قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات احداث رودپارک در رودخانه 'چهل بازه' مشهد برای نخستین بار با همکاری شهرداری این شهر و شرکت آب منطقه ای استان از...

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات احداث رودپارک در رودخانه 'چهل بازه' مشهد برای نخستین بار با همکاری شهرداری این شهر و شرکت آب منطقه ای استان از سال ۱۳۹۲ آغاز شد.
علیرضا طاهری افزود: در بخشی از این رودپارک که به بهره‌برداری رسیده است، علاوه بر ایجاد یک منطقه تفریحی و گردشگری عبور ایمن سیلاب‌های رودخانه نیز با استفاده از روش ساماندهی مطبق تثبیت شده است.
وی ادامه داد: تاکنون اجرای رودپارک در هزار و ۵۰۰ متر از طول این رودخانه ساماندهی و به مساحت ۱۰ هکتار انجام شده است. 

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون رودپارک چهل بازه در ضلع جنوبی رودخانه و در شرق پل نمایشگاه بین‌المللی مشهد تا نزدیک پل شهید ستاری اجرا شده است که وجود بوستان و فضای سبز در طول رودخانه، ساخت بوستان کودک، دریاچه مصنوعی، آبشار، بوستان ساحلی و شنی و فضای مطبق ساحلی از ویژگی‌های آن است.
وی با انتقاد از نامگذاری این رود پارک با عنوان  بوستان چهل بازه افزود: در  مشهد ده‌ها بوستان داریم ولی فقط یک رودخانه زنده و فعال در داخل شهر وجود دارد که در بخشی از آن  رودپارک، اجرا و هم اکنون در حال بهره برداری است که وعده‌های شهرداری برای اصلاح نام تعیین شده برای این رودپارک تاکنون نتیجه‌ای نداشته و اصرار برای بکاربردن واژه بوستان برای آن مایه تعجب و خلف وعده است.
طاهری ادامه داد: این موضوع یک بحث معمولی و کلیشه‌ای و صرفا" یک اصلاح نام ساده نیست بلکه واژه مفهومی رودپارک، پیام زنده و فعال بودن رودخانه گلستان وچهل بازه را دارد و ما می‌توانیم با بزرگداشت نقش محیط زیستی رودخانه و محوریت و موجودیت آن قبل از احداث شهر به کودکان و نوجوانانمان، رودخانه زنده و فعال را نشان دهیم.
وی اظهار امیدواری کرد شهرداری به وعده و تعهد خود برای اصلاح نام بوستان چهل بازه عمل نماید.
طول رودخانه‌های خراسان رضوی در مجموع ۲۹ هزار کیلومتر  است.حفاظت، ایمن سازی، بهره برداری،ساخت هرگونه سازه تقاطعی یا موازی، به روزآوری، ساماندهی بستر و مراقبت از حریم کمی و کیفی و ساحل سازی این رودخانه‌ها از وظایف شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی است.