار به پناهجویان خارجی مقیم خراسان رضوی کمک می کند یعنی سهم هر پناهجو از این کمکها سالانه ۲ دلار است!

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی میزان کمک سالانه نهادهای سازمان ملل به پناهندگان خارجی استان را ناچیز دانست و گفت: در خصوص میزان و نحوه ارائه کمکها به اتباع خارجی اطلاع رسانی درستی نمی شود و اصولا در خصوص هزینه های پنهان زندگی اتباع خارجی مقیم ایران که دولت به شکل سرانه خدمات حمل و نقل، بهداشتی، آموزشی و یارانه های مربوط به خدمات آب، برق، انرژی و سوخت پرداخت می کند حرفی به میان نمی‌آید.

وی با بیان اینکه نمی توان بر اساس اصول حاکم بر نظام جمهوری اسلامی نسبت به اوضاع اتباع مسلمان و پناهجوی همسایه شرقی بی تفاوت باشیم افزود: هم اکنون در خراسان رضوی ۵۸ هزار تبعه خارجی مانند اتباع ایرانی از خدمات آموزشی بهره مند می شوند که فقط سرانه پرداختی دولت در این مورد ۶۰ میلیون ریال است که اینگونه خدمات بازگو نمی شود.

هاشمی ادامه داد: سازمان های جهانی ۵۰ درصد از هزینه مهاجران و پناهندگان خارجی مقیم ترکیه را به این کشور پرداخت می کنند از طرفی در صورت عدم پایبندی این نهادها به تعهداتشان، ترکیه مرزهای خود با اتحادیه اروپا برای خروج مهاجران خارجی می‌گشاید، همین موضوع نشان می دهد رفتار نهادهای کمک رسان خارجی به پناهجویان برخلاف اصول انسانی و در راستای منافع برخی کشورهاست.

وی همچنین به انفجار در گمرک اسلام قلعه افغانستان اشاره و بیان کرد: در پی این حادثه ما به خاطر رها ساختن کامیونها وتانکرها و افراد واقع در محل گمرک کشور همسایه از مهلکه آتش سوزی مهیب، در چارچوب سیاستهای انسان دوستانه و اسلامی، چندین روز پذیرای بیش از هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون و دهها تبعه پیاده افغانستانی بودیم که پس از سامان یافتن منطقه مرزی این افراد دوباره به کشورشان بازگشتند.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: در همان زمان مقامات افغانستانی اعلام کردند نیروهای خارجی مستقر در افغانستان حتی حاضر به کمک به این کشور در خاموش کردن حریق گسترده در گمرک اسلام قلعه نشدند با این حال ایران نه تنها در اطفای آتش سوزی بلکه در پاکسازی محیط نیز مشارکت داشته است.

بر اساس آمار اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی هم اکنون ۳۲۰ هزار تبعه کشور افغانستان به صورت قانونی در این استان سکونت دارند.

همچنین مطابق برآوردهای به عمل آمده توسط نهادهای رسمی حدود ۷۰ هزار تبعه افغانستانی نیز به شکل غیرقانونی در استان ۶.۹ میلیون نفری خراسان رضوی حضور دارند.