خبرگزاری اسپانیایی افه با اشاره به فشار آمریکا بر سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، نوشت: دولت های لهستان، فرانسه، انگلستان، بلژیک، آلمان و استونی در بیانیه‌­ای مشترک از کناره­...

خبرگزاری اسپانیایی افه با اشاره به فشار آمریکا بر سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، نوشت: دولت های لهستان، فرانسه، انگلستان، بلژیک، آلمان و استونی در بیانیه‌­ای مشترک از کناره­‌گیری یکجانبه آمریکا از برجام و وضع تحریم های جدید ابراز تاسف کردند.

این خبرگزاری اسپانیایی همچنین بدون اشاره به عدم پایبندی دولت های اروپایی به تعهدات خود در قبال برجام، از درخواست کشورهای اروپایی مبنی بر ضرورت پایبندی ایران به این توافق بین المللی سخن به میان آورد. اما در ادامه، به دفاع «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد از پایبندی ایران به تعهداتش در مقابل بدعهدی­‌های آمریکا به دلیل خروج از برجام پرداخت.

افه همچنین با اشاره به سخنان «مجید تخت روانچی» نماینده ایران در سازمان ملل، نوشت: در واقع، این توافق به پیمانی تبدیل شده است که تنها توسط یکی از طرف‌­ها رعایت می شود. توافق چندجانبه نمی تواند به صورت یکجانبه اجرا شود. ایران برای حفظ برجام بیش از سهم خود را انجام داده است. اما ایران به تنهایی تعهدات بقیه اعضا را بر عهده نمی تواند بگیرد و نخواهد گرفت.

این خبرگزاری اسپانیایی در پایان گزارش خود با بیان موضع‌گیری کشورهای اروپایی نوشت: اعضای اروپایی شورای امنیت با تنظیم بیانیه‌­ای مشترک تعهد خود را نسبت به توافق هسته ای نشان دادند و خواهان پایان دادن به تنش‌ها شدند.  

شبکه تله سور ونزوئلا هم با تیتر «چین از آمریکا خواست تحریم های علیه سوریه و ایران را متوقف کند» نوشت: «جانگ جونگ» نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد از دفتر همکاری امور بشردوستانه این سازمان خواست تاثیر تحریم‌های وضع شده توسط آمریکا در بحبوحه اضطراری ناشی از همه ­گیری ویروس کرونا را مورد توجه و بررسی قرار دهد و همچنین کشورهای عضو را به لغو فوری تحریم های یکجانبه فراخواند.

همچنین بخش اسپانیولی زبان خبرگزاری فرانسوی در باره نشست یاد شده نوشت: تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با مقاومت سازمان ملل متحد مواجه شد. این خبرگزاری غربی سپس به مقاومت قاطعانه چین و روسیه در برابر این درخواست نابجای آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اشاره کرد و نوشت: شرط ایران برای تداوم توافق برجام لغو این تحریم هاست و چین و روسیه تاکید کردند که اگر این موضوع به رأی گذاشته شود با حق وتوی خود با آن مخالفت خواهند کرد. ایالات متحده آمریکا با کناره گیری از برنامه اقدام جامع مشترک، دیگر عضو این توافق نیست و حق ندارد باعث پسرفت در شورای امنیت شود.

این رسانه همچنین به نقل از هشدارهای نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نوشت: ما نمی توانیم بپذیریم که آمریکا برای مشروعیت بخشیدن به سیاست فشار حداکثری اش، سازمان ملل را ابزار قرار دهد.

خبرگزاری فرانسه در ادامه با انعکاس بخشی از سخنرانی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران افزود: حفظ توافق برجام در راستای لغو تحریم های تسلیحاتی امکان پذیر است و هرگونه تلاش برای تغییر یا اصلاح جدول زمانی توافق شده در قطعنامه ۲۲۳۱ به تضعیف قطعنامه منجر خواهد شد.

این رسانه فرانسوی در آخر با اشاره به گفته های «اولوف اسکوگ» نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل نوشت: آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای در ماه مه ۲۰۱۸ در هیچ یک از جلسات درباره توافق هسته ای شرکت نکرده است.

یک تارنمای خبری آرژانتینی(Infobae) در این باره نوشت: کل جامعه بین الملل در برابر پاره شدن توافق هسته ای به دست ترامپ و وضع مجدد تحریم های آمریکا علیه تهران ایستاده اند و با دفاع بقیه اعضای پیمان از لزوم حفظ برجام، این پیام بار دیگر در نشست روز سه شنبه شورای امنیت طنین­ انداز شد.

روزنامه ال کومرسیو پرو نیز با پرداختن به ادعاهای دروغین وزیر امور خارجه آمریکا و تکرار این ادعا نوشت: در صورت تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی علیه ایران، که در مهرماه سال جاری پایان می پذیرد، راه تهران برای بی ثبات سازی منطقه هموار خواهد شد.

به عقیده ناظران بین المللی جلسه شورای امنیت نتیجه ملموسی برای آمریکا به همراه نیاورد، اما حمایت جامعه جهانی از ضرورت حفظ و ادامه برجام را به نمایش گذاشت.