در ادامه خط تولید مرسدس بنز کلاس E را در کارخانه ایران خودرو مشاهده میکنید، خط تولیدی که متروکه شده و ۱۳ سال قبل W211 را تولید میکرد. 

سال ۱۳۸۱ نتایج مذاکرات ابران خودرو و آلمان خوب بود ، و در سال ۱۳۸۵ بنز کلاس E اتاق W211 در کارخانه ای به اسم تاپ خودرو که زیر مجموعه ایران خودرو بود به مرحله مونتاژ رسید. در آن روز ها کارخانه بنز آلمان حدود ۱۷۴۰ قطعه از این نوع خودرو را به ایران خودرو تحویل دادند و کارکنان تاپ خودرو با مونتاژ آنها مرسدس بنز کلاس E را به بازار ایران عرضه میکردند. سخت گیری های بنز آلمان باعث شد تا این خودرو های مونتاز شده توسط ایران کیفیت و شباهت بسیار زیادی به نمونه های وارداتی داشته باشند و از این رو موفقیت و پیشرفت خوبی را در بازار ایران رقم زدند.

بعد از مدتی بدلیل تحریم ها شاهد آن بودیم که دیگر به ایران قطعات را جهت تولید تحویل ندادند  که باعث شد خط تولید مرسدس بنز در ایران متوقف شود. با گذشت چند سال از عدم تولید خودروهای سواری بنز در ایران، با امضای برجام مذاکرات مجدد ایران خودرو با شریک آلمانی اش از سر گرفته شد و نتایج مثبتی را در پی داشت. یکی از این نتایج مثبت، ارتقای بحث خدمات پس از فروش بنزهای سواری در ایران توسط شرکت ستاره ایران بود. این شرکت نیز زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو است و در سال های مختلف مسئولیت فروش و خدمات پس از فروش بنزهای سواری را بر عهده داشته است.

 

 

بلاخره در پاییز ۱۳۹۶ دومین نمایشگاه خودروی تهران با حضور ستاره ایران و مرسدس بنز برگزار گردید و E200 اتاق W213 به صورت رسمی به بازار کشور معرفی شد. البته که برای اولین بار، این خودرو توسط نمایندگی شیراز شرکت ستاره ایران در نمایشگاه خودرو شیراز ۹۶ رونمایی شد. چند ماه بعد، مدیر عامل شرکت ستاره ایران  برای اولین بار اعلام کرد که تولید بنزهای سواری مجددا در ایران خودرو از سر گرفته می شود و خرداد ۹۷، مونتاژ خودروهای لوکس این نشان آلمانی در کشور شروع میشود.

 

بر اساس اطلاعات به دست آمده، قرار بود تا در سال گذشته بعد از واردات محدود E200 اتاق W213، مونتاژ SKD این سدان لوکس در ایران خودرو آغاز شود. سپس مرسدس بنز C180، CLA180، A200 و GLA200 به صورت وارداتی توسط ستاره ایران عرضه شوند و بعد از مدت کوتاهی آن ها هم در کنار E200 در کارخانه تاپ خودرو و ایران خودرو مونتاژ شوند.

 

عرضه دو محصول جدید مرسدس بنز تا پایان سال

قیمت نهایی مدل‌های مختلف سری GLA در بازار جهانی، تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. ارزان‌ترین مدل این کلاس، GLA 180 است و با قیمت ۳۲ هزار دلار عرضه می‌شود. نسخه‌ی GLA 250، آستانه‌ی قیمت ۳۴ هزار دلار را به همراه دارد، اما با فناوری دو دیفرانسیل هوشمند مرسدس بنز موسوم به 4Matic، حدود ۳۶ هزار دلار، قیمت خواهد داشت و با آپشن‌های کامل، بیش از ۴۰ هزار دلار خواهد بود. پرچمدار کلاس کامپکت مرسدس هم، AMG GLA45 است که به‌طور پیش‌فرض با آپشن 4Matic ارائه می‌شود و آستانه‌ی قیمت ۵۰ هزار دلار را به همراه دارد.