سردار«محسن کریمی» روز یکشنبه در هفتمین نشست گام دوم کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: دشمنان تمرکز خود را بر روی دانشگاه‌ها و مدارس گذاشته و بنابراین ام...

سردار«محسن کریمی» روز یکشنبه در هفتمین نشست گام دوم کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: دشمنان تمرکز خود را بر روی دانشگاه‌ها و مدارس گذاشته و بنابراین امروز باید بیش از گذشته به نسل جوان و مراکز دانشگاهی توجه شود.

وی اظهار داشت: امروز دانشگاه ها رسالت سنگینی برای تبیین فرهنگ دفاع مقدس و ارزش های انقلاب برعهده دارند که کنگره شهدای استان با ایجاد برنامه‌های متنوعی همچون اردوهای هفت اقلیم و نشست های تخصصی دفاع مقدس کار را به پیش برد.

وی تصریح کرد: طرح برگزاری اردوهای گردشگری با محوریت دفاع مقدس استان اقدامی به موقع و در ادامه برنامه‌های کنگره است که دانشگاه‌ها باید یک کار انقلابی در این خصوص انجام دهند.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: بازدید از مراکز صنعتی، کارخانجات، محل های اعزام و نصب المان ها برای نسل جدید می‌تواند به تقویت روحیه‌ خودباوری جوانان کمک کند چراکه رزمندگان استان با استفاده از توانمندی‌های خود اقداماتی موثری در عملیات‌ها انجام دادند.

سردار کریمی افزود: ۱۰ هزار عنوان کتاب به برکت کنگره شهدای استان در موزه تخصصی دفاع مقدس جمع آوری شده است.

وی اظهار داشت: تمام آثار برای برگزاری نمایشگاه تخصصی آثار و دستاوردهای امام در انقلاب اسلامی جمع آوری شده که برگزاری این نمایشگاه می‌تواند مقدمه ای برای تشکیل موزه تخصصی امام باشد.

وی بیان داشت: نمایشگاه تخصصی امام راحل به زودی در استان مرکزی برگزار می‌شود که عموم مردم می توانند از این نمایشگاه بازدید داشته باشند.

سردار کریمی افزود: هرچقدر در دانشگاه‌ها اثرگذار باشیم می‌توان اثرات مطلوب آن را در فضای عمومی جامعه دید.

وی اظهار داشت: دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی و فنی باید روش‌های علمی انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جدید را بررسی کند و راهکارهای عملیاتی در این خصوص را به مرحله اجرا بیاورد.

وی تصریح کرد: آن چیزی که امروز باید در درس‌های معارف و انقلاب اسلامی در دانشگاه ها مورد توجه باشد، امام شناسی است چراکه حضرت امام متعلق به این استان است و دانشگاه ها باید محوریت فعالیت و کارهای خود را شناساندن سیره و شخصیت امام بگذارند.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: دستاوردهای امروز در انقلاب اسلامی را به برکت امام و شهدای انقلاب به دست آمده است پس باید برای شناخت آن‌ها و ادامه راه این عزیزان نهایت تلاش را داشت.

سردار کریمی افزود: تهیه ویژه نامه کنگره شهدا در مدت زمان کوتاهی که انجام شد اقدامی بسیار به موقع و انقلابی بود که شکل گرفت ولی نیاز است این ویژه نامه تکمیل شود.

وی اظهار داشت: کامل شدن ویژه نامه کنگره شهدا این زمینه را فراهم می‌کند که این نسخه مکتوب به یک راهنمای جامع تبدیل شود تا آیندگان بتوانند از این امر استفاده کنند چراکه تجربه‌های ارزشمندی در این راستا کسب شده که باید آیندگان از آن‌ها استفاده کنند.

سردار کریمی افزود: در برگزاری کنگره شهدای استان سعی شد از هزینه های اضافی صرف نظر و در نهایت صرفه جویی هزینه ها را انجام دادیم.

وی اظهار داشت: متاسفانه کار فرهنگی امروز در کشور قریب است پس باید بیشتر به کارهای عمیق فرهنگی توجه شود چراکه هزینه در کارهای عمیق فرهنگی سرمایه‌گذاری است.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: برای انجام کارهای فرهنگی باید زیرساخت های موجود را فراهم کرد تا کار فرهنگی بتواند نتیجه دهد و ما با برگزاری کنگره شهدای استان زیرساخت‌های مناسبی در استان فراهم کردیم و فضای استان را برای انجام کارهای بزرگ فرهنگی آماده است.

سردار کریمی افزود: امروز مجموعه استان مرکزی باید هنر این را داشته باشد که از سایر زیرساخت های موجود که به برکت کنگره شهدا فراهم شده استفاده کنند.

وی اظهار داشت: متاسفانه امروز برخی از کارهایی که به نام فعالیت فرهنگی برگزار می شود همچون کنسرت ها برخوردها و نتایج نامناسبی به همراه داشته است.

وی تصریح کرد: جذب جوانان به انجام و پرداختن به کارهای فرهنگی اثرگذار در راستای حفظ ارزش های انقلاب اسلامی و تحقق گام دوم امروز باید در دستور کار باشد.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: ابتکار و خلاقیت برای شناساندن و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت باید مورد توجه باشد زیرا امروز با نسلی متفاوت تر همراه هستیم و باید طبق نیازهای آنان پیش رفت.

سردار کریمی افزود: امروز باید از بهترین هنرمندان و پیشرفته‌ترین ابزارها برای جذب جوانان به ارزش های انقلاب اسلامی استفاده کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مرکزی نیز گفت: شهید شاهد است و دقت در آثار برجای مانده از شهدا که مدافعان ارزش های دینی و ملی بوده اند.

حجت الاسلام «مهدی ایمانی مقدم» افزود: آشنایی نسل جوان با این بزرگواران تاثیرات شگرفی بر اندیشه و رفتار آنان خواهد داشت که در همین راستا طرح گردشگری برای دانشجویان استان در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: برنامه‌ریزی مناسبی توسط نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با مشارکت ستاد کنگره شهدای استان برای دانشجویان با مسائل مربوط به دفاع مقدس در استان مرکزی در نظر گرفته شده که دانشجویان را با آثار،سیره و سبک زندگی آنان شنا سازند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مرکزی گفت: این طرح می تواند گام های موثری در معرفی الگوی مناسب رفتاری و علمی و در نهایت حفظ و امتداد انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی تا اتصال آن به حکومت جهانی امام زمان(عج) باشد.

حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم افزود: آشنایی نسل جوان به ویژه دانشجویان با سیره و سبک زندگی امام خمینی(ره)،انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت، برقراری پیوند میان دانشجویان با خانواده شهدا و رزمندگان و فرهنگ دفاع مقدس، ترغیب جوانان دانشجو نسبت به سبک زندگی ایرانی اسلامی، تبیین مصادیق سبک زندگی جهادگران و مبتنی بر ایثار در سیره شهدا و حماسه سازان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، معرفی جغرافیای دفاع مقدس به نسل جوان و آشنایی دانشجویان با زندگی معجزه قرن کربلایی کاظم ساروقی از مهمترین اهداف برگزاری این طرح است.

وی اظهار داشت: این طرح در ۳ محور بازدید از موزه دفاع مقدس،انجام برنامه های محتوایی و بازدیدهای شهری انجام می شود که برنامه های متنوعی در این راستا برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در محور بازدید از موزه دفاع مقدس برنامه هایی چون زیارت شهدای گمنام، بازدید از دیوار لاله ها که تصویر بیش از ۲۵۰۰ شهید مزین شده، معرفی ادوات نظامی و پل های استفاده شده در دفاع مقدس، بازدید از نگارخانه شهید نور بهشت و بازدید از نمایشگاه سالن آمفی تئاتر است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مرکزی گفت: در محور برنامه های محتوایی موضوعاتی چون اجرای نمایش خیابانی با موضوع دفاع مقدس، نمایش فیلم های کوتاه، مستند، انیمیشن، نماهنگ، خاطره گویی توسط ایثارگران، برگزاری مسابقه دل نوشته، معرفی سایت شهود و کانال بصیر، برپایی نمایشگاه و فروشگاه کتاب دفاع مقدس و برگزاری مسابقه یادداشتی از اردو در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم افزود: در محور بازدید شهری برنامه هایی همچون آشنایی و بازدید از کتابخانه دفاع مقدس، زیارت امام زادگان ۷۲ تن ساروق و بازدید از مدرسه و حجره امام خمینی(ره) در اراک نیز در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: در این برنامه راویان مسلط دفاع مقدس و بومی حضور پیدا می کنند که در این برنامه کلیه مسائل را روایت گری می شود و آماده پاسخگویی به شبهات دانشجویان هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان مرکزی گفت: جریان شهدا یک جریان زنده، مستمر و پویا است که باید برنامه ریزی های لازم برای استمرار این جریان در دانشگاه ها داشته باشیم.

حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم افزود: طرح بازدید از اماکن مربوط دفاع مقدس استان در درس های مربوط به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیش بینی شده که همه دانشگاه ها و روسا و مدیران معارف باید نهایت همکاری را در این خصوص داشته باشند.

یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر جمعیت استان مرکزی در ۱۲ شهرستان سکونت دارند.