عبدالرضا قاسمپور، عصر یکشنبه در گردهمایی هیات‌های بازرسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شهرستان‌های استان فارس در شیراز افزود: سه...

عبدالرضا قاسمپور، عصر یکشنبه در گردهمایی هیات‌های بازرسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری شهرستان‌های استان فارس در شیراز افزود: سه رکن مهم انتخابات، هیات اجرایی، هیات نظارت و هیات بازرسی است.
وی اظهار داشت: قانون، وزارت کشور را مسئول برگزاری و نظارت بر حسن اجرای انتخابات تعیین کرده است از این رو این وزارتخانه می‌تواند مامورانی را به عنوان هیات‌های بازرسی انتخاب کند.
قاسمپور اضافه کرد: بر اساس قانون، هیچ سازمان و دستگاهی به جز وزارت کشور و شورای نگهبان، مجاز به اعزام بازرس و مامور در جریان روند اجرایی انتخابات نیستند.
وی ادامه داد: بر مدار قانون، بازرسی از جریان انتخابات برای صیانت از آرا در دستور کار است و باید روند بازرسی به گونه‌ای باشد که از اجرایی شدن وظایف هیات‌های اجرایی اطمینان حاصل کنیم که کار خود را قانونی انجام داده باشند.
رئیس هیات بازرسی انتخابات استان فارس گفت: در صورتی که در جایی نقض قانون صورت بگیرد، هیات‌های بازرسی شهرستان باید گزارش لازم را به هیات بازرسی استان و دادگستری ارایه دهند تا بر مبنای قانون با تخلفات برخورد شود.
قاسمپور بیان کرد: همه دست اندرکاران امر انتخابات باید کمک کنند تا انتخابات سالم، آرام و قانونمند با حضور گسترده مردم برگزار شود.
وی با تاکید بر اینکه باید اخلاق انتخاباتی رعایت شود، گفت: انتخابات پایه نظام است، مردم سالاری دینی با مشارکت مردم محقق می شود و با توجه به این مهم باید توان خود را برای صیانت از آرای مردم که همانا حق الناس است، بکار گیریم.
معاون استاندار فارس ادامه داد: در انتخاب اعضای هیات‌های بازرسی شهرستان‌ها تلاش کردیم چهره‌های سالم و توانمند انتخاب شوند و در شهرستان‌های جدید نیز به محض تشکیل شهرستان، هیات‌های بازرسی تشکیل خواهد شد.

در تابستان 98 بر اساس مصوبه هیات وزیران، بخش‌های بیضا، اوز، سرچهان، زرقان، خفر، آباده طشک و کوه چنار در استان فارس به شهرستان ارتقا یافتند. 

قاسمپور افزود: هیچ دستگاه دولتی، حق تبلیغ علیه یا به نفع هیچ کدام از نامزدهای انتخابات را ندارد، هیات‌های بازرسی باید این موارد را رصد و با تخلفات احتمالی برخورد کنند.
وی ادامه داد: همچنین رصد تحرکات و فعالیت نامزدهای احتمالی انتخاباتی باید مد نظر هیات‌های بازرسی انتخابات قرار گیرد.
معاون استاندار فارس گفت: تبلیغات انتخابات تنها در زمان تعیین شده قانونی مجاز است و خارج از این زمان تخلف است و باید این تخلفات رصد و براساس قانون با آن برخورد شود.
قاسمپور اضافه کرد: در فضای مجازی، برخی خود را کاندیدا معرفی می‌کنند که این تخلف است و با اینگونه افراد برخورد می‌شود و لازم است هیات‌های بازرسی نیز مستندات لازم را در این زمینه تهیه کرده و گزارش دهند.
وی ادامه داد: هیات‌های بازرسی، مامور نظارت بر حسن اجرای انتخابات هستند ‌لذا باید در مرحله نخست، اعضای فعال در این هیات‌ها بی طرف باشند، زیرا در غیر این صورت نمی‌توانند بازرسان بی طرفی را برای حضور در پای صندوق‌های رای انتخاب کنند.
رئیس هیات بازرسی انتخابات استان فارس گفت: فعالیت‌های خلاف قانون در انتخابات از جانب هر کس باشد تخلف است و قانونگذار برای این تخطی، مجازات پیش‌بینی کرده است بنابراین هیات‌های بازرسی باید در این زمینه با دقت عمل کنند.
قاسمپور، خطاب به هیات‌های بازرسی انتخابات افزود: اگر بنا دارید برای نامزدی کار کنید باید از بازرسی استعفا دهید و از اداره دولتی خود خداحافظی کنید چون این اقدام تخلف است و طبق قانون با این تخلفات برخورد خواهیم کرد.
دبیر هیات بازرسی انتخابات استان فارس نیز در این نشست اظهار داشت: اعضای هیات‌های بازرسی باید مسلط به قوانین، مقررات و بخشنامه‌ها باشند.
دارا کیانی افزود: برای ما فرقی ندارد چه کسی به مجلس ورود پیدا می‌کند، هیات‌های بازرسی انتخابات وامدار هیچ گروهی نیستند و باید تنها بر اساس قانون عمل کنند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و نخستین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، دوم اسفندماه ۹۸ برگزار خواهد شد.