به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، احمد صفرزاده اظهار داشت: در اجرای این احکام تعداد ۴۵ تانکر آب برای تامین آب حیات وحش پناهگاه حیات وحش میاندشت آبرسانی م...

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، احمد صفرزاده اظهار داشت: در اجرای این احکام تعداد ۴۵ تانکر آب برای تامین آب حیات وحش پناهگاه حیات وحش میاندشت آبرسانی می شود.

وی گفت: ۳۵ کیلومتر جاده دسترسی به منابع آبی نیز از سوی متخلفان تسطیح و تیغ زنی خواهد شد.

 وی خاطر نشان کرد: تمامی این خدمات با پیشنهاد و نظارت مستقیم اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و موافقت دادگستری  شهرستان جاجرم انجام می شود.

پناهگاه حیات وحش میاندشت در شهرستان جاجرم یکی از قدیمی ترین مناطق چهار گانه کشور به شمار می رود.

میاندشت دارای یکی از غنی ترین و متراکم ترین گونه های جانوری در بین زیستگاه های استپی کشور است که پس از چندین گزارش از مشاهده یوز در سال های ۸۱ و ۸۲ سرانجام فیلم مستندی از یک ماده یوز جوان در آبان ماه سال ۸۲ از سوی مسئول این منطقه حفاظت شده گرفته شد که برای نخستین بار وجود این جانور را در این منطقه اثبات کرد.

پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم در خراسان شمالی با گستره ۸۴ هزار و ۴۳۵ هکتاری در ۱۰ کیلومتری شرق شهرستان جاجرم قرار دارد که حدود ۱۶ هزار هکتار از پهنه آن ۲ سال پیش، به دلیل ازدیاد جمعیت آهو، به عنوان پارک ملی ضامن آهو اعلام شد.

پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان ۱۰۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان ۸۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود ۷۵ کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.

در سال های اخیر با تلاش محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست جاجرم و همکاری اداره کل محیط زیست خراسان شمالی و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اقدامات آموزشی مناسبی برای جوامع محلی اطراف این زیستگاه منحصر به فرد انجام شده که نتیجه آن افزایش جمعیت آهو و رشد زاد و ولد یوزپلنگ در این منطقه بوده است.