عباس رضایی روز یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در استانداری اصفهان افزود: آب منطقه‌ای اصفهان نسبت به اجرای طرح تعادل‌بخشی همچنان همت ویژه دارد و با توجه ب...

عباس رضایی روز یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در استانداری اصفهان افزود: آب منطقه‌ای اصفهان نسبت به اجرای طرح تعادل‌بخشی همچنان همت ویژه دارد و با توجه به نصب کنتورهای هوشمند بر چاه‌ها در بالادست و پایین دست رود می‌تواند کمک شایانی باشد ولی هزینه این کنتورها بالاست و برخی از کشاورزان توان مالی ندارند.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس باید در زمینه کاهش قیمت کنتورهای هوشمند کمک کند اظهارداشت: انسداد چاه‌های غیرمجاز باید با قدرت و شدت ادامه یابد البته دستگاه قضایی در این زمینه همکاری‌های لازم را دارد.

استاندار اصفهان ادامه داد: اصلاح الگوی کشت باید فرهنگسازی و آموزش داده شود و رعایت اقتصاد کشاورزی در دستور کار جهاد کشاورزی استان قرار بگیرد.

وی شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی، راه و شهرسازی و فرودگاه را به رعایت اصول ایمن‌سازی راه‌ها، ساختمان‌ها و مزارع در مقابل اثرات فرونشست فراخواند و تصریح کرد: فرمانداران از طریق دستگاه‌های اجرایی تابعه خود نسبت به پایش و اجرایی کردن طرح‌های مصرف بهینه آب اقدام جدی صورت دهند.

رضایی تاکیدکرد: بحث انتقال آب برای جلوگیری از اثرات ناشی از فرونشست زمین و گردوغبار را به عنوان راهکاری اصلی و اساسی در هیچ زمان نباید از یاد برد و همواره باید پیگیر آن بود.

وی اضافه کرد: ناوگان حمل‌‍ و نقل عمومی و فرهنگ استنفاده از دوچرخه باید تقویت شود تا از این طریق میزان آلودگی هوا کاهش یابد.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: منابع طبیعی در راستای بیابان‌زدایی و مالچ‌پاشی اقدامات لازم را انجام دهد و سازمان صمت اقدامات لازم برای کاهش انتشار آلاینده‌های ناشی از صنایع و کوره‌ها را در دستور کار قرار دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در این جلسه گفت: افت شدید آب‌های زیرزمینی در استان اصفهان موجب فرونشست زمین در مناطق مختلف این استان شده است.

مسعود میرمحمد صادقی افزود: در این زمینه ۳۵ محدوده مطالعاتی در استان وجود دارد که از این تعداد هشت محدوده آزاد در نواحی کویری قرار دارد و ۲۷ محدوده نیز ممنوعه است.

وی ۱۷ محدوده را ممنوعه و ۱۰ محدوده را ممنوعه بحرانی خواند و اظهارداشت: دهق- علویجه، کوهپایه- سگزی، میمه، نجف‌آباد، اصفهان- برخوار، مورچه خورت و دشت مهیار شهرضا به شدت افت سطح آب زیرزمینی دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بیان کرد: در دشت مهیار شمالی طی ۳۵ سال گذشته ۴۶.۶۹ متر و در دامنه ۴۰ متر افت سطح آب زیرزمینی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه فرونشست زمین به طور عمده در ناحیه مرکزی استان به ویژه در رهنان، خمینی‌شهر و برخوار وجود دارد تصریح کرد: راران در منطقه خوراسگان اصفهان سالانه تا ۱۴ سانتی‌متر فرونشست زمین دارد و این پدیده در فرودگاه شهید بهشتی دیده می‌شود.

میرمحمد صادقی بیان کرد: در دشت دامنه استفاده از آب‌های زیرزمینی به شدت افزایش یافته و منازل و ساختمان‌ها دچار مشکل شده و مردم به دنبال جابجایی محل زندگی خود هستند.

وی اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی را یکی از راهکارهای ارائه شده توسط وزارت نیرو دانست که باید در ۱۵ منطقه اجرایی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: از ابتدای سال جاری ۸۸ حلقه چاه در شهرستان اصفهان بسته شده‌است.

وی گفت: ۴۲ هزار و ۳۰۹ حلقه چاه مجاز و ۱۷ هزار و ۶۱۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان وجود دارد که ۹ هزار و ۸۲۳ حلقه چاه غیرمجاز اکنون فعال هستند و مابقی فعالیت ندارند.

میرمحمد صادقی اضافه کرد: در چندسال اخیر پنج هزار حلقه چاه مسدود و سه هزار ۹۰۰ کنتور هوشمند و ۹۳۳ کنتور الکترومغناطیس روی چاه‌ها نصب شده‌است.

جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با حضور علیرضا شهیدی معاون وزیر و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در استانداری اصفهان برگزار شد.