مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرانه مصرف آرد یارانه ای در این استان ۸.۳ کیلوگرم و سرانه مصرف آرد یارانه ای و آزاد ن...

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرانه مصرف آرد یارانه ای در این استان ۸.۳ کیلوگرم و سرانه مصرف آرد یارانه ای و آزاد نیز در مجموع، ۹.۶ کیلوگرم است که از میانگین کشوری بالاتر است.

محمد بدری، سرانه مصرف آرد در کشور را ۷.۵ تا ۸ کیلوگرم عنوان کرد و گفت: یکی از موارد تاثیرگذار در میزان مصرف نان، وضعیت اقتصادی مردم است و البته امسال متاثر از گرانی و افزایش قیمت برخی ارزاق مانند برنج و ماکارونی، مصرف نان بیشتر شده است.

وی در باره صف های طولانی ایجاد شده در برابر نانوایی های برخی شهرهای استان در ماه های گذشته اظهار داشت: این مشکل اکنون مدیریت شده و وضعیت تامین نان، عادی شده است. 

بدری گفت: یکی از علت های بروز این مشکل، عرضه خارج از شبکه آرد توسط نانوایی ها بود که نظارت ها در این باره بیشتر شده، گلوگاه ها شناسایی و چند مورد تخلف شناسایی و با عاملان آن برخورد شده است.

وی با اشاره به پلمب ۲ واحد نانوایی متخلف در شیروان گفت: با تاکید استاندار، مقرر شده سهم نانوایی ها در بخش های شهری، روستایی و عشایری تعیین و اعلام شود تا بتوانیم برای مدیریت توزیع آرد در شهرستان های مختلف برنامه ریزی کنیم. 

بدری اظهار داشت: با توجه به اینکه مصرف آرد در فصل تابستان به علت حضور مسافران، کارهای کشاورزی و کارگری، افزایش می یابد، باید میزان توزیع آرد در فصول مختلف مدیریت شود و در این زمینه، قرار است میزانی از آرد به صورت شناور برای استان تعیین شود که در فصل پرمصرف، بین نانوایی ها توزیع شود. 

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی با بیان اینکه یکی از علت های کاهش عرضه نان در نانوایی ها و ایجاد صف، خرید نان یارانه پزها، توسط رستوران‌داران بود، گفت: برخی رستوران ها، نان مورد نیاز خود را از نانوایی های یارانه پز تامین می کنند که این امر هم به کمبود نان و ایجاد صف در نانوایی ها می انجامد و البته در این زمینه، نظارت ها شدت گرفته است. 

وی خاطرنشان کرد: سهم نان نهادها و اصناف مختلف از جمله دانشگاه ها، خوابگاه ها و رستوران ها در نانوایی های آزادپز دیده شده است و اصناف و صنایع، بر اساس قانون باید برای تامین آرد و مورد نیاز خود در سامانه ثبت نام کنند، اما این امر تاکنون انجام نمی شد که مقرر شد تا اصناف و صنایع حتما برای تامین آرد نیاز خود در سامانه ثبت نام کنند. 

بدری درباره مشکلات حمل آرد در استان گفت: شرکت خلیج فارس در برنامه ریزی ها برای توزیع آرد دچار ضعف شده بود. این شرکت به صورت هلدینگ فعالیت دارد و بیش از ۱۰ استان کشور را پوشش می دهد، بنابراین انتظار می رود کاهش سود مقطعی، در یک استان مثل خراسان شمالی سبب خدشه در خدمات رسانی در این منطقه نشود. 

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی گفت: مشکل ایجاد شده در حمل و نقل آرد توسط شرکت خلیج فارس، تاثیر ناچیزی در بروز مشکل داشت و البته این مشکل نیز اکنون برطرف شده است. 

اکنون ۶ کارخانه آرد، هزار و ۱۱۲ واحد نانوایی یارانه پز و حدود ۳۰۰ واحد آزادپز در خراسان شمالی دایر است که ماهانه بطور میانگین هفت هزار تن آرد بین واحدهای نانوایی یارانه ای استان توزیع می شود.  

استان خراسان شمالی بیش از ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

۷۱۸۵/۵۱۳۲