به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان انتقال خون، در این فراخوان از عموم مردم شهید پرور ایران به ویژه خانواده های معظ...

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان انتقال خون، در این فراخوان از عموم مردم شهید پرور ایران به ویژه خانواده های معظم شهدای ۸ سال دفاع مقدس، جانبازان، آزادگان سرافراز که مستندی از انتقال خون، دریافت خون یا اهدای خون توسط این عزیزان یا سایر دوستان و آشنایان به ویژه پزشکان، پرستاران و کادر بهداشت و درمان آن ایام در خطوط مقدم جبهه یا پشت جبهه طی سالهای دفاع مقدس دارند دعوت شده است که آثار خود را به روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران ارسال کنند.

این اقدام برای حفظ و ثبت آثار و مستندات و چگونگی خون رسانی و خدمت به مجروحان در مراکز درمانی و اهدای خون در جبهه و پشت جبهه طی سالهای دفاع مقدس توسط واحدهای سیار و پایگاه های ثابت صورت می گیرد.

شناخت و ثبت نحوه شکل گیری فرهنگ اهدای خون که طی این سالها نهادینه شده است و انتقال آن به نسل کنونی و نسلهای آینده و استمرار فرهنگ غنی و ارزشمند اعمال ایثارگرانه در طی سالهای جنگ تحمیلی سازمان را بر آن داشت تا این فراخوان را برای جمع آوری اسناد منتشر کند.

روابط عمومی سازمان انتقال خون شرایط جمع آوری این اسناد را در  محورهای زیر به این شرح اعلام کرد:

اسناد و آثار مکتوب شامل: دست نوشته رزمندگان، شهدا و آزادگان، ایثارگران، خاطرات و یادداشت های روزانه، زندگی نامه، وصیت نامه شهدا، مدارک شخصی رزمندگان و شهدا و ایثارگران جبهه های جنگ، پشت جبهه، مقاومت های مردمی، گردان ها و یگان های نظامی و ... که در آن به اهدای خون، دریافت خون، نحوه خون رسانی و بانک خون بیمارستان های ثابت یا صحرایی طی دوران دفاع مقدس اشاره شده باشد. مدارک بیمارستانی و نامه های اداری که در این خصوص باشد نیز جز اسناد به حساب می آیند.

 اسناد و آثار غیر مکتوب شامل: فیلم، عکس، نگاتیو از جبهه های جنگ، پشت جبهه، مقاومت های مردمی، گردان ها و یگان های نظامی که در اهدای خون یا جمع آوری و انتقال خون مشارکت داشته اند.

 تجهیزات و ملزومات انفرادی مربوط به شهدا، آزادگان و رزمندگان عزیزکه مربوط به اهدا یا دریافت خون ایشان باشد.

اسناد، آثار و بقایای تاریخی به جامانده از درخواست، دریافت و تزریق خون (چرخه خون رسانی دوران ۸ سال دفاع مقدس)

اسناد مربوط به نقش ادارات، سازمانها ویگانهای نظامی و نهادهای دولتی و مردمی در چرخه اهدای خون ۸ سال دفاع مقدس اعم از مکاتبات، فیلم، عکس و گزارشات مکتوب و مستند

آثار هنری و ترویجی- تبلیغی برای تشویق مردم و کارکنان به اهدای خون طی سالهای دفاع مقدس اعم از بنر، تراکت، بروشور، فیلم، انیمیشن، آگهی و ...

گفتنی است آثار ارسالی به نام  صاحبان اثر در موزه و کتاب در دست انتشار درج خواهد شد. اصل کلیه مدارک بعد از نسخه برداری و احراز اصالت آثار، اسناد و مدارک، به نحو شایسته ای عودت خواهد شد.

دارندگان آثار تا پایان مرداد ۱۳۹۹ فرصت دارند این آثار را به نشانی تهران، بزرگ راه همت ابتدای بزرگراه شیخ فضل الله نوری سازمان انتقال خون، روابط عمومی سازمان صندوق پستی۱۱۵۷ -۱۴۶۶۵ و کد پستی ۱۴۴۹۶۱۳۱۱۱ارسال کنند، یا با تلفن های ۸۸۶۰۱۶۰۳-۸۸۶۰۱۶۰۴ تماس حاصل فرمایند.

ضمنا علاقه مندان می توانند اسناد خود را از طریق پست الکترونیکی زیر ارسال نمایند:pr@ibto.ir