«سناء الموسوی» و «احمد الکنانی» امروز (شنبه) در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، مسوولیت نخست این خیزش را متوجه مردم امارات دانستند و گفتند که ملت‌های دیگر عربی و...

«سناء الموسوی» و «احمد الکنانی» امروز (شنبه) در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، مسوولیت نخست این خیزش را متوجه مردم امارات دانستند و گفتند که ملت‌های دیگر عربی و اسلامی به ویژه ملت مظلوم فلسطین در انتظار واکنش مردم این کشور به سازش ابوظبی با رژیم صهیونیستی هستند.

الموسوی در این باره گفت که اعلام رسمی عادی‌سازی روابط امارات با رژیم غاصب اسرائیل به منزله بی‌احترامی و نادیده گرفتن خون‌های عربی زیادی است که در راه آزادی قدس شریف و فلسطین اشغالی ریخته شده است.

وی از این اعلام رسمی به عنوان «سازش شرم‌آور» یاد کرد و افزود که امارات با این کار، منطقه را به خطر انداخته است.

به گفته وی، نباید قبح سازش با این رژیم صهیونیستی با اعلام رسمی عادی‌سازی روابط شکسته شود، زیرا شهدای زیادی ملت‌های عربی و اسلامی در راه قدس شریف و آزادی فلسطین داده‌اند.

این نماینده پارلمان عراق تاکید کرد که نباید مردم امارات ساکت بنشینند و ملت‌های عربی در انتظار واکنش صریح و آشکار آنها هستند تا این موضع انقلابی آنها، آغازی برای قیام دیگر ملت‌ها برای خروج از یوغ دولت‌های دست نشانده شود.

الموسوی کمترین انتظار از دولت‌های عربی و اسلامی در برابر خطر عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را اعلام موضع مخالف و محکومیت دانست.

نماینده فراکسیون «صادقون» (عصائب اهل الحق) در پارلمان عراق نیز گفت که اصل روابط پنهانی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی سال‌ها است که ادامه دارد، اما اعلام رسمی این روابط یک طرح آمریکایی - اسراییلی برای سلطه بر منطقه است.

احمد الکنانی ادامه داد که اعلام رسمی عادی‌سازی روابط برخی از شیخ نشین‌های حوزه خلیج فارس، تغییری در معادله منطقه ایجاد نمی‌کند و کشورها و نیروهای مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را بر ادامه راه تا زوال این غده سرطانی، مصمم‌تر کرده است.

وی افزود که در این برهه، همه نگاه‌ها معطوف به ملت‌های عربی و اسلامی به ویژه مردم امارات است که چه برخوردی با این سیاست خواهند کرد.

الکنانی ابراز تاسف کرد که هنوز واکنش‌ها در حد حادثه نیست و نیاز است تا رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و صاحب‌نظران و روزنامه‌نگاران در باره خطرهای این اعلام سازش شرم‌آور امارات با رژیم صهیونیستی به ملت‌های منطقه آگاهی بخشی کنند.

وی ادامه داد که در زمان حاضر این‌گونه تبلیغ می‌شود که کشورهایی که دارای رابطه با رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند، از رفاه و آرامش نسبی بهره‌مندند، اما این باورهای عوام‌فریبانه نمی‌تواند حقایق و واقعیت‌ها را پنهان کند.

این نماینده پارلمان عراق اضافه کرد که واقعیت آن است که شیخ نشین‌های حوزه خلیج فارس همگی دولت‌های دست‌نشانده دوران استعمار هستند که در درجه نخست برای آنها بیش از اینکه منافع ملت‌هایشان مهم باشد، حفظ تاج و تخت مهم است.

الکنانی و الموسوی در همین راستا تاکید کردند که اعلام سازش تحت عنوان عادی‌سازی روابط با این رژیم غاصب هیچ سودی برای این کشورها و ملت‌هایشان ندارد و این کار زوال غده سرطانی منطقه و نابودی تاج و تخت‌های دورغین این امیران دست‌نشانده را تسریع می‌کند.

پس از سال‌ها پنهانکاری بالاخره ابوظبی، تل آویو و واشنگتن پنجشنبه گذشته (23 مرداد) با انتشار بیانیه سه جانبه مشترکی از عادی‌سازی روابط میان امارات و اسراییل خبر دادند، خبری که با واکنش‌های منفی بسیاری از کشورها و جنبش‌های منطقه مواجه شده است.

در پیشاپیش این مخالفان، ملت مظلوم فلسطین  قرار دارد که در اعتراض به اعلام این خبر، دیروز به خیابان آمدند و تصاویر «محمد بن زاید آل نهیان»،  «بنیامین نتانیاهو» و «دونالد ترامپ» را به آتش کشیدند.