دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی https://www.drjabbari.com Mon, 31 Aug 2020 13:01:59 +0000 f...

دکتر محمد جباری متخصص ارولوژیhttps://www.drjabbari.com Mon, 31 Aug 2020 13:01:59 +0000fa-IR hourly 1https://wordpress.org/?v=5.5.1https://www.drjabbari.com/wp-content/uploads/2019/07/cropped-logo-32x32.pngدکتر محمد جباری متخصص ارولوژیhttps://www.drjabbari.com 3232چگونه بفهمیم واریکوسل داریم؟ [9 نشانه]https://www.drjabbari.com/4463/%d8%b9%d9%84%d8%a7%d8%a6%d9%85-%d9%88%d8%a7%d8%b1%db%8c%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%84/ https://www.drjabbari.com/4463/%d8%b9%d9%84%d8%a7%d8%a6%d9%85-%d9%88%d8%a7%d8%b1%db%8c%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%84/#respondMon, 31 Aug 2020 07:13:21 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4463وقتی خون در گروهی از سیاهرگ‌های بزرگ‌شده کیسه بیضه تجمع یابد، فرد دچار «واریکوسل» شده است. کیسه بیضه، کیسه‌ای از جنس پوست است که از بیضه‌ها نگهداری می‌کند. واریکوسل‌ معمولا در نتیجه دریچه‌های ناکارآمد یا معیوبی که در رگ‌های تخلیه کننده خون موجود در بیضه فرد قرار دارند، ایجاد می‌شود. این بیماری در بیشتر موارد هیچ نشانه و علامتی ندارد. اگر نشانه و علامتی وجود داشته باشد، نشانه‌های آن در سه گروه دسته‌بندی می‌شوند.

معمولا علائم و نشانه‌های واریکوسل در یکی از دسته‌بندی‌های زیر جای می‌گیرد:

-ظاهر کیسه بیضه

-احساس درد در کشاله ران یا کیسه بیضه ناشی از واریکوسل

-ناباروری مردانه یا کاهش سطح تستوسترون

در ادامه 9 نشانه اصلی بروز واریکوسل را بررسی خواهیم کرد. در ابتدا راجع به علائمی صحبت خواهیم کرد که در دسته‌بندی ظاهری کیسه بیضه قرار می‌گیرند.

⛔رگ‌های بزرگ و متورم کیسه بیضه

گروهی از رگ‌های بزرگ‌شده‌ که ظاهر کِرم مانند دارند، باعث ایجاد اختلال واریکوسل می‌شوند. این علامت در نوع شدید یا به اصصطلاح درجه 3 واریکوسل دیده می شود.

⛔ یکی از کیسه‌های بیضه بزرگ‌تر از دیگری است.

معمولا در بیماری واریکوسل شدید، سمتی که واریکوسل دارد کیسه بیضه بزرگ تر و بیضه همان سمت هم کوچک‌تر از دیگری است. این اختلال در بیشتر موارد (85% موارد) در سمت چپ کیسه بیضه رخ می دهد (به دلیل موقعیت رگ‌های آن سمت).

⛔ ایجاد توده‌ای بدون درد در کیسه بیضه

هر وقت مشاهده کردید که توده‌ای در بیضه یا کیسه آن به وجود آمده است، در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک متخصص ارولوژی مراجعه کنید. البته اگر این برآمدگی به وجود آمده واقعا واریکوسل باشد، هیچ دردی نخواهید داشت.

تورم آلت تناسلی

اگرچه معمولا بیماری واریکوسل با درد همراه نیست، اما باز هم ممکن است این بیماری دردناک شود (به‌خصوص با پیشرفت بیماری). معمولا درد ایجاد شده با مشخصه‌های زیر همراه است.

⛔ دردی ناراحت کننده در کیسه بیضه

 این درد در اثر تجمع خون در کیسه بیضه ایجاد می‌شود. بهتر است به جای پوشیدن لباس‌های زیر پاچه دار، لباس‌های زیری بپوشید که بیضه‌بند داشته باشند؛ بعبارتی کمی جذب بدن باشند تا از آویزان شدن بیضه ها جلوگیری کند. پوشیدن این گونه لباس‌های زیر می‌تواند به کاهش حس ناراحتی و درد کمک کند.

⛔ نوعی درد که با ایستادن طولانی‌مدت بدتر شده و با دراز کشیدن بهتر می‌شود.

 هر چقدر بیشتر بایستید، خون بیشتری در واریکوسل جمع می‌شود. با دراز کشیدن، خون تجمع‌یافته در کیسه بیضه تخلیه شده و درد نیز کاهش می‌یابد.

⛔ نوعی درد که با انجام ورزش‌های طولانی مدت و سخت، بدتر می‌شود.

 ورزش طولانی‌مدت و سخت باعث گردش خون وریدی شده و به این ترتیب میزان تجمع خون نیز بیشتر خواهد شد.

⛔ نوعی درد که در گرما بدتر می‌شود.

هوای گرم باعث بزرگ‌تر شدن یا انبساط رگ‌ها می‌شود. در نتیجه رگ‌های بیمار نمی‌توانند به راحتی خون را به سمت قلب بازگردانند. دو نوع اختلال دیگر ناشی از واریکوسل نیز ممکن است ایجاد شود که می‌توانند برای برخی مردان پیچیده‌تر باشند. این موارد به مشکلات سیستمی بدن مانند تولید اسپرم و تستوسترون مربوط می‌شوند. البته این احتمال هم وجود دارد که هر دوی این موارد برای بیضه‌ها رخ دهد.

⛔ ناباروری

واریکوسل و ناباروری

 اسپرم در بیضه‌ها تولید می‌شود. به نظر می‌رسد رگ‌های بزرگ‌شده که باعث تشکیل واریکوسل می‌شوند، میزان دمای داخل و اطراف بیضه‌‌ها را بالا ببرند. متخصصان معتقدند این موضوع بر میزان تولید اسپرم، تحرک و کارایی آن‌ تاثیر می‌گذارد. در نتیجه میزان پتانسیل باروری هم کاهش یافته یا از بین می‌رود.

 در واقع از هر 10 مردی که مشکل نازایی دارند، 4 نفر از آن‌ها مبتلا به واریکوسل هستند. می‌توان گفت بدن خود فرد، اسپرم‌های او را از بین می‌برد. با توجه به پژوهش‌های انجام‌شده شانس این که بدن فرد، اسپرم‌هایش را بکشد، در افراد مبتلا به واریکوسل بیشتر از افرادی است که دچار این اختلال نیستند.

⛔ سطح تستوسترون پایین

مورد دیگری که متخصصان به آن باور دارند این است ‌که واریکوسل می‌تواند در میزان تولید واقعی تستوسترون نیز اختلال ایجاد کند. سطح پایین تستوسترون علاوه بر ناباروی، عواقب دیگری هم دارد. از جمله این عواقب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

⚠ناتوانی در نعوظ

⚠افسردگی

⚠کمبود انرژی یا خستگی شدید

⚠کمبود حس بلندپروازی

⚠اختلال‌های مربوط به خواب

⚠مشکلات مربوط به تمرکز

⚠کاهش تحمل در انجام فعالیت‌های ورزشی

⚠گُر گرفتگی

⚠کاهش توده عضلانی

⚠کاهش میزان چربی

البته میزان کاهش تستوسترونی که در اثر واریکوسل رخ می دهد، اینقدر شدید نیست که باعث بروز علائم فوق شود و بعبارتی نمی توان علائم فوق را به واریکوسل نسبت داد. بدیهی است که برخی نشانه‌های واریکوسل از برخی دیگر جدی‌ترند. مثلا میزان تولید پایین اسپرم و تستوسترون می‌تواند برای آن دسته از مردانی که قصد تشکیل خانواده یا گسترش آن را دارند؛ خطری جدی محسوب شود. به هرحال، علائم دیگر اختلال واریکوسل بیشتر ممکن است از لحاظ زیبایی‌شناسی مشکل‌آفرین باشد؛ مثل تشکیل توده‌ای روی کیسه بیضه که از لحاظ حسی و ظاهری شبیه یک کیسه کرم مانند است.

اگر نشانه‌های واریکوسل از بین نروند و دردسرآفرین شده یا بدتر شوند یا اگر نگران تولید اسپرم یا تستوسترون هستید، بهتر است به متخصص ارولوژی مراجعه کنید. آن دسته از اختلالات واریکوسل که دارای علامت خاصی هستند، می‌توانند با انجام جراحی درمان شوند. بهترین شیوه جراحی، روش میکروسرجری یا همان روش میکروسکوپیک هست که هم میزان عود در این روش کمتر است و هم میزان عوارض جراحی مثل هیدروسل و آسیب عروق شریانی بیضه.


👈👈👈 شاید دوست داشته باشید بخوانید: جراحی میکروسکوپیک واریکوسل👉👉👉


 البته برای افرادی که نمی‌خواهند تحت عمل جراحی قرار گیرند، روش‌ درمانی دیگری وجود دارد که با کم‌ترین میزان تهاجم اجرا ‌شود که به آن «آمبولیزاسیون واریکوسل» می‌گویند. این روش در 90% موارد موفقیت آمیز است و دوران ریکاوری کوتاه‌مدتی دارد. البته این روش خیلی بندرت انجام می شود و روش مرسومی نیست و کمتر رادیولوژیستی حاضر است این کار را انجام دهد. لازم نیست با واریکوسل زندگی خود را بگذرانید، گزینه‌های درمانی موثر و ایمنی وجود دارند که می‌توانند این اختلال را از بین ببرند.

دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

]]>https://www.drjabbari.com/4463/%d8%b9%d9%84%d8%a7%d8%a6%d9%85-%d9%88%d8%a7%d8%b1%db%8c%da%a9%d9%88%d8%b3%d9%84/feed/0اسپرم سالم باید چه رنگی باشد؟https://www.drjabbari.com/4411/%d8%a7%d8%b3%d9%be%d8%b1%d9%85-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%da%86%d9%87-%d8%b1%d9%86%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b4%d8%af%d8%9f/ https://www.drjabbari.com/4411/%d8%a7%d8%b3%d9%be%d8%b1%d9%85-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%da%86%d9%87-%d8%b1%d9%86%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b4%d8%af%d8%9f/#respondSat, 01 Aug 2020 19:39:24 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4411رنگ مایع منی آقایان (semen) معمولا سفید یا خاکستری است، اما ممکن است گاهی اوقات متمایل به زرد شود. اگر منی به رنگ صورتی یا قرمز باشد، خون در آن وجود دارد. با این که دلیل این اتفاق به ندرت جدی و خطرناک است، آقایانی که در منی خود خون مشاهده می کنند باید حتما به پزشک ارولوژی مراجعه نمایند.

مایع منی چگونه تشکیل می شود؟

موارد زیر در تولید مایع منی دخیل هستند که با هم نگاهی به تک تک آن ها خواهیم داشت:

مایع منی

◼ اپیدیدیم و بیضه ها

بیضه ها بافت های مسئول تولید اسپرم هستند. اپیدیدیم لوله ای است که اسپرم را از بیضه ها به لوله منی بر بنام “واز دفران” منتقل می کند.

◼ کیسه های منی

این موارد بخش قابل توجهی از حجم مایع منی را تولید می کنند. این غدد موادی را ترشح می کنند که از نظر قندی به نام فروکتوز سرشار از مواد مغذی هستند و مواد مغذی را برای اسپرم فراهم می کنند.

◼ غده پروستات

این غده ماده شیمیایی به نام آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) تولید می کند و با تولید موادی خاص باعث ایجاد ماهیت ژله مانند در مایع منی می شود و به اسپرم اجازه می دهد در منی حرکت کرده و راحت تر به تخمک برسد.

مطالب مرتبط: سرطان پروستات

◼ غدد موجود در مجاری ادراری

این غدد مسئول تولید ترشحاتی هستند که حرکت مایع منی را آسان تر می کند. هر کدام از این موارد بخشی از سیستم تولید مثل آقایان هستند و نقش خاصی را در ارضای فردو تولید مثل ایفا می کنند. با این که مایع منی معمولا سفید یا خاکستری است، ممکن است برخی آقایان منی زرد رنگ داشته باشند. اما فقط در مواردی که منی زرد رنگ نشانه تغییری ویژه در فرد باشد، باید به آن رسیدگی شود.

ژله ای بودن مایع منی

مایع منی تقریبا بلافاصله پس از خروج از بدن لخته می شود و یک مایع چسبناک و شبیه به ژله به وجود می آید. این ماده پس از ۵  الی ۴۰ دقیقه دوباره تبدیل به مایع می شود. شکل گرفتن گلبول های شبیه به ژله در مایع منی نشان دهنده مشکل باروری یا بیماری خاصی نیست.

عدم لخته شدن منی و سپس دوباره تبدیل شدن به مایع می تواند منجر به بروز مشکلات باروری در مرد شود. همانطور که گفتیم مایع منی باید بلافاصله پس از ارضای مرد تبدیل به ماده چسبناکی شود. میزان منی تولیدی در هر بار ارضای آقایان باید بین ۲ الی ۵ میلی لیتر باشد. تولید منی کمتر از ۱.۵ میلی لیتر (هیپوسپرمی) یا بیشتر از ۵.۵ میلی لیتر (هایپرسپرمی) ممکن است غیر عادی باشد.

حجم منی سالم چقدر است؟

اندازه نرمال اسپرم

حجم کم مایع منی پس از چندین بار ارضای فرد و حجم زیاد این مایع پس از گذشت زمان زیاد از آخرین ارضای مرد امری طبیعی است. ممکن است در حین رابطه جنسی و ارضا شدن به مایع منی خود اهمیت خاصی ندهید، اما باید بدانید که منی نشانه خوبی در زمینه باروری و سلامت کلی بدن شما به حساب می آید.

اگر می خواهید بدانید اسپرم های شما چقدر قدرت دارند یا این که تعداد عادی اسپرم چقدر است، نیاز نیست به عوامل دیگری توجه کنید. آزمایش به منظور بررسی مایع منی می تواند پاسخ شما را بدهد.

تغییر شکل مایع منی

مایع منی سالم معمولا چسبناک و شبیه به ژله است. با این حال باید بگوییم که برخی فاکتور های خاص می توانند بافت منی شما را تغییر دهند. این عوامل عبارتند از:

 • رژیم غذایی
 • مصرف الکل
 • سطح فعالیت بدنی
 • مصرف ماریجوانا

اگر علائم یا نشانه های غیر طبیعی و خاصی ندارید، یک تغییر موقت در بافت مایع منی عاملی جهت نگرانی نیست. در صورت بروز درد، ناراحتی یا خستگی در کنار تغییر زیاد بافت مایع منی خود، حتما به پزشک مراجعه کنید.

این علائم در کنار مایع منی غلیظ می توانند نشانه کم آبی شدید بدن، عدم تعادل هورمونی فرد یا عفونت باشند. مایع منی آبکی نیز نشانه کمبود ویتامین یا عدم باروری فرد است.

همانطور که در بالا گفته شد مایع منی خیلی زود پس از ارضای فرد لخته می شود و ماهیت آن چسبناک و شبیه به ژله خواهد بود. در نهایت پس از ۵ الی ۴۰ دقیقه این مایع دوباره به وضعیت اول خود برمیگردد و آبکی خواهد شد. این تغییر در ماهیت مایع منی برای باروری و تولید مثل اهمیت دارد و در واقع یک پروسه کاملا عادی و سالم است. پس از انجام وازکتومی، مایع منی صرفا حاوی مایعات و مواد مغذی اسپرم بوده ولی اسپرم در آن وجود ندارد.

پس از عمل جراحی برگشت وازکتومی به حالت عادی، اسپرم ها دوباره در حین ارضای مرد به مایع منی اضافه می شوند. با این حال، ماهیت و شکل منی با گذر زمان و بالا رفتن سن تغییر می کند. عوامل دیگری همچون سطح برانگیختگی و شهوت، تغییرات فصلی و استرس همگی بر روی شکل مایع منی تاثیر می گذارند.

غلظت غیر عادی مایع منی ممکن است به دلیل کم آبی بدن رخ دهد که موضوعی موقت بوده و در صورتی که غلظت منی بیش از حد زیاد باشد، ممکن است مشکلی در سطح هورمون تستسترون فرد وجود داشته باشد.

تغییرات به وجود آمده در ماهیت و شکل مایع منی به شکل روزانه رخ می دهند و فقط زمانی باید نگران این موضوع باشید که این تغییر ماهیت هر دو الی سه هفته رخ دهد. اگر قصد دارید بچه دار شوید و یا اخیرا پروسه برگشت وازکتومی را انجام داده اید و پیشنهاد شده است که به شکل مکرر رابطه جنسی داشته باشید، این رابطه جنسی مکرر می تواند در ماهیت و شکل مایع منی اثر بگذارد.

ممکن است مایع منی حجم کمتری داشته باشد و یا ماهیت و شکل آن نیز تغییر کند.

رنگ مایع منی سالم

رنگ مایع منی در اثر عوامل مختلف می تواند تغییر کند. مایع منی ترکیبی از مواد ترشح شده توسط غدد تولید مثل آقایان هستند و اسپرم نیز در داخل آن قرار دارد. ایجاد تغییرات و مشکلاتی خاص در این نواحی می تواند منجر به تغییر رنگ مایع منی شود.

روشن، سفید یا خاکستریزردسبزصورتیقرمزقهوه اینارنجیسیاه
رژیم غذاییxx
فلز های سنگینxxx
فشار خون بالاxx
زردی (یرقان)x
لکوسیتوسپرمیاx
نرمالX
بیوپسی پروستات یا عمل جراحیxxxx
سرطان پروستات، مجاری ادرار یا بیضه هاxxxx
پروستاتیتxxxxxx
بیماری های مقاربتیxxxx
آسیب به ستون مهره هاxx
مصرف موادx
وجود ادرار در مایع منیx
رابطه جنسی یا خود ارضایی زیادxx

تغییر رنگ مایع منی

اسپرم قرمز رنگ خونی

ممکن است مایع منی به رنگ های دیگری نیز در آید. از جمله برخی تغییر رنگ های احتمالی دیگر که ممکن است آقایان آن را تجربه کنند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

🔴 قهوه ای یا قرمز

گاهی اوقات ممکن است در اندام تناسلی مرد یک نشتی خون به داخل منی بوجود بیاید و یا یکی از رگ ها در ناحیه بیضه پاره شود. در نتیجه بیرون آمدن خون از رگ، مایع منی ممکن است به رنگ قهوه ای یا قرمز در آید. اگر پس از گذشت ۱ الی ۲ روز رنگ منی به همین شکل باقی ماند، حتما باید به پزشک مراجعه شود تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

🟢 رنگ سبز

مایع منی سبز رنگ نشانه وجود عفونت در ناحیه پروستات یا بافت های اطراف آن است. مردی که مایع منی او سبز رنگ باشد باید حتما به پزشک خود مراجعه کند.

اگر مرد متوجه هر چیز غیر عادی شود و یا رنگ مایع منی در او تا مدت طولانی متفاوت باقی بماند بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کند تا تشخیص دقیقی نسبت به وضعیت وی صورت گیرد.

علت و درمان مایع منی زرد رنگ

درمان این مشکل به علت اصلی بروز آن بستگی دارد. اگر یک عفونت منجر به زرد شدن رنگ مایع منی شده باشد، پزشک معالج با تجویز آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد ویروسی سعی می کند مشکل را حل نماید.

اگر مرد منی زرد رنگ داشته باشد که عامل بروز آن نیز یک عفونت در بدن باشد، باید از داشتن رابطه جنسی و ارضا خودداری کند و برای بررسی و معاینه به پزشک مراجعه کند. در غیر این صورت امکان انتقال عفونت به شریک جنسی وجود دارد. همچنین آقایان باید میزان رنگ های مصنوعی در رژیم غذایی خود را کم کنند. مصرف بیشتر آب می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

دکتر جباری متخصص ارولوژی در تهران

]]>
https://www.drjabbari.com/4411/%d8%a7%d8%b3%d9%be%d8%b1%d9%85-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%da%86%d9%87-%d8%b1%d9%86%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b4%d8%af%d8%9f/feed/0
سرد شدن بیضه ها نشانه چیست؟https://www.drjabbari.com/4404/%d8%b3%d8%b1%d8%af-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d8%a8%db%8c%d8%b6%d9%87-%d9%87%d8%a7-%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/ https://www.drjabbari.com/4404/%d8%b3%d8%b1%d8%af-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d8%a8%db%8c%d8%b6%d9%87-%d9%87%d8%a7-%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/#respondTue, 28 Jul 2020 06:36:27 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4404تولید اسپرم زمانی به بهترین حد خود میرسد که بیضه های مرد به نسبت دمای کلی بدن سردتر باشند. دلیل قرار گرفتن بیضه ها در بیرون بدن نیز همین موضوع است (بیضه ها در داخل کیسه ای خاص هستند و بر روی این کیسه شبکه ای از رگ ها و رشته های عصبی قرار دارند). در این مقاله پیرامون سرد کردن دمای بیضه ها، نحوه واکنش بیضه ها و کیسه بیضه به تغییرات دمایی و بهترین راه جهت گرم کردن آن ها خواهیم پرداخت.

بیضه ها به سرد بودن تمایل دارند. بیضه ها در بدن مرد به شکل بیضی بوده و درون آن ها پر از لوله های پیچ در پیچ است. اسپرم در درون همین لوله ها تولید می شود. در حالت ایده آل، تولید اسپرم در دمای ۹۳.۲ درجه فارنهایت (۳۴ درجه سانتیگراد) اتفاق می افتد. این میزان حدود ۵.۴ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتیگراد) کمتر از دمای عادی بدن است؛ دمای عادی حدود بدن ۹۸.۶ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتیگراد است).

تغییرات دمایی بیضه ها

این احتمال نیز وجود دارد که بیضه های شما به دلیل سرد بودن بیش از حد با مشکل در تولید اسپرم روبرو شوند. دمای پایین منجر به جمع شدن بیضه ها و کیسه آن ها به سمت بالا و داخل بدن می شود. از سوی دیگر، دوش گرفتن با آب گرم یا قرار گرفتن در دمای بالا به طوری که دمای بدن را افزایش دهد نیز منجر به آویزان شدن بیضه ها و پایین آمدن آن ها می شود.

با این حال، زمانی که دما بسیار بالا باشد، ممکن است کیفیت اسپرم تحت تاثیر قرار بگیرد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، در چنین شرایطی تحرک اسپرم (قابلیت شنا و حرکت اسپرم و رسیدن به تخمک ها جهت بارور کردن آن ها) و تعداد آن ممکن است کاهش یابند.

سرعت حرکت اسپرم

آیا سردی بیضه ها خطرناک است؟

از آنجایی که بیضه ها در خارج از بدن مرد قرار دارند، نسبت به صدمات های بیرونی به نسبت ارگان های داخلی بدن آسیب پذیرتر هستند. همچون دیگر بخش های بدن که در ناحیه بیرونی قرار دارند، بیضه ها نیز ممکن است در دمای پایین دچار سرمازدگی یا هیپوترمی شوند.

زمانی که دمای هوا به ۵ درجه فارنهایت (منفی ۱۵ درجه سانتی گراد) برسد، ریسک بروز هیپوترمی در پوست فرد تا حد چشمگیری زیاد می شود. در چنین شرایطی حتی نواحی داخلی بدن نیز در خطر قرار دارند. از آنجایی که بدن ما می داند کارکرد قلب و دیگر ارگان های داخلی بدن مهمتر از سلامت انگشتان دست و پا است، هیپوترمی بیشتر در همین نواحی بیرونی اتفاق می افتد. این بدان معناست که اگر حس می کنید ران های شما در حال سرمازدگی هستند پس در مرحله بعد بیضه ها تحت تاثیر قرار می گیرند.

از جمله علائم سرمازدگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی حسی
 • حس سوزش در ناحیه پوست
 • قرمز یا سفید شدن رنگ پوست

تحقیقات پزشکی کافی در مورد این موضوع که در دماهای بسیار سرد و پایین چه اتفاقی برای بیضه ها رخ می دهد وجود ندارد.

گرم کردن بیضه ها

گرم کردن بیضه هایی که بسیار سرد هستند را می توان به شکل امن و ساده انجام داد. در اینجا چند پیشنهاد به شما ارائه می کنیم:

◼ نشستن

زمانی که بیضه ها به ران ها فشرده شده باشند، جریان هوا نمی تواند به خوبی به آن ها دسترسی پیدا کرده و دمای بیضه ها را بالا ببرد. نشستن به شکل طبیعی و مناسب می تواند به افزایش دمای بیضه ها کمک کند.

◼ لباس ها

لایه های مختلف از لباس ها می توانند در نگه داشتن حرارت و گرما کمک کنند اما از پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ اجتناب کنید چرا که ممکن است دما را تا حد زیادی بالا ببرند.

◼ دوش آب داغ یا سونا

گرم کردن بیضه ها

یک سونای داغ به گرم شدن کل بدن شما کمک می کند. اما فراموش نکنید وقتی دمای بیضه ها به دمای کلی بدن رسیده و از آن بیشتر می شود، کیفیت اسپرم های تولیدی نیز به شکل موقت کم می شود لذا برای افرادی که مشکل ناباروری دارند می تواند مضر باشد و بایستی پرهیز کنند.

جلوگیری از سرد شدن بیضه

برای جلوگیری از سرد شدن بیضه ها می توانید از ایده های زیر کمک بگیرید:

1- متناسب با فصل لباس بپوشید. اگر قرار است در دمای پایین و سرد بیرون از خانه باشید، شلوار بلند جین یا شلوار های تنگ ورزشی در زیر شلوار اصلی خود بپوشید.

2- برای مدت طولانی در آب سرد استخرها، ساحل یا دیگر نواحی که امکان شنا در آن ها وجود دارد نمانید.

3- اگر لباس زیر خاص یا دیگر محصولات مخصوص سرد کردن بیضه ها را استفاده می کنید حتما دستورالعمل استفاده آن ها را به شکل دقیق دنبال کنید تا به تعداد اسپرم های شما کمک کنند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای سرد ممکن است پوست کیسه بیضه های شما را با آسیب مواجه کند و در نتیجه تولید اسپرم با مشکل مواجه خواهد شد.

علت عرق کردن بیضه ها

اگر بیضه های شما سرد هستند و عرق می کنند، ممکن است یک بیماری خاص داشته باشید که عامل بروز این اتفاق است. یا ممکن است وقت آن رسیده باشد که تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. از جمله علل رایج بروز این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-اختلال در تعریق (هیپرهیدروز): این اختلال منجر به تعریق بیش از حد می شود. گاهی اوقات این مشکل در اثر یک شرایط خاص ایجاد می شود.

– بیماری تیروئید: تیروئید یک هورمون کلیدی تولید می کند که متابولیسم بدن شما را تنظیم می کند.

– لباس تنگ: لباس زیر یا شلوار تنگ، به خصوص لباس های ساخته شده از موادی که به خوبی جریان هوا را از خود رد نمی کنند، از رسیدن جریان هوا به کیسه بیضه ها جلوگیری به عمل می آورند. حفظ جریان هوا در این ناحیه می تواند مشکل عرق در کیسه بیضه ها را حل کند.

آیا قرار دادن یخ بر روی بیضه ها تعداد اسپرم ها را افزایش می دهد؟

اگر دمای بالا و داغ باعث کاهش تعداد اسپرم های شما شود، پس سرد کردن بیضه ها باید اثری عکس را به همراه داشته باشد، درست است؟

افزایش تعداد اسپرم ها با کمک گرفتن از بسته های یخ یا تجهیزات پیچیده تر سرد کردن نواحی اطراف بیضه ها در طول سال های اخیر توسط افراد مختلفی انجام شده اند. محققان حوزه پزشکی نیز این راهکار را برای زوجین نابارور امتحان کرده اند. سرد کردن بیضه ها می تواند برای برخی از آقایان کارساز باشد. با این حال، هیچ تحقیق عملی گسترده و ویژه ای در این زمینه انجام نشده است.


شاید دوست داشته باشید بخوانید: علل بیضه های کوچک در مردان


دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی

]]>
https://www.drjabbari.com/4404/%d8%b3%d8%b1%d8%af-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d8%a8%db%8c%d8%b6%d9%87-%d9%87%d8%a7-%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/feed/0
درمان فتق مغبنی (کشاله ران یا اینگوئینال) در نوزادان پسرhttps://www.drjabbari.com/4360/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%81%d8%aa%d9%82-%d9%85%d8%ba%d8%a8%d9%86%db%8c-%da%a9%d8%b4%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%86/ https://www.drjabbari.com/4360/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%81%d8%aa%d9%82-%d9%85%d8%ba%d8%a8%d9%86%db%8c-%da%a9%d8%b4%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%86/#respondSun, 14 Jun 2020 05:08:24 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4360فتق کشاله ران یا مغبنی وقتی اتفاق می افتد که بخشی از روده­ها از طریق دهانه­ای در قسمت تحتانی شکم تحت فشار قرار می گیرند که به آن دهانه ورودی کانال کشاله ران یا همان  اینگوئینال گفته می شود و به صورت یک توده یا برآمدگی نرم در زیر پوست تظاهر می­یابد.

در حالت طبیعی این دهانه بطور محکمی بسته است ولی زمانی که شل و بعبارتی باز می­شود، کانال اینگوئینال که در کشاله ران قرار دارد فضایی را فراهم می­کند تا روده ها به داخل آن سر بخورند. درمان فتق مغبنی فقط جراحی است و درمان دارویی ندارد.

انواع فتق چیست؟

فتق انواع مختلفی، و نحوه برخورد و مراقبت پزشکی با ان متفاوت هست.

در کودکان ، فتق اغلب در یکی از این سه مکان زیر اتفاق می افتد:

 • فتق ناحیه کشاله ران که به آن فتق مغبنی یا فتق کشاله را (اینگوئینال) گفته می شود.
 • فتق دور ناف که به این حالت فتق نافی گفته می شود.
 • فتق ناحیه بالای شکم که به آن فتق اپی گاستریک گفته می شود.

درباره فتق کشاله ران در این مقاله به صورت مشروح صبحت خواهیم کرد اما مختصراً با فتق های ناف و اپی­گاستریک نیز آشنا شوید:

فتق ناف

فتق نافی هنگامی اتفاق می افتد که بخشی از روده کودک از طریق دیواره شکم به داخل ناف برآمدگی می کند. این نوع فتق غالبا دردناک نیست و بیشتر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

فتق اپی­گاستریک

فتق اپی­گاستریک زمانی رخ می دهد که قسمتی از روده از بین ناف و قفسه سینه به درون عضلات شکمی فشار وارد می کند.

بسیاری از فتق­های اپی­گاستریک کوچک هستند ، بدون علامت بوده و نیازی به درمان ندارند. انواع بزرگتر آن که باعث ایجاد علامت می شوند به خودی خود بهبود نمی یابند و با جراحی می توان مشکل را برطرف کرد.

علل ایجاد فتق مغبنی در نوزاد

فتق می تواند در چند ماه اول پس از تولد نوزاد به دلیل ضعف در عضلات شکم ایجاد شود. اگرچه زور زدن و گریه کردن باعث بروز فتق نمی شود اما افزایش فشار در شکم باعث می شود فتق راحت تر دیده شود.

با رشد جنین پسر در دوران بارداری، بیضه ها در شکم ایجاد می شوند. سپس آنها از طریق کانال ران (اینگوئینال) به داخل کیسه بیضه حرکت می کنند. اندکی پس از تولد نوزاد ، کانال اینگوئینال بسته می شود که مانع از برگشت بیضه به شکم می شود. اگر این ناحیه به طور کامل بسته نشود، بخشی از روده می تواند از طریق قسمت ضعیف شده دیواره شکم تحتانی وارد کانال اینگوئینال شده و باعث ایجاد فتق شود.

فتق اینگوینال در کودکان

وجود فتق در نوزاد دختر

اگرچه دختران بیضه ندارند ، اما کانال کشاله ان یا همان اینگوئینال دارند. بنابراین می توانند در کشاله ران دختران نیز فتق بوجود آید.

كدام كودكان بیشتر در معرض بروز فتق مغبنی هستند؟

فتق بیشتر در نوزادانی که زودتر از موعد مقرر بدنیا آمده­اند (کودکان نارس) اتفاق می افتد. بعلاوه کودکانی که شرایط زیر را دارند، بیشتر مستعد بروز فتق در کشاله ران هستند:

 • دارای سابقه خانوادگی (والدین یا خواهر و برادر) فتق در نوزادی
 • فیبروز سیستیک
 • دیسپلازی تکاملی مفصل ران
 • بیضه های نزول نکرده
 • مشکل مجرای ادرار

علائم فتق کشاله ران در کودکان

شایع­ترین علامت فتق اینگوئینال، بروز تورم یا یک توده قابل مشاهده در کشاله ران یا کیسه بیضه می­باشد. این تورم به صورت معمول با علائم زیر همراه است:

 • معمولاً بدون درد است (اما ممکن است ناراحتی خفیف وجود داشته باشد)
 • از نظر قوام نرم و صاف است
 • وقتی کودک در حالت آرام و درازکش قرار گرفته است ، معمولا توده از بین می­رود یا کاهش یابد.
 • ممکن است وقتی کودک شما گریه می کند ، سرفه می کند یا زور میزند، اندازه آن افزایش یابد.

فتق کشاله ران در سمت راست کمی شایع تر است ، اما ممکن است در سمت چپ یا در هر دو طرف کشاله ران یا کیسه بیضه ایجاد شود.

در یک فتق ساده اینگوئینال روده می تواند به طور آزاد در دهانه­ ورودی کانال کشاله ران و ساک فتق حرکت کند و در طول روز حجم تورم کشاله ران کم و زیاد می شود.

فتق گیرافتاده یا استرانگوله

در بعضی موارد ممکن است قسمتی از روده در ناحیه دهانه ورودی کانال کشاله ران تحت فشار قرار گرفته و به صورت غیر قابل برگشت، گیر بیفتد به صورتی که امکان بازگرداندن روده به داخل حفره شکم امکان­پذیر نباشد. در این صورت، ممکن است خون رسانی به آن قسمت از روده­ی گیرافتاده مختل شده و باعث آسیب بافت روده و سیاه شدن آن شود.

به این حالت فتق گیر افتاده یا در اصطلاح پزشکی استرانگوله گفته می شود که یک اورژانس پزشکی محسوب شده و بایستی بدون فوت وقت جراحی و روده گیر افتاده آزاد و خونرسانی به آن برقرار گردد. اگر کودک شما فتق مغبنی داشته و هر یک از علائم زیر را در وی مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید:

 • به طور کلی حال عمومی خوبی ندارد
 • درد در کشاله ران
 • تهوع و استفراغ
 • نفخ یا شکم پر
 • تب
 • تورمی که به رنگ قرمز یا مایل به آبی و خاکستری کمرنگ است و به طرز قابل توجهی حساس است
 • هنگامی که اندازه توده متورم در هنگام گریه تغییر نکند.

تشخیص فتق کشاله ران در نوزدان

برای تشخیص فتق، نیاز به معاینه کودک شما توسط پزشک می باشد. در هنگام معاینه پزشک بررسی می کند که آیا با فشار فتق به داخل شکم، اندازه آن کاهش می یابد یا خیر. برای تشخیص دقیق­تر و در مواردی که شک به تشخیص وجود دارد سونوگرافی می تواند به تشخیص کمک کند.

جراحی فتقدر کودکان

جراحی ترمیم فتق در موارد فتق کشاله ران امری اجتناب ناپذیر است زیرا حتی فتق اینگوینال ساده در معرض خطر گیر افتادن روده در کیسه فتق و اختلال در خون رسانی به روده هست. اگر فتق مغبنی زود تشخیص داده و اصلاح شود، شاهد عوارض بلند مدت نخواهیم بود.

جراحی فتق کشاله ران در نوزادان پسر

عمل جراحی فتق در کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ولی در بزرگسالان به روش نخاعی (که هنگام عمل بیمار کاملاً از کمر به پایین بی حس خواهد بود) هم قابل انجام هست.

اگرچه فتق کشاله ران معمولا بصورت یکطرفه تظاهر می یابد ولی غالبا احتمال دارد طرف دیگر نیز فتق وجود داشته باشد لذا جراح شما ممکن است برای پیشگیری از فتق در آینده، جراحی هر دو طرف را پیشنهاد دهد.

عمل فتق معمولاً یک جراحی سرپایی است ، اما در موارد زیر ممکن است به یک شب بستری در بیمارستان نیز نیاز باشد:

 • عمل فتق به صورت اورژانسی انجام شده باشد.
 • سن فرزند شما کمتر از شش هفته است (یا در صورت نارس به دنیا آمده باشد)
 • سابقه بیماری دیگری در کودک وجود داشته باشد.
 • فتق گیر کرده بود و انجام جراحی دشوار باشد.

عوارض عمل جراحی فتق مغبنی در نوزدان

عوارض در جراحی فتق مغبنی نادر است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آسیب به بیضه و کوچک شدن بیضه (در حالی که اگر فتق گیرکرده شود ، ممکن است بیضه به دلیل اختلال در خون رسانی آسیب ببیند)
 • آسیب به مجرای انتقال دهنده اسپرم
 • آسیب عصبی که می تواند منجر به بی حسی اطراف ناحیه آسیب دیده شود.

مراقبت های بعد از عمل فتق در کودکان

پس از عمل جراحی فرزندتان ، برخی از دستورالعمل های مراقبت بعد از عمل به شما داده می شود. در صورت موارد زیر با جراح کودک یا بیمارستان خود تماس بگیرید.

 • کودک شما تب 38.5 درجه سانتیگراد و بالاتر دارد
 • زخم عفونی شود (مشاهده قرمزی، ورم و ترشح)
 • به هر دلیل دیگری که نگران هستید.

زمان مشخصی برای بازگشت فرزندتان به فعالیتهای عادی وجود ندارد. کودک شما وقتی احساس راحتی کرد ، شروع به انجام کارها خواهد کرد. با این وجود توصیه می شود کودک شما دو هفته ورزش نکند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد از سرگیری فعالیت­های طبیعی ، با جراح فرزند خود صحبت کنید.

دکتر محمد جباری متخصص اورولوژی و فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

]]>
https://www.drjabbari.com/4360/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%81%d8%aa%d9%82-%d9%85%d8%ba%d8%a8%d9%86%db%8c-%da%a9%d8%b4%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%86/feed/0
آیا رابطه‌ جنسی در دوران ویروس کرونا بی‌خطر است؟https://www.drjabbari.com/4276/%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87%e2%80%8c-%d8%ac%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%88%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%b3-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7/ https://www.drjabbari.com/4276/%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87%e2%80%8c-%d8%ac%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%88%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%b3-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7/#respondMon, 27 Apr 2020 06:33:01 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4276همه می‌دانیم که در دوره‌ی شیوع ویروس کرونا نباید به صورتمان دست بزنیم، اما کدام قسمت‌های بدن خودمان یا دیگران را می‌توانیم لمس کنیم؟  آیا باید رابطه جنسی تا پایان شیوع کرونا متوقف شود؟ آیا رابطه جنسی در دوران کرونا خطرناک است؟

شاید چیزهایی در خصوص یک بیماری وجود داشته باشد که مردم را وادار کند در قرنطینه بمانند. به گزارش رویترز، فروش کاندوم در چین، مبداء کووید-19، افزایش یافته است. کووید-19 نام رسمی کروناویروس است که اخیراً در سراسر جهان منتشر شده است. فروش کاندوم در چین بسیار زیاد است، به طوری که در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین کالاهای خریداری شده از سایت‌های الکترونیکی در رتبه‌بندی اعلام شده است. سوال ما این است:

آیا کووید-19 از طریق رابطه‌ی جنسی قابل انتقال است؟

کووید-19 بیماری است که از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل نمی‌شود. با این حال، این ویروس در ترشحات و قطرات تنفسی فرد وجود دارد و اگر یکی از پارتنرها به ویروس مبتلا باشد، می‌تواند از طریق تماس مستقیم فرد به فرد و رابطه‌ی جنسی منتقل شود.

پاسخ به طور مختصر این است که متخصصان واقعاً نمی‌دانند. آن‌چه دانشمندان تاکنون می دانند این است که کووید-19 در ترشحات تنفسی وجود دارد. منظور از ترشحات تنفسی، قطرات ریزی است که هنگام سرفه و عطسه از دهان فرد خارج می‌شود. به گزارش واشنگتن پست، از آن‌جا که اگر فردی به ویروس آلوده باشد، این ویروس در قطرات تنفسی فرد وجود خواهد داشت، در تمام کشورها مردم از احوال‌پرسی و بوسیدن گونه منع شده‌اند.

اما بوسیدن پارتنر به مراتب صمیمانه‌تر از یک بوسه‌ی معمولی روی گونه است. اگرچه منطقی است که بوسیدن شخص آلوده به کووید-19 می‌تواند شما را هم آلوده کند. چیزی که می‌دانیم این است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اعلام کرده است که ویروس می‌تواند از طریق «تماس نزدیک»، یعنی فاصله‌ی 2 متری با فرد دیگر منتقل شود و در نتیجه، اگر در حال بوسه یا رابطه‌ی جنسی هستید، در صورتی که همسرتان حامل ویروس باشد شما هم در معرض خطر هستید.

آیا ویروس کرونا در ترشحات واژینال یا مایع منی وجود دارد؟

دانشمندان پاسخ داده اند که نمی‌توانیم در مورد ایمنی رابطه‌ی جنسی صحبت کنیم، چون هیچ اطلاعاتی در این خصوص نداریم.

اگر نگران سلامتی خودتان هستید، پس منطقی است که از بوسیدن یا تماس فیزیکی نزدیک با پارتنری که علایم کروناویروس دارد، اجتناب کنید.

حفظ فاصله برای زوجین در دوران ویروس کرونا

علایم کروناویروس مثل نشانه‌های آنفلوانزاست و شامل سرفه، عطسه و تب است. نظر ما این است که وقتی افراد دارای نشانه‌های بیماری باشند، ریسک انتقال هم بالاتر می‌رود. پس اگر نگرانید که ممکن است پارتنرشما ناقل کرونا ویروس باشد اما علامتی نداشته باشد، بهترین راه این است که تا وقتی از وضعیت سلامتی او مطمئن نشدید، رابطه‌ی جنسی نداشته باشید.

این اطلاعات در زمان انتشار کاملاً دقیق و صحیح هستند، اما از آن‌جا که بسیاری از موارد پیرامون کووید-19 در حال تغییر است، ممکن است برخی اطلاعات و داده‌ها هم تغییر کند. ما خوانندگان را تشویق می‌کنیم تا با استفاده از اخبار CDC، سازمان جهانی بهداشت و مراکز بهداشت عمومی محل خود، جدیدترین اطلاعات را پیرامون کووید-19 به دست آورند و همیشه مطلع باشند.

آیا بایدقرارهای خود را  در دوران کرونا کنسل کنیم؟

علیرغم توصیه‌های منتشرشده در Tinder پیرامون کروناویروس، لزوماً نیازی نیست که قرارهای خود را کنسل کنید. اما اگر حس می‌کنید بیمار هستید یا نشانه‌هایی دارید، عاقلانه این است که احتیاط را رعایت کنید و سر قرار حاضر نشوید. در واقع این طبیعی ترین کاری است که باید حتی در مواقعی که یک ویروس شیوعی ندارد و شما احساس بیماری و بیحالی می کنید، انجام دهید. پس لطفاً حواستان به وضعیت جسمی بدنتان باشد.

آیا بوسه باعث انتقال کرونا می شود؟

همانطور که نیویورک‌تایمز ذکر کرده، بوسیدن می‌توان موجب «انتشار قطعی» کروناویروس شود، پس به نظر می‌رسد اجتناب از این کار می‌تواند راه‌حلی ناخوشایند و البته تنها راه برای حل مشکل انتقال ویروس، تا زمانی که این مشکل برطرف شود باشد،. شاید بهتر باشد با فردی که اخیراً به مناطقی سفر کرده که شیوع کروناویروس بالا بوده، رابطه جنسی برقرار نکنید. در مورد افرادی که در قرنطینه هستند و منتظرند ببینند آیا به ویروس مبتلا شده‌اند یا نه هم باید جانب احتیاط را کاملاً رعایت کنید.

همچنین، اگر در مهمانی یا مجلسی با فردی آشنا شدید، پیش از برقراری ارتباط با او، خوب است که یک بار دیگر در مورد کروناویروس و راه‌های انتقال آن هم فکر کنید. این یک فرصت است.

انتقال کرونا از راه بوسیدن

به طور کلی بهتر است در این برهه، از هرگونه فعالیت غیر ضروری در خارج از خانه بپرهیزید و زمان خود را به خانه و خانواده اختصاص دهید. برای رهایی از فشار روانی ناشی از این دوران، می توانید به کارهایی غیر از برقراری رابطه جنسی همچون خواندن کتاب، دیدن فیلم، آشپزی و باغبانی و … روی بیاورید

HIV و ویروس کرونا

در مقایسه با عموم افراد، کسانی که سیستم ایمنی بدنشان به خاطر ابتلا به ایدز ضعیف شده، ریسک بیش‌تری برای ابتلا به نوع شدیدتر کووید-19 دارند. افراد مبتلا به HIV در حال پیر شدن هستند و تقریباً نیمی از آن‌ها بیش از 50 سال سن دارند. افرادی که تعداد سلول‌های T از نوع CD4 آن‌ها کم است، یعنی سرکوب سیستم ایمنی پیشرفته است، در معرض بیش‌ترین خطر هستند. افراد مبتلا به HIV به احتمال بیش‌تری به بیماری‌های قلبی-عروقی مبتلا می‌شوند و این‌ها ممکن است در سنین جوانی رخ دهد. برخی از داروهای ویژه‌ی HIV، به ویژه داروهای قدیمی‌تر، می‌توانند باعث ایجاد نوتروپنی یا کاهش گلبول‌های سفید خون شود که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند.

ایدز و کرونا

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض ریسک بالاتر ابتلا به کروناویروس قرار دارند، و به نوع شدیدتر بیماری دچار می‌شوند. با این که این جریان در مورد بسیاری از عفونت‌ها برقرار است، اما هنوز اطلاعات کافی نداریم که نشان دهد آیا افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها سرکوب شده، مثلاً افراد مبتلا به HIV، بیش‌تر در معرض ابتلا به این ویروس جدید هستند یا نه.

اگر به HIV مبتلا هستید، پیشنهاد ما این است که سفت و سخت از اقدامات پیشگیرانه پیروی کنید. کنترل اپیدمی کووید-19 اخیراً وارد فاز 3 شده، یعنی اقدامات امنیتی شدیدتری اتخاذ می‌شود. پس اگر HIV+ هستید، بهترین راه این است که این اقدامات را رعایت کنید و هرزمان که ممکن است، به دورکاری بپردازید و به آن پایبند باشید.

]]>
https://www.drjabbari.com/4276/%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87%e2%80%8c-%d8%ac%d9%86%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%88%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%b3-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7/feed/0
تست نوار مثانه یا تست اورودینامیک چه کاربردی داردhttps://www.drjabbari.com/4201/%d8%aa%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%ab%d8%a7%d9%86%d9%87/ https://www.drjabbari.com/4201/%d8%aa%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%ab%d8%a7%d9%86%d9%87/#respondSat, 04 Apr 2020 07:15:21 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4201تست نوار مثانه که به آن از جمله تست اورودینامیک ننیز می گویند عملکرد مثانه از نظر حجم مثانه فشار داخل مثانه، توان عضله مثانه،  اسفنکترها یا دریچه خروجی مثانه و پیشابراه را در نگه داشتن و رهاسازی و جریان ادرار ارزیابی می کند. این آزمایش می تواند مناسب بودن عملکرد مثانه و علت نشتی یا انسداد مجرای ادرار را بیان کند.

انواع آزمایش اورودینامیک

آزمایش اورودینامیک انواع مختلفی داشته که پزشک بسته به علائم بیمار، یک یا بیش از یک مورد از آن ها را تجویز می کند.این آزمایش ها معمولا در قالب یک آزمایش به صورت همزمان انجام می شوند. موارد زیر تمامی آزمایش های موجود در تست اورودینامیک هستند:

✅ سیستومتری

✅ الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله)

✅ آزمایش فشار مجرای ادرار (تست UPP)

✅ اوروفلومتری

✅ آزمایش جریان فشار

آزمایش سیستومتری

آزمایش سیستومتری نحوه افزایش فشار داخل مثانه همگام با پر شدن آن از ادرار را پایش می کند. علاوه بر آن، این آزمایش ظرفیت مثانه و نقطه بروز احساس نیاز به دفع ادرار را نیز تعیین می کند. در آزمایش سیستومتری، مثانه با استفاده از یک کاتتر تخلیه شده و سپس یک کاتتر کوچک دیگر در مثانه جایگذاری می شود. این کاتتر دارای ابزار فشار سنجی به نام مانومتر است.

مثانه پس از تخلیه شدن به آرامی با آب دارای دمای اتاق پر می شود. سپس، از بیمار خواسته می شود تا احساس مثانه خود و همچنین نقطه احساس نیاز به دفع ادرار را بیان کند. هنگامی که نیاز به دفع ادرار بروز می دهد، حجم آب و فشار مثانه ثبت می شوند. این آزمایش انقباضات غیر طبیعی یا اسپاسم هایی را در عضله دتروسور ارزیابی می کند که در اثر بیش فعال بودن مثانه در حین پر شدن آن به وجود می آیند.

دتروسور یک عضله صاف در دیواره مثانه است. با اینکه سیستومتری دردناک نیست اما امکان دارد مقداری سوزش در حین ورود کاتتر احساس شود. پس از جایگذاری کاتتر هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نخواهد شد.

الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله)

در صورتی که پزشک تصور کند مشکل ادراری بیمار با آسیب عضلانی یا عصبی در ارتباط است، آزمایش سیستومتری با الکترومیوگرافی نیز همراه خواهد بود. در فرایند الکترومیوگرافی با استفاده از چند حس­گر، فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب در داخل و اطراف مثانه و اسفنکتر ها ارزیابی می شود. در حین آزمایش، الکترود های کوچکی در پوست پیشابراه و راست روده قرار داده می شوند تا جریان الکتریکی ناشی از انقباض عضلات کف لگن را دریافت کنند. الگو های بدست آمده از پالس های عصبی، هماهنگی یا عدم هماهنگی مثانه و اسفنکتر ها را نشان می دهند.

اوروفلومتری

اوروفلومتری به سنجش سرعت جریان و حجم ادرار دفع شده گفته می شود. برای انجام این آزمایش بیمار باید با مثانه پر یا نیاز شدید به دفع ادرار به مطب مراجعه کند. سپس از بیمار خواسته می شود تا در قسمت قیف مانند یک دستگاه مخصوص ادرار کند. یک کامپیوتر مقدار ادرار و سرعت جریان آن را به صورت خودکار محاسبه کرده و با استفاده از یک نمودار تغییرات سرعت جریان را نمایش می دهد. در صورت ضعیف بودن عضلات مثانه یا انسداد جریان ادرار، نتایج آزمایش غیر طبیعی خواهند بود.

سنجش باقی مانده ادرار

این آزمایش مقدار ادرار باقی مانده در مثانه را پس از دفع ادرار محاسبه می کند. این مقدار ادرار را باقی مانده ادرار می گویند. باقی مانده ادرار توسط سونوگرافی سنجیده می شود. همچنین، باقی مانده ادرار را می توان به وسیله یک لوله باریک و منعطف (کاتتر یا سوند نلاتون) سنجش کرد. این کاتتر در مجرای ادراری (میزراه) قرار گرفته و سپس جهت تخلیه ادرار باقی مانده به مثانه وارد می شود. در صورتی که مقدار ادرار باقی مانده 50 میلی لیتر یا بیشتر باشد، این وضعیت نشانه عدم تخلیه کامل مثانه است.

سنجش فشار نقطه نشت ادرار

در حالی که مثانه برای آزمایش سیستومتری پر می شود، ممکن است به طور ناگهانی منقبض شده و مقداری آب به صورت ناگهانی از آن خارج شود. فشار سنج در هنگام وقوع این نشت، فشار داخل مثانه را اندازه گیری می کند. از افرادی که با خنده، سرفه یا عطسه کردن دچار نشت ادرار می شوند خواسته می شود تا در زمان های مختلفی حین پر شدن مثانه سرفه کرده و یا زور بزنند. هدف این کار سنجش مقدار فشاری است که سبب بروز نشت ادرار می شود. افراد باید بدانند که در صورت بروز نشت ادرار نیازی به خجالت کشیدن نیست زیرا هدف این آزمایش همین بوده و اتاق آزمایش به همین منظور طراحی شده است. پزشک با استفاده از مقادیر فشار بدست آمده برنامه درمانی مناسبی را برای بیمار تهیه می کند.

آزمایش جریان فشار

این مورد میزان فشار مثانه ای لازم برای دفع ادرار را سنجش می کند. در این فرایند، سرعت جریان ناشی از فشار نیز محاسبه می شود. پس از انجام آزمایش سیستومتری، از بیمار خواسته می شود در حالی که کاتتر هنوز در محل قرار دارد مثانه خود را تخلیه کند. سپس، این فشار سنج ظرفیت مثانه، میزان فشار و سرعت جریان ادرار را سنجش می کند. این کاتتر به قدری کوچک است که در اغلب افراد ادرار از اطراف آن نیز خارج می شود.

آزمایش جریان فشار به شناسایی انسداد های مثانه ای ناشی از بزرگی پروستات یا تنگی مجرای ادراری کمک می کند. با اینکه انسداد مثانه در زنان کمتر رایج است اما در مواردی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) یا پس از جراحی درمان بی اختیاری ادرار ممکن است انسداد خروجی مثانه ایجاد شود. در سیستوسل بافت بین دیواره واژن و مثانه ضعیف می شود. در صورت عدم توانایی دفع ادرار در انتهای آزمایش نیازی به نگران شدن نیست. برخی بیماران هنگامی که کاتتر داشته باشند یا فرد دیگری در اتاق حاضر باشد، در ادرار کردن با دشواری مواجه می شوند. برخی دیگر نیز به دلیل انسداد یا ضعف عضله مثانه قادر به ادرار کردن نیستند.
این آزمایش اطلاعات مفید و فراوانی را جهت تعیین برنامه درمانی در اختیار پزشک قرار می دهد.

تست های اورودینامیک مثانه

آزمایش های ویدیویی اورودینامیک

این موارد ترکیبی از آزمایش های سیستومتری، اوروفلومتری و سیستوگرافی در قالب یک آزمایش هستند. تجهیزات دیجیتالی به کار رفته در این آزمایش، با استفاده از امواج فراصوت یا اشعه ایکس می توانند علاوه بر جریان ادرار، فشار داخل مثانه و راست روده را نیز ارزیابی کنند. در این آزمایش، در مدت پر و خالی شدن مثانه تصاویر و ویدیو هایی از آن گرفته می شود. آزمایش های ویدیویی اطلاعات مفیدی درباره عملکرد پیشابراه و مثانه ارائه می­دهند. تصاویر و ویدیو های بدست آمده اندازه و شکل مثانه را نشان داده و به شناسایی مشکلات زمینه ای کمک می کنند.

پس از آزمایش اورودینامیک چه اتفاقی می افتد؟

امکان دارد تا چند ساعت پس از انجام این آزمایش ها، ناراحتی خفیفی در هنگام ادرار کردن احساس شود. همچنین، ممکن است به دلیل کاتتر گذاری مثانه مقادیر اندکی خون در ادرار دیده شود. نوشیدن 8 لیوان آب هر نیم ساعت به مدت 4 ساعت می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند. پزشک جهت تسکین ناراحتی به بیماران توصیه می کند که حمام آب گرم انجام داده و یا یک لیف گرم و مرطوب را بر روی مجرای ادرار خود قرار دهند. همچنین، امکان دارد پزشک جهت تسکین درد و پیشگیری از ابتلا به عفونت به ترتیب مصرف داروهای مسکن و داروهای آنتی­بیوتیک را به بیمار توصیه کند. در صورت بروز هر گونه علامت ابتلا به عفونت همچون تب، لرز یا درد باید فورا با پزشک خود تماس گرفت.

آمادگی برای آزمایش اورودینامیک

باید از نوشیدن هر گونه کافئین در روز آزمایش خودداری شود. بیماران باید 3 روز قبل از انجام آزمایش، مصرف دارو های زیر را قطع کرده اما به مصرف دیگر داروهای تجویزی خود ادامه دهند:

✅ فنازوپیریدین

✅ تولترودین

✅ داریفناسین

✅ هیوسین

✅ متنامین

✅ متیلن بلو (اوریمکس، اورل، اوتیرا، اوروجسیک)

✅ میربتریک (میرابگرون)

✅ اوکسی بوتین / اوکسی بوتینین (دیتروپان، دیتروپان XL، اوکسی ترول، گلنیک)

✅ پیریدیوم (فنازوپیریدین)

✅ سانکتورا / سانکتورا XL (تروسپیوم)

✅ اورکولین (بتانکول)

✅ اوریسپاس (فلاووکسات)

✅ وزیکر (سولیفناسین)

البته، در صورت توصیه پزشک به ادامه مصرف دارو ها، باید از توصیه او پیروی شود.

⭕ در صورت بارداری، باید حتما با کلینیک خود تماس گرفته شود زیرا ممکن است به تعویق افتادن آزمایش اورودینامیک ضروری باشد.

⭕ در صورت ابتلا به علائم سوزش ادرار در روز قبل از آزمایش، باید به پزشک اطلاع داده شود تا در صورت نیاز آزمایش به تعویق افتد.

⭕ در صورت ابتلا به یبوست مزمن، باید در روز قبل از آزمایش از یک انمای فلیت (سدیم فسفات) استفاده شود. این انما یا تنقیه به صورت بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسد.

⭕ در صورتی که متخصص اورولوژی داروهای آنتی بیوتیک تجویز کند، افراد باید آن ها را به شیوه توصیه شده مصرف کنند. در صورت عدم تجویز آنتی بیوتیک، کارکنان کلینیک یک داروی آنتی بیوتیک به بیمار خواهند داد.

⭕ در روز آزمایش افراد می توانند یک وعده غذایی عادی اما بدون کافئین مصرف کنند.

⭕ بیماران باید به مقدار کافی آب بنوشند تا با مثانه پر در کلینیک حاضر شوند. (در صورت داشتن یک کاتتر فولی، نیازی به نوشیدن بیش از حد آب نیست).

صندلی تست اورودینامیک

ضرورت انجام آزمایش اورودینامیک

این آزمایش به شناسایی علت مشکلات مرتبط با موارد زیر کمک می کند:

✔ نشت یا بی اختیاری ادرار

✔ عدم تخلیه کامل مثانه

✔ نیاز مکرر به دفع ادرار

✔ نیاز ناگهانی به دفع ادرار

✔ ضعیف بودن جریان ادرار

✔ قطع و وصل شدن جریان ادرار (جریان متناوب ادرار)

✔ ابتلای مکرر به عفونت های مجاری ادرار

پزشک در ارتباط با علائم بیمار با او صحبت کرده و پس از معاینه فیزیکی، انجام آزمایش های ادراری ساده را تجویز می کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، پزشک می تواند انجام آزمایش های اورودینامیک و تصویر برداری با اشعه ایکس را تجویز کند. پزشک، بر اساس اطلاعات بدست آمده یک برنامه درمانی برای بیمار تهیه می کند. انجام آزمایش های بیشتر به مشخص شدن مشکل کمک می کند. جهت پیشگیری از عفونت، اغلب قبل و بعد از انجام آزمایش به بیماران دارو های آنتی بیوتیک داده می شود. همچنین، از بیماران خواسته می شود تا با مثانه پر به مطب یا کلینیک مراجعه کنند.

بعد از تست نوار مثانه چه کنیم؟

امکان دارد تا چند ساعت پس از آزمایش، بیماران در هنگام دفع ادرار ناراحتی خفیفی را تجربه کنند. نوشیدن چندین لیوان آب پس از آزمایش می تواند مفید باشد. قرار دادن یک پارچه مرطوب و گرم بر مجرای ادرار می تواند به تسکین درد کمک کند. پزشک نتایج آزمایش را با بیمار در میان خواهد گذاشت. بیمار پس از بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه، به همراه پزشک خود درباره انتخاب بهترین برنامه درمانی تصمیم گیری می کند.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

]]>
https://www.drjabbari.com/4201/%d8%aa%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%ab%d8%a7%d9%86%d9%87/feed/0
علت و درمان وستيبولار پاپيلوماتوزhttps://www.drjabbari.com/4151/%d8%b9%d9%84%d8%aa-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%88%d8%b3%d8%aa%d9%8a%d8%a8%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d9%be%d9%8a%d9%84%d9%88%d9%85%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%b2/ https://www.drjabbari.com/4151/%d8%b9%d9%84%d8%aa-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%88%d8%b3%d8%aa%d9%8a%d8%a8%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d9%be%d9%8a%d9%84%d9%88%d9%85%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%b2/#respondWed, 25 Mar 2020 11:54:09 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4151وستيبولار پاپيلوماتوز یک بیماری پوستی است که در دهانه ورودی واژن  (وستیبول) برخی از خانم­ها بویژه خانم­های جوان ایجاد شده و بصورت برجستگی های کوچک يا پاپول­هاى صورتی رنگ مشاهده می شود. غالباً این حالت مشابه زگیل تناسلی است.  با این حال، این بیماری خوش خیم هست و عامل بروز آن عفونت نبوده و مسری تلقی نمی شود.

علائم وستيبولار پاپيلوماتوز

بیشتر زنان هیچ علامتی از وستيبولار پاپیلوماتوز ندارند.  این حالت معمولاً بدون درد است و حتی متوجه وجود آن نمى شوند. وستيبولار پاپیلوماتوز اغلب با مراجعه به پزشک برای بررسي علائم غیر مرتبط ديگر، مانند درد، خارش، ترشحات واژینال یا معاینه دوره ای دستگاه تناسلی تشخيص داده مى شود.

برخی از خانم ها با لمس یا مشاهده این برآمدگی هایی در دهانه ورودی واژن دچار استرس و نگرانی شده و تصور می کنند دچار بیماری جنسی بویژه زگیل تناسلی شده اند و این امر باعث مراجعه آن­ها به پزشک می شود. گاه برخی از پزشکان نیز وستيبولار پاپیلوماتوز را با زگیل تناسلی اشتباه گرفته و اقدام به درمان می­کنند.

تفاوت وستيبولار پاپيلوماتوز و زگیل تناسلی

همانطور که قبلا گفته شد، در برخی از موارد وستيبولار پاپیلوماتوز به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می­شود. در یک گزارش موردی که در سال 2010 منتشر شده، ویژگی­های مورد استفاده برای افتراق بین وستيبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلى را شرح می دهد.

عکس وستيبولار پاپيلوماتوز

 پاپیلوماتوز

❌ فقط در لابيا مینور (لب­های کوچک)، وستيبول و ناحیه وولوار (دهانه ورودی واژن قبل از پرده بکارت) ايجاد مي شود.

❌ در یک خط رشد می کنند و معمولا متقارن هستند یعنی در هر دوسمت لابیا مینور (لب های کوچک) دیده می شوند

❌ صورتی و براق هستند.

❌ هنگام لمس نرم هستند.

❌ پایه ي زائده­ها از یکدیگر جدا هستند.

❌ در معرض اسید استیک 3 تا 5 درصد تغییر رنگ نمي دهد.

زگيل تناسلی

⚠ محل بروز زگیل­ها از نظم خاصی تبعیت نمی کند و به طور تصادفی در اطراف دهانه واژن گسترش مي يابد.

⚠ می تواند در هر نقطه ای از ناحیه تناسلی خارجی یا دهانه واژن یا حتی داخل واژن ايجاد شود.

⚠ می تواند رنگ هاي مختلفی داشته و روشن یا تیره رنگ باشد.

⚠ قوام سفتی در مقایسه با وستيبولار پاپيلوماتوز دارند.

⚠ پایه­ی زگیل ها به هم متصل می باشند.

⚠ هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک، سفید می شود.

بسیاری از بیماری ها هستند که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند. برای شناخت این بیماری ها و تشخیص تفاوت آن ها به همراه عکس با زگیل تناسلی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

زگیل تناسلی + عکس

هنگامی که پزشک در مورد تشخیص خود اطمینان نداشته باشد، می توان قطعه کوچکی از پاپیلوماتوز ها را نمونه ­برداری و بیوپسی کرد.  هنگامی که زیر میکروسکوپ بررسی می شود، دارای ویژگی هاي مشخصی است که تأیید كننده ى وستيبولار پاپيلوماتوز است.

خارش وستيبولار پاپيلوماتوز

حالتی به نام وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) گاهی با وستيبولار پاپيلوماتوز همراه مي شود.  این حالت می تواند باعث خارش و درد اطراف دهانه واژن شود.  درد می تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است در حین مقاربت یا هنگام لمس وستيبولار پاپيلوماتوز ایجاد شود.  همچنین ممکن است در اين ناحيه قرمزی مشاهده کنید.  این علائم ناشی از وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) است و ارتباطی با وستيبولار پاپيلوماتوز ندارد.

علت وستيبولار پاپيلوماتوز

اکثر پزشکان بر این باورند كه اين حالت غیر معمول نوعی تغییر در آناتومی طبیعی دهانه ورودی واژن (وستیبول) است و یک ناهنجاری یا بیماری محسوب نمی شود.

بهتر است بدانید که وستيبولار پاپيلوماتوز یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. لذا از طريق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل نمي شود.

مطالعات معتبر نشان می­دهند که وستيبولار پاپيلوماتوز هیچ ارتباطی با  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، (ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم)، ندارد.

خوب است بدانید وستيبولار پاپيلوماتوز ناشی از رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف نیست. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است از برجسته­تر شدن و متورم آن جلوگيري کند. اگر از صابون خشن يا اسكراب مثل لیف کشیدن یا ناخن کشیدن روی زائده­ها استفاده می کنید، ممکن است باعث آشکار شدن و تورم زائده­ها شوید.

افراد مستعد وستيبولار پاپيلوماتوز

– از آنجا که وستيبولار پاپيلوماتوز یک تغيير نرمال آناتومی در واژن است، پس آن را از زمان تولد خواهيد داشت و چیزی نیست که شما در معرض خطر آن باشید.  ممکن است ارثی باشد، اما مطالعه اى در اين مورد انجام نشده  است.

– شیوع وستيبولار پاپيلوماتوز که در چندین مطالعه تعیین شده است، از 1 تا 33 درصد متفاوت است. این بیماری اغلب در زنان ميانسال و قبل از یائسگی و همه قومیت ها و نژادها مشاهده می شود.

– وستيبولار پاپيلوماتوز اغلب با زگیل تناسلى اشتباه گرفته می شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

تشخیص وستيبولار پاپيلوماتوز

وستيبولار پاپيلوماتوز غالبا با معاینه بالینی تشخیص داده مي شود. این بدان معنی است که یک پزشک مجرب می تواند با انجام معاینه و مشاهده برجستگی­ها آن را تشخیص دهد. پزشک شما باید بداند که وستيبولار پاپيلوماتوز چيست تا بتواند درست تشخیص بدهد، اما برخی از آن ها آشنایی کاملی با این حالت ندارند.

راه درمان وستيبولار پاپيلوماتوز

وستيبولار پاپيلوماتوز خوش خیم بوده و تغيير در آناتومی طبیعی محسوب می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند.  هنگامی که مبتلا به وستيبولار پاپيلوماتوز باشيد، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشده باشد.  اگر پزشک آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد ، ممکن است شما تحت آزمایش و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید.  این امر می تواند منجر به نگرانی و هزینه غیرضروری شود.

اگر برجستگی ها شما را زیاد آزار می دهد یا در روابط جنسی شما باعث ناراحتي مي شوند یا با ظاهر آن مشکل دارید، پزشک می تواند آنها را به سادگی با لیزر دی اکسید کربن (CO2) از بین ببرد.

مهمترین چیزهایی که بایستی در مورد وستيبولار پاپيلوماتوز به خاطر داشته باشید عبارتند از:

 • خوش خیم است و به سرطان تبدیل نمی شود.
 • این بیماری مقاربتي نیست ، بنابراین در طول رابطه جنسی منتقل نمی شود.

دکتر محمد جباری فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

]]>
https://www.drjabbari.com/4151/%d8%b9%d9%84%d8%aa-%d9%88-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%88%d8%b3%d8%aa%d9%8a%d8%a8%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d9%be%d9%8a%d9%84%d9%88%d9%85%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%b2/feed/0
آیا مولوسکوم تناسلی خطرناک است؟https://www.drjabbari.com/4102/%d9%85%d9%88%d9%84%d9%88%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%85-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d9%84%db%8c/ https://www.drjabbari.com/4102/%d9%85%d9%88%d9%84%d9%88%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%85-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d9%84%db%8c/#respondSat, 14 Mar 2020 09:21:08 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4102مولوسکوم کنتاژیوزوم یا مولوسکوم عفونی نوعی عفونت ویروسی است که باعث ایجاد جوش­های کوچکی روی پوست می‌شود. این بیماری از طریق تماس با پوست آلوده، مثلاً هنگام رابطه‌ی جنسی، منتقل می‌شود که می­تواند منجر به بروز مولوسکوم تناسلی شود. این جوش­ها خودبه‌خود برطرف می‌شوند و خطرناک نیستند.

علائم مولوسکوم

شایع‌ترین نشانه‌های مولوسکوم عبارتند از:

– برجستگی­های گنبدی‌شکل کوچک با یک فرورفتگی در وسط برجستگی که اصطلاحا به آن ناف می­گویند. این برجستگی‌­ها اندازه‌­ی متفاوتی دارند و ممکن است از یک سر سنجاق تا پاک­کن ته مداد یعنی از 2 تا 5 میلیمتر دیده شوند. در اکثر افراد جوش­ها بصورت گروهی مشاهده می­شوند گرچه ممکن است به صورت تک تک هم روی پوست ایجاد شود. اگر سیستم ایمنی افراد ضعیف باشد، این جوش­ها اندازه­ی بزرگ‌تری داشته و در گروه‌های بزرگتری روی پوست ظاهر می‌شوند.

– این برجستگی‌­ها سفید رنگ بوده و معمولا هاله­ی صورتی رنگی آن ها را احاطه کرده است و معمولاً خارش ندارند.

– این جوش­ها ممکن است هرجای بدن بروز کنند، به جز کف دست‌ها و کف پاها، لذا منحصر به ناحیه تناسلی نیستند.

آیا افراد مبتلا به ایدز، دچار مولوسکوم می شوند؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم یک عفونت ویروسی است که به شکل برجستگی‌های هموار سفید رنگ، روی پوست ظاهر می‌شود. مسری است اما معمولاً بیماری خیلی جدی و وخیمی محسوب نمی‌شود. اما در مورد افرادی که HIV دارند وضعیت فرق می‌کند. سیستم ایمنی بدن این افراد به خوبی کار نمی‌کند، پس این عفونت می‌تواند تبدیل به یک بیماری مزمن و پیشرونده شود. بهترین درمان هم این است که خود HIV را درمان کنیم؛ در این صورت، وضعیت سیستم ایمنی بهبود پیدا می‌کند و مولوسکوم هم از بین می‌رود.

بیماری­های زیادی وجود دارند که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شود. مولوسکوم تناسلی نیز یکی از این بیماری­ها است. ما در یک مقاله، تمام این بیماری ها را بررسی کرده ایم. برای اطلاع از تفاوت بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم و زگیل تناسلی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

تفاوت مولوسکوم و زگیل تناسلی

درمان قطعی مولوسکوم تناسلی

از آن‌جا که مولوسکوم کنتاژیوزوم در افراد سالم به خودی خود ظرف 6 تا 12 ماه از بین می­رود، لذا درمان خاصی لازم نیست. اما در مواردی مثل قابل رویت بودن ضایعه، وجود حساسیت‌های زمینه‌ای، و تمایل به پیشگیری از انتقال، درمان لازم می‌شود.

اگر ضایعه­ ها در ناحیه‌ی تناسلی باشند (روی آلت تناسلی یا اطراف آن، بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان، دهانه ورودی واژن یا اطراف مقعد) درمان مولوسکوم توصیه می شود. در صورتی که در این نواحی ضایعه را مشاهده کردید، بهترین راه این است که به پزشک مراجعه کنید چون این احتمال وجود دارد که بیماری همراه دیگری نیز داشته باشید که ضمن تماس جنسی، منتقل شود.

علائم مولوسکوم تناسلی

درمان‌ خانگی مولوسکوم کونتاژیوزوم

قبل از اینکه در مورد درمان خانگی بدانید یک توصیه مهم این است که استفاده از تیغ یا مواد موبر برای اصلاح موهای ناحیه تناسلی می­تواند باعت انتشار و تشدید بیماری شود. در این دوران بهتر است از ماشین­های اصلاح موی سر آقایان با شانه مخصوص آن فقط موها را کوتاه نمائید.

درمان­های خانگی محبوب و رایج عبارتند از:

سرکه‌ سیب

با این که استفاده از سرکه­ی سیب یک درمان رایج خانگی است، اما در مورد اثربخشی آن پژوهشی انجام نشده است. با استفاده از یک پنبه یا پارچه­ی نخی مقداری سرکه‌ی سیب خالص را روی مناطق مبتلا به مدت یک تا دو ساعت بانداژ کنید. افرادی که پوست حساسی دارند، قبل از مصرف، سرکه را با مقداری آب رقیق کنند. در صورتی که بعد از استفاده پوست­تان تحریک شد، سریع بانداژ را از روی محل بردارید و پوست را به آرامی بشویید.

تقویت سیستم ایمنی

اگر مولوسکوم کونتاژیوزوم شدید یا عودکننده دارید، بدین معنی است که سیستم ایمنی شما در تلاش و تقلا است تا ویروس را شکست دهد. برای تقویت سیستم ایمنی خود، می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • داشتن رژیم غذایی متعادل غنی از سبزیجات، میوه، غلات کامل، پروتئین کم‌چربی، و چربی سالم.
 • پرهیز از مصرف قند، غلات تصفیه شده و غذاهای چرب و فرآوری شده
 • استفاده از غذاهای پروبیوتیک و مکمل‌ها
 • ورزش منظم
 • کاهش استرس از طریق مدیتیشن، ذهن‌آگاهی و یوگا
 • خواب شبانه به میزان 7 تا 9 ساعت
 • جبران کمبودهای غذایی، درمان آلرژی‌ها و دیگر مشکلات زمینه­ای

🛑 مطالعه بیشتر: انواع جوش تناسلی

برداشتن مولوسکوم

حذف فیزیکی ضایعه شامل کرایوتراپی (انجماد ضایعه با نیتروژن مایع)، کورتاژ (نفوذ به مرکز ضایعه و تراشیدن مواد سفید رنگ آن) و لیزرتراپی می شود. این روش‌ها سریع هستند و برای انجام آن‌ها نیاز به فرد ماهر و آموزش‌دیده و گاهی بی‌حسی موضعی است و ممکن است بعد از درمان، دچار درد و تحریک محل شویم و اسکار در محل ایجاد شود. لیزر این ویژگی را دارد که ضایعات در همان لحظه و سریع و بصورت نقطه­ای، بدون آسیب به پوست اطراف ضایعات از بین ببرد و ظرف 2 تا 3 هفته پوست ترمیم می شود. کورتاژ آسیب بیشتری به پوست می رساند و رفع ضایعات بعد از کرایوتراپی نیز زمان بر بوده و پوست حاشیه اطراف ضایعات را نیز تحت­الشعاع قرار می دهد و بعبارتی بافت بیشتری را آسیب می زند.

اصلاً درست نیست که خودتان شخصاً تلاش کنید ترشح یا ماده­ی درون مولوسکوم تناسلی را خارج کنید. در صورتی که خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، ممکن است ندانسته  باعث ایجاد زخم وسیع یا انتشار عفونت به دیگر نواحی بدن شوید. ضمن اینکه با خراشیدن و تراشیدن پوست امکان ابتلا به عفونت­های باکتریایی فراهم می‌شود.

کرایو ملاسکوم تناسلی

بهترین روش درمان مولوسکوم در کودکان

درمان خوراکی به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند ضایعه را به طور تدریجی از بین ببرد. این روش اغلب برای کودکان استفاده می‌شود چون عموماً درد کمی دارد و حتی والدین هم در خانه می‌توانند آن را اجرا کنند، چون محیط مطب می‌تواند برای بچه­ها ترسناک و استرس آور بوده و همکاری لازم برای استفاده از دیگر روش­های درمانی را ندارند.

برای این که بعد از درمان‌ اسکار باقی نماند یا وقتی بچه‌ها از درد مربوط به کرایوتراپی، کورتاژ و لیزرتراپی می‌ترسند، می‌توان از سایمتیدین خوراکی استفاده کرد. با این که سایمتیدین خوراکی بی‌خطر و بدون درد است و به خوبی توسط بیمار تحمل می‌شود، اما ضایعات روی صورت، به خوبی بقیه‌ی نقاط بدن به این دارو پاسخ نمی‌دهند.

مولوسکوم عفونی در کودکان

کرم زینک اکساید

این کرم در داروخانه‌ها وجود دارد و مردم اغلب از آن برای بهبود مشکلات پوستی، مانند سوختگی پای بچه در اثر پوشک، استفاده می‌کنند.

پماد برای درمان مولوسکوم

پماد پودوفیلوتوکسین 0.5 درصد یک درمان خانگی قابل اطمینان برای مردان است اما زنان باردار نباید از آن استفاده کنند، چون احتمال سمی بودن آن برای جنین وجود دارد. هر ضایعه را باید به طور جداگانه تحت درمان قرار داد، چون اثر درمانی به صورت متمرکز است. دیگر گزینه‌های درمان موضعی عبارتند از ید و سالیسیلیک اسید، پتاسیم هیدروکسید، ترتینویین، کانتاریدین (یک عامل تاول‌زا که معمولاً در اداره‌ها استفاده می‌شود) و ایمیکویمود. اثربخشی ایمیکویمود برای درمان مولوسکوم کونتاژیوزوم در کودکان ثابت نشده و به خاطر عوارض جانبی احتمالی، مصرف آن در کودکان توصیه نمی‌شود. این داروها باید توسط پزشک تجویز شود و از تهیه و استفاده از این مواد بدون تجویز و صلاحدید پزشک به هیچ وجه استفاده نکنید..

درمان مولوسکوم در افراد با سیستم ایمنی ضعیف

اکثر درمان‌ها برای بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند موثر است، اما بیمارانی که دچار HIV/AIDS یا دیگر بیماری‌های سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی هستند، معمولاً به درمان‌های سنتی جواب نمی‌دهند. به علاوه، این درمان‌ها در بیماران دارای HIV در طولانی‌مدت بی‌تاثیر هستند.

تعداد پایین سلول‌های CD4 با بروز گسترده‌ی مولوسکوم صورت در ارتباط است و بنابراین شاخصی از اختلال شدید HIV است. تا این زمان، ثابت شده است که درمان‌های با هدف بهبود و تقوست سیستم ایمنی، موثرترین درمان مولوسکوم تناسلی در افراد با نقص سیستم ایمنی است. در موارد بسیار شدید، از اینترفرون آزاد شده توسط سلول‌ها برای درمان ضایعه‌های موجود در صورت فرد بیمار استفاده می‌شود (اینترفرون، نوعی پروتئین است که هر سلول در پاسخ به عفونت آزاد می‌کند). با این حال، عوارض جانبی شدید و ناخوشایند اینترفرون‌ها، شامل علایم مشابه آنفلوانزا، تحریک محل، افسردگی، و احساس سنگینی و رخوت، باعث شده که اینترفرون درمان مطلوبی نباشد. به علاوه، اینترفرون تراپی در افراد سالم بسیار تاثیرگذار است. پرتودرمانی هم تا حدودی اثر دارد.

علائم خوب شدن مولوسکوم

این عارضه معمولاً بعد از مدتی خودبه‌خود ناپدید می‌شود، به همین دلیل بعضی افراد به دنبال درمان این ضایعات نمی‌روند. اما اگر مولوسکوم کونتاژیوزوم را درمان نکنید، معمولاً 6 تا 12 ماه طول می‌کشد تا جوش­های روی پوست­تان کاملاً از بین بروند و طی این زمان، می‌توانید این ویروس را به دیگران هم منتقل کنید.

هر وقت برجستگی‌ها و جوش­ها از بین رفتند، یعنی این ویروس به طور کلی از بدن شما بیرون رفته است و دوباره هم برنخواهد گشت. اما اگر در آینده دچار عفونت مولوسکوم کونتاژیوزوم دیگری شدید، دوباره روی پوست­تان دانه­ها پدیدار می‌شود.

مراقبت های بعد از درمان مولوسکوم تناسلی

اگر این ضایعه‌ها را با دارو یا توسط دکتر درمان کردید، باید بعد از آن به خوبی از پوست­تان مراقبت کنید.

 • آن ناحیه از پوست را تمیز نگه دارید. بعد از دستشویی یا حمام، از یک حوله‌ی جداگانه برای خشک کردن دیگر مناطق بدنتان استفاده کنید.
 • نواحی درمان‌شده را نخارانید و نخراشید.
 • از لیف برای شستن نواحی مبتلا استفاده نکنید
 • اگر به این نواحی دست زدید، دست­هایتان را بشویید.
 • اگر احساس ناراحتی می‌کنید، فعلاً رابطه­ی جنسی نداشته باشید.

در صورتی که درد دارید می‌توانید از کیسه­ی یخ، داروهای مسکنی مثل آسپیرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، یا استامینوفن (تایلنول) استفاده کنید تا درد و ناراحتی شما تسکین پیدا کند.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

]]>
https://www.drjabbari.com/4102/%d9%85%d9%88%d9%84%d9%88%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%85-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d9%84%db%8c/feed/0
ابعاد پروستات سالم چقدر است؟https://www.drjabbari.com/4077/%d8%a7%d8%a8%d8%b9%d8%a7%d8%af-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85/ https://www.drjabbari.com/4077/%d8%a7%d8%a8%d8%b9%d8%a7%d8%af-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85/#respondTue, 10 Mar 2020 08:37:33 +0000https://www.drjabbari.com/?p=4077پروستات، غده‌ی کوچکی در دستکاه تناسلی مردانه است و جلوی رکتوم (راست‌روده)، زیر مثانه، و اطراف پیشابراه قرار دارد. پیشابراه مجرایی برای خروج ادرار از مثانه است که از بین غده پروستات عبور می کند. ابعاد پروستات طبیعی به اندازه‌ی یک شاه‌بلوط است و کار اصلی آن تولید بخشی از مایع منی برای تغذیه و زنده ماندن اسپرم است. در این مقاله به ابعاد پروستات سالم در سنین مختلف می پردازیم.

حجم و اندازه نرمال پروستات چقدر است؟

در بزرگسالی وزن نرمال پروستات حدود 20 تا 25 گرم با ابعاد تقریبی 4 سانتیمتر عرض، 3 سانتیمتر ارتفاع و 3 سانتیمتر ضخامت است.

عکس پروستات سالم

طرح کلی پروستات

 1. پنیس
 2. پیشابراه
 3. بیضه
 4. کیسه‌ی بیضه
 5. مثانه
 6. وزیکول سمینال (کیسه‌های منی)
 7. پروستات
 8. مقعد
 9. راست‌روده

ابعاد پروستات

ابعاد پروستات سالم تا نیمه­ی عمر یعنی تا حدود 40 سالگی، ثابت باقی می‌ماند. اندازه­ی آن را می‌توان به راحتی به سه دسته‌ی «کوچک»، «متوسط» و «بزرگ» تقسیم کرد. با این حال، اورولوژیست­ها به جای وزن، از حجم به عنوان مشخصه­ی پروستات یاد می‌کنند. این اطلاعات را با استفاده از امواج فراصوت (سونوگرافی) می‌توان به دست آورد. به طور کلی، اندازه نرمال پروستات را به صورت 3 سانتیمتر ارتفاع، 4 سانتیمتر عرض، 3 سانتیمتر ضخامت و شکل آن را مثل شاه‌بلوط می‌دانند.

حجم طبیعی پروستات  باید چند سی سی باشد؟

– حجم متوسط پروستات 20 سی سی یعنی حدود 20 گرم است. البته این عدد از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

– وقتی در مورد یک پروستات کوچک صحبت می‌کنیم، یعنی ابعاد پروستات وی بین 30 تا 40 میلی‌لیتر و پروستات متوسط دارای حجم 40 تا 80 میلی‌لیتر و یک پروستات بزرگ، پروستاتی است که حجم آن 40 تا 100 میلی‌لیتر است. البته این تقسیم بندی قراردادی می باشند.

– در حوالی 40 سالگی، پروستات شروع به بزرگ شدن می‌کند. در موارد هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات، اندازه‌ی پروستات ممکن است نسبت به سایز معمولی آن 4 تا 5 بار بزرگ‌تر شود.

اندازه پروستات بر اساس سن

فرمول محاسبه حجم پروستات

سه روش مرسوم برای اندازه گیری اندازه پروستات وجود دارد:

 • معاینه پروستات با انگشت از طریق مقعد و راست روده (رکتوم)
 • سونوگرافی پروستات از طریق شکم
 • دقیق­ترین روش، استفاده از سونوگرافی ترنس‌رکتال-TRUS- (سونوگرافی از طریق مقعد و راست روده) می باشد که حجم پروستات را با استفاده از تخمین بیضوی پروستات مبتنی بر تعیین ارتفاع (H)، عرض (W) و طول (L) پروستات و از طریق فرمول زیر به دست آورد

H × W × L × 0.523

اندازه پروستات برای عمل جراحی

در مورد پروستات‌هایی با اندازه‌ی کوچکتر از 80 گرم معمولا جراحی به روش بسته انجام می­شود که شایع ترین روش بسته را TURP می گویند یعنی با وسیله ای خاص بافت پروستات را از طریق پیشابراه تراش می دهند و تخلیه می کنند. در پروستات­های بزرگ‌تر از 80 گرم، نیاز به انجام جراحی پروستات باز یا پروستاتکتومی باز است. در این روش بعد از این که جراح برشی از ناف تا استخوان شرمگاهی زد، مثانه باز شده و بافت پروستات برداشته می‌شود.

🛑 همچنین بخوانید: درمان بزرگی پروستات بدون جراحی

بیماری‌های مربوط به پروستات

چندین بیماری روی پروستات تاثیر می‌گذارد:

 • پروستاتیت، یعنی التهاب پروستات با یا بدون عفونت پروستات
 • بزرگی خوش‌خیم پروستات، یعنی افزایش خوش خیم تعداد سلول­های پروستات (بزرگ شدن غیر طبیعی پروستات)
 • سرطان پروستات، یعنی تکثیر سلول‌های غیر طبیعی و بدخیم پروستات

شمار موارد جدید این بیماری‌ها از سنی به سن دیگر فرق می‌کند. هر بیماری در ادامه توضیح داده شده است.

پروستاتیت

پروستاتیت یک عفونت و/یا التهاب حاد یا مزمن پروستات است که اغلب اوقات در مردان جوان بین 30 تا 50 ساله اتفاق می‌افتد. پروستات در محل تلاقی مجاری ادراری و دستگاه تناسلی مردانه قرار دارد، بنابراین، آلودگی باکتریایی مجرای ادرار و بلکه عفونت کل دستگاه ادراری (مثانه، مجرای ادرار، کلیه‌ها) می‌تواند باعث بروز پروستاتیت شود. این بیماری، علت 2 میلیون مشاوره‌ی پزشکی سالانه در فرانسه است. در ایران هم تعداد زیادی از مراجعه کنندگان به مطب ارولوژیست ها را مردان جوان مبتلا به پروستاتیت تشکیل می دهند. شایع‌ترین نشانه‌های پروستاتیت حاد عبارتند از تب، نشانه‌های ادراری (سوزش ادرار)، درد در ناحیه‌ی شرمگاهی و پروستات دردناک که هنگام معاینه مقعدی پروستات مشخص شود.  در پروستاتیت مزمن تب وجود ندارد و بیشتر با علائم ادراری و درد در ناحیه لگن بروز می کند. پروستاتیت معمولا با آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد التهاب درمان می‌شود.

پروستاتیت

بزرگی خوش‌خیم پروستات

بزرگی خوش‌خیم پروستات (BPH) یعنی افزایش غیرنرمال و خوش خیم حجم پروستات. این بیماری خفیف است، و اغلب وقتی تشخیص داده می‌شود که نشانه‌های ادراری این بیماری که شامل موارد زیر می باشد ظاهر شود:

تکرر ادرار، فوریت در ادرار کردن، تاخیر در شروع جریان ادرار، باریک و کم زور شدن جریان ادرار، شب بلند شدن برای تخلیه ادرار، عدم تخلیه کامل ادرار، سوزش ادرار، قطره قطر ای شدن انتهای جریان ادرار.

این تورم غده‌ی پروستات را بزرگی خوش خیم پروستات می‌گویند که به پیشابراه فشار می‌آورد و باعث ایجاد نشانه‌های فوق­الذکر  می‌شود.

به طور متوسط، یکی از هر 10 مرد برای BPH خود نیاز به درمان جراحی خواهد داشت. بیماری از حدود 50 سالگی علائم خود را بروز می دهد میزان بروز بیماری با سن افزایش پیدا می‌کند:وراثت و ژنتیک در اندازه پروستات و زمان شروع علائم و میزان و شدت علائم تاثیر دارد. بزرگی خوش خیم پروستات در بیش از 80 درصد مردان بالای 80 سال بروز می‌کند. اما تغییرات ایجاد شده توسط این پدیده برای همه‌ی مردان مشکل ایجاد نخواهد کرد. اگر هیچ مشکل جدی وجود نداشته باشد (مانند احتباس ادراری، عفونت ادراری، نارسایی کلیه، سنگ مثانه و خون ریزی در ادرار)، اولین قدم، درمان دارویی است. ولی در صورت مشکلات جدی که ذکر شد و عدم پاسخ به درمان دارویی توصیه به جراحی و بهبود وضعیت ادرار می‌شود.

آدنومای پروستات

سرطان پروستات

بدن انسان از سلول‌های زیادی تشکیل شده که در طول زندگی فرد مدام در حال تقسیم و تکثیر سلول­های جدید از یک سو و مرگ سلول های پیر و قدیمی از سوی دیگر هستند. گاهی اوقات این تعادل به هم خورده و سلول‌های جدیدی که ایجاد شده‌اند، معیوب هستند، بنابراین تکثیر آن‌ها به شیوه‌ای غیرمعمول است یعنی بدن بیش‌تر و بیش‌تر سلول‌‌های غیر طبیعی و بدخیم تولید می‌کنند و این، یعنی سرطان. اکثریت موارد سرطان پروستات از نوع آدنوکارسینوما است؛ این سرطان از سلول‌های سنگفرشی پروستات نشات می‌گیرد.

⛔سرطان پروستات، شایعترین سرطان در بین مردان است و هر سال بیش از یک میلیون مورد در دنیا با سرطان پروستات شناسایی می‌شوند.

⛔ با این حال، از آن‌جا که سرطان پروستات، بیماری است که به کندی پیش می‌رود، و به نسبت، در مردان مسن مشاهده می شود، نرخ مرگ و میر مرتبط با آن، متوسط است.

⛔ ریسک سرطان پروستات پیش‌رونده با سن افزایش پیدا می‌کند: بعد از 45 سال برای افرادی که سابقه‌ی فامیلی دارند، و بعد از 50 سال برای دیگران، زنگ خطر به صدا درمی‌آید.

⛔ همه‌ی سرطان‌های پروستات شدت یکسانی ندارند. 80 درصد سرطان‌های پروستات در مرحله‌ی متمرکز اولیه تشخیص داده می‌شوند. یعنی زمانی تشخیص داده می شود که سرطان محدود به بافت پروستات بوده و به خارج از پروستات انتشار نیافته است. رشد و پیشرفت این بیماری اغلب کند است و نشانه‌های خاصی ندارد. سرطان پروستات را می‌توان در جریان غربالگری بالای 50 سال یا در بیمارانی که بزرگی خوش خیم پروستات دارند تشخیص داد.

⛔ غربالگری برای سرطان پروستات شامل آزمایش PSA که با نمونه گیری از خون اندازه گیری می شود، معاینه پروستات از طریق مقعد و راست روده می باشد و در صورت شک و غیر طبیعی بودن این دو مورد، نمونه برداری و بیوپسی پروستات انجام می شود.  غربالگری بصورت سالیانه توصیه می شود. در صورت تشخیص سرطان پروستاتیک بررسی دقیق می‌تواند تعیین کند که آیا سرطان همچنان در خود پروستات محدود است یا به دیگر نواحی خارح از پروستات پخش شده است. وقتی مشخص شد که سرطان پروستات در چه مرحله‌ای است، استراتژی درمانی توسط اوروژیست با بیمار در میان گذاشته می‌شود.

درمان سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات براساس عوامل متعددی تعیین می­ شود شامل سن بیمار، مرحله بیماری و اینکه سرطان محدود به پروستات است یا از پروستات خارج شده است و بیماری­های همراه وسلامت عمومی بیمار. بهترین درمان برای فرد سالم زیر 70 سال که سرطان محدود به پروستات داشته باشد جراحی پروستات یا همان رادیکال پروستاتکتومی است. درمان های دیگر شامل پرتو درمانی، هورمون درمانی و در نهایت شیمی درمانی است.

سرطان پروستات

سنگ پروستات چیست؟

سنگ پروستات سنگ‌های کوچک خاکستری-قهوه‌ای هستند که در پروستات تشکیل می‌شوند. هر سنگی تقریباً اندازه‌ی یک دانه‌ی خشخاش است. فرد ممکن است یک یا صدها سنگ پروستات داشته باشد!

سنگ پروستات

اکثر اوقات، خود سنگ‌های پروستات هیچ نشانه‌ای ایجاد نمی‌کنند، و معمولاً طی بررسی‌های روتین پزشکی هم کشف نمی‌شوند.

با این حال ممکن است عفونت کنند و این عفونت هم به نوبه‌ی خود، منجر به عفونت دستگاه ادراری و پروستاتیت (التهاب غده‌ی پروستات) شود.

برخی مردانی که سنگ پروستات دارند دچار درد در بخش پایینی کمر، آلت تناسلی یا نشیمن گاه (پرینه یا همان ناحیه‌ی بین مقعد و بیضه) می‌شوند. همچنین ادرار آن‌ها با درد همراه بوده و به سختی می آید.

سنگ پروستات در مردان میان‌سال یا مسن‌تر و به خصوص مردانی با پروستات بزرگ، سرطان پروستات، و پروستاتیت مزمن/سندروم درد مزمن لگن، شایع‌تر است.


📜👨‍⚕️ شاید دوست داشته باشید بخوانید: درمان بزرگی پروستات بدون نیاز به جراحی  ✂✂✂✂


دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

]]>
https://www.drjabbari.com/4077/%d8%a7%d8%a8%d8%b9%d8%a7%d8%af-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%85/feed/0
علت چسبندگی و گوشت اضافه بعد از ختنه و درمان آنhttps://www.drjabbari.com/3936/%d8%b9%d9%84%d8%aa-%da%af%d9%88%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%ae%d8%aa%d9%86%d9%87/ https://www.drjabbari.com/3936/%d8%b9%d9%84%d8%aa-%da%af%d9%88%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%ae%d8%aa%d9%86%d9%87/#respondSat, 28 Sep 2019 13:02:16 +0000https://www.drjabbari.com/?p=3936از جمله عوارض ختنه کردن نامناسب می توان به پوست و یا گوشت اضافه بعد از ختنه ، چسبندگی آلت تناسلی و چرخش آلت به حول محور خود اشاره کرد. برای درمان گوشت اضافه ختنه چه باید کرد؟

فواید ختنه چیست؟

ختنه یکی از سنت های خوب و پسندیده در کشور عزیزمان ایران است که ریشه ی مذهبی دارد و در واقع تمام مسلمانان جهان این سنت دینی و صد البته بهداشتی را انجام می دهند. البته ختنه در کشورهای غیر مسلمان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی هم جایگاه خاصی دارد و بتدریج نیز در حال افزایش هست؛ چرا که ختنه فواید بهداشتی زیادی دارد. از یک طرف باعث کاهش عفونت ادراری در دوران نوزادی و کودکی می شود و از طرف دیگر ریسک عفونت های منتقله جنسی در دوران بزرگسالی ناشی از فعالیت های جنسی را کاهش می دهد.

ختنه همچنین خطر بروز ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی را نیز پایین می آورد بطوریکه احتمال بروز سرطان آلت تناسلی در مردانی که قبل از دوران بلوغ ختنه شده اند به مراتب کمتر از مردانی است که ختنه نشده اند یا بعد از بلوغ ختنه شده اند.

لذا ضمن تاکید بر اهمیت ختنه، فواید و اثرات مثبتی که بر سلامتی مردان در طول دوره ی زندگی می گذارد، اما در برخی از موارد شاهد آن هستیم که بدلیل انجام این کار توسط افراد نا آشنا، عمل ختنه به صورت صحیح و اصولی انجام نمی شود و این باعث ایجاد ظاهری نامناسب در آلت تناسلی مردان می شود.

گوشت اضافه بعد از ختنه

گوشت اضافه که بعضا با زگیل تناسلی اشتباه می شود. موارد زیادی دیده شده که برجستگی های گوشت اضافه در ناحیه ختنه گاه بصورت منفرد یا متعدد و دندانه ای و یا کنگره ای دیده می شود که هم باعث ظاهر نامناسب آلت شده و هم باعث نگرانی و استرس فرد یا شریک جنسی وی می شود چراکه خیلی از اوقات این افراد این گوشت اضافه را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند.

چسبندگی ختنه گاه

گاهی پوست ختنه گاه به کلاهک چسبیده و تونلی ایجاد می کند که ضمن داشتن ظاهری نامناسب باعث تجمع ترشحات در زیر آن می شود که بعضا باعث بروز عفونت در شریک جنسی هم می گردد.

ختنه ناقص

خیلی از این افراد آنقدر پوست کمی از آلت در هنگام ختنه برداشته شده که گویی اصلا ختنه نشده اند و باعث آزار و اذیت و رطوبت زیاد کلاهک آلت می شود.

پیدایش سوراخ هایی بر روی پوست آلت تناسلی

پیدایش سوراخ هایی بر روی پوست الت که بعضا با فشار دادن آنها ماده ای سفید رنگ خارج می شود که خود این مساله می تواند باعث مشکلات بهداشتی و بروز عفونت در روابط جنسی برای شریک جنسی یا حتی خود فرد شود. گاه حتی می شود خلال دندان را از یک طرف این سوراخ های پوستی وارد و از طرف دیگر خارج کرد.

برگشت پوست ختنه گاه به سمت داخل

برگشت پوست باعث تجمع ترشحات در زیر پوست می شود و بصورت توده های سفت زیر پوستی آلت به اندازه عدس یا نخود خود را نشان می دهد و به راحتی با دست لمس می شود و در برخی موارد در حالت نعوظ خود را بهتر نشان می دهد.

پ.ن: من به برخی از افرادی که به مطبم مراجعه می کنند و می گویند که یک توده سفتی به اندازه نخود در زیر پوست آلت لمس می کنند و اخیرا هم بزرگتر شده است به شوخی می گویم که احتمالا آبگوشت خورده اید، خوب نجویده اید و نخودش آنجا گیر کرده است.

تنگی سوراخ ادراری

تنگی سوراخ ادراری یکی دیگر از عوارض ختنه هست که باعث خروج ادرار بصورت سوزنی و پرفشار و پاشیده شدن ادرار به سر و صورت بچه یا لباس افراد در بزرگسالی می شود.

برداشتن بیش از حد پوست آلت

برداشتن بیش از حد پوست الت یکی از عوارض ناگواری است که اگرچه خیلی کم اتفاق می افتد ولی می تواند طول آلت را کوتاه تر نشان دهد چراکه اجازه خودنمایی به آلت در حالت نعوظ را نمیدهد و آلت را در پوست گیر می اندازد و مدفون می کند. گرچه با پیوند پوست می توان این عارضه را جبران کرد اما از آنجایی که پوست پیوندی با پوست آلت متفاوت هست لذا باعث ظاهر نازیبای آلت می شود ولی در عوض طول اصلی آلت را به فرد برمی گرداند.

قطع بخشی از کلاهک آلت

اگرچه خیلی خیلی نادر است ولی این عارضه اسفناک ترین عارضه ی ختنه بوده و متاسفانه قابل جبران و بازسازی نمی باشد.

درمان گوشت اضافه ختنه

خیلی از افراد سالیان زیاد از این مشکلات رنج می برند و از شکل ظاهری آلت تناسلی خود ناراضی هستند ولی متاسفانه بدلیل شرم و حیایی که بر جامعه ما حاکم هست از بازگو کردن این موضوع با دیگران یا حتی پزشک امتناع می کنند. برخی افراد حتی اعتماد به نفس شان را در روابط زناشویی و جنسی از دست می دهند و به دلیل همین خجالت و کم رویی و یا عدم اطلاع از اینکه به چه تخصصی بایستی مراجعه کنند و اصولا آیا می شود این گوشت اضافه ختنه گاه و چسبندگی پوست آلت تناسلی را اصلاح کرد یا نه، درگیر این مساله هستند و شاید سالیان طولانی و بعضا تمام عمر با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند.

به این دسته از افراد باید گفت که نگران این نازیبایی ها در ناحیه تناسلی نباشید؛ چرا که در اکثر مواقع می توان این مشکلاتی که در حین ختنه ی نامناسب در دوران کودکی شما رخ داده است را با یک جراحی سرپایی در مطب، با بیحسی موضعی، کمترین دوره نقاهت و بدون اینکه مانع انجام فعالیت های اجتماعی و شغلی شما بعد از عمل شود برطرف کرد، یعنی چسبندگی را آزاد کرد، سوراخ ادراری را باز و گشاد کرد، پوست اضافه ختنه گاه و گوشت اضافه ختنه گاه را برداشت و با یک جراحی پلاستیک سرپایی مشکل تان را برطرف و زیبایی آلت تناسلی را به شما برگرداند.

در تصویر زیر درمان چسبندگی آلت بیمار به کمک لیزر نشان داده شده است:

قبل از لیزر

قبل از لیزر

بعد از لیزر بدون درد و خونریزی و بصورت سرپایی و با بیحسی موضعی

بعد از لیزر بدون درد و خونریزی و بصورت سرپایی و با بیحسی موضعی

خیلی اوقات چسبندگی ها در کودکان حتی نیاز به جراحی ندارد و با یک پماد بیحسی و یک پنس ظریف می توان چسبندگی ها را جدا کرد. البته در برخی موارد نادر و انگشت شمار مثل پیوند پوست یا چرخش آلت، اقدامات ترمیمی گسترده تر و دوره نقاهت بیشتر و مراقبت بیشتری نیاز دارد و این کار در بیمارستان و با بیهوشی انجام می شود.

دکتر محمد جباری متخصص کلیه و مجاری ادراری | فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

]]>
https://www.drjabbari.com/3936/%d8%b9%d9%84%d8%aa-%da%af%d9%88%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d9%81%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%ae%d8%aa%d9%86%d9%87/feed/0