به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، آریان ۵ ساعت ۷:۰۴ دقیقه عصر شنبه به وقت محلی از مرکز فضایی گویان فرانسه (واقع در آمریکای جنوبی) به فضا پرتاب شد. این پنجمین پرتاب شرکت اروپایی «آریان اسپیس» در...

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، آریان ۵ ساعت ۷:۰۴ دقیقه عصر شنبه به وقت محلی از مرکز فضایی گویان فرانسه (واقع در آمریکای جنوبی) به فضا پرتاب شد. این پنجمین پرتاب شرکت اروپایی «آریان اسپیس» در سال ۲۰۲۰ است. 

عملیات پرتاب این موشک، پیش از این به دلایل فنی و همچنین بدی آب و هوا، دو بار در اواخر ژوئیه و یک بار هم در نیمه اوت به تاخیر افتاده بود. عملیات پرتاب این ماهواره‌بر چهارمین تلاش در دو هفته اخیر برای فرستادن آن به سمت مدار زمین محسوب می‌شود.

راکت آریان ۵ حامل ماهواره های MEV-۲ و ماهواره ارتباطاتی Galaxy ۳۰ است که دو به شرکت «اینتل ست» تعلق دارند و ماهواره ارتباطاتی BSAT-۴b که متعلق به شرکت سیستم پخش ماهواره ژاپن است.

ماهواره MEV-۲، عمر مفید ماهواره های قدیمی را با تامین سوخت مجدد برای چند سال افزایش می دهد. MEV-۲ دومین نسخه از این نوع ماهواره است که به کمک ماهواره های قدیمی «اینتل ست» می رود. در این ماموریت MEV-۲ همچنان به سرویس دهی به ماهواره های اینتل ست ادامه خواهد داد.

در اولین اقدام تاریخی برای سوخت رسانی به ماهواره های قدیمی و افزایش عمر مفید آنها،  ماهواره MEV-۱ ماه فوریه با موفقیت به ماهواره اینتل ست ۹۰۱  (Intelsat ۹۰۱) متصل شد و برای ۱۰ سال سوخت در اختیار آن قرار داد. امید می رود که تعمیر و سوخت رسانی به ماهواره های قدیمی تر روش ارزان قیمت تری نسبت به جایگزینی ماهواره ها در فضا باشد.

اکنون انتظار می رود ماهواره سوخت رسان MEV-۲ ساخت شرکت «نورثروپ گرومن»،‌ اوایل سال میلادی ۲۰۲۱ با ماهواره اینتل ست ۱۰۰۲/IS-۱۰۰۲ که در سال ۲۰۰۴ پرتاب شد، ملاقات کرده و برای سوخت رسانی به این ماهواره متصل شود.

شرکت «آریان اسپیس» روز هشتم ژوئیه در بیانیه ای اعلام کرد که  MEV-۲ از موتورهای پیشرانه و مخازن سوخت خود برای کنترل مدار ماهواره اینتل ست IS-۱۰۰۲ استفاده می کند.

MEV-۲، ماهواره اینتل ست IS-۱۰۰۲ را به یک مدار زمین ثابت که در آن دور مداری ماهواره با سرعت چرخش زمین مطابقت دارد، بازمی گرداند . اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود ، MEV-۲ از ماهواره اینتل ست جدا می شود تا برای ماموریت دیگری در آینده آماده شود.

همچنین دو ماهواره دیگر که برای خدمات ارتباطاتی طراحی شده اند، با راکت آریان ۵ به مدار زمین ارسال شدند. شرکت آریان اسپیس ماهواره Galaxy ۳۰ شرکت اینتل ست را به عنوان بخشی از یک پیشنهاد بزرگتر برای جایگزینی ماهواره های قدیمی North American Galaxy با راکت آریان ۵ به فضا پرتاب کرد.

ماهواره Galaxy ۳۰ و سایر ماهواره ها از این گروه، سرویس هایی نظیر پخش با کیفیت بسیار بالا و طیف وسیعی از خدمات دیگر را برای ارائه اینترنت باند پهن انجام می دهد.

و بالاخره سومین ماهواره ای که راکت آریان ۵ به خود به فضا برد،ماهواره BSAT-۴b ساخت شرکت «ماکسار» برای شرکت سیستم پخش ماهوراه ژاپن است. از این ماهواره برای خدمات هدایت (اینترنت) به خانه و نیز خدمات حمایتی از ماهواره BSAT-۴a که در سال ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شده بود، استفاده خواهد شد.