محسن جلیل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۷۶۷ ماموریت تصادفی ظرف هفته گذشته تاکنون انجام شده و آمبولانس‌های اورژانس به محل‌های حادثه اعزام شدند و خدمات اورژانسی ارائه کردند....

محسن جلیل روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۷۶۷ ماموریت تصادفی ظرف هفته گذشته تاکنون انجام شده و آمبولانس‌های اورژانس به محل‌های حادثه اعزام شدند و خدمات اورژانسی ارائه کردند.

وی افزود: در این مدت ۴۷۳ ماموریت شهری و ۲۹۴ ماموریت جاده ای انجام شد و  تعداد ۱۰۵ نفر در تصادفات شهری و ۸۷ نفر در تصادفات جاده‌ای مصدوم شد.

جلیل بیان کرد: گرچه آمار تصادفات به علت وسعت کم سرزمینی این استان و جمعیت کم آن نسبت به دیگر استان ها در آمار های رسمی خود را بسیار نشان نمی دهد اما اگر موضوع آمار تصادفات و تعداد کشته ها و مصدومان ناشی از سوانح ترافیکی در این استان نسبت به جمعیت و مساحت خود استان بررسی شود ارقام معناداری به دست می آید.

بر اساس آمار های پلیس، بیش از ۹۰ درصد حوادث جاده ای به سبب خطاهای انسانی رخ می دهد پس نیاز است موضوعی به نام فرهنگ ترافیکی در کهگیلویه و بویراحمد مورد توجه قرار گیرد.

کهگیلویه و بویراحمد افزون بر ۶ هزار کیلومتر جاده ارتباطی اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر راه اصلی، یک هزار و ۲۳۸ کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز راه روستایی است.

این استان بیش از ۴۰ گردنه برفگیر و حدود یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر نقاط حادثه خیز دارد.

وی ابراز داشت: همچنین در هفته گذشته تاکنون ۱۹ نفر در مناطق مختلف این استان دچار مسمومیت با گاز مونواکسید کربن شدند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: ظهر پنجشنبه نیز یک جوان ۲۶ ساله یاسوجی بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست داد.

 امسال فوتی‌های ناشی از گازگرفتگی (CO) مونوکسید کربن در این استان ۱۰ نفر بوده که در مقایسه با یک فوتی در مدت مشابه سال گذشته، افزایش چشمگیر یافته است.

امسال ۲۳۰ نفر در این استان با گاز مونوکسید کربن دچار مسمومیت شده‌اند که به صورت سرپایی و انتقال به مراکز  درمانی نیز بستری شدند و در این مدت ۱۰ مورد فوتی با گاز گرفتگی گزارش شده است.

 آمار ها نشان می دهد که تا قبل از فرا رسیدن زمستان پارسال ، ۱۵۹ نفر در استان بر اثر استنشاق گاز مونواکسیدکربن مسموم شدند.

 آمار مصدومان مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن در سال گذشته ۳۰۱ نفر در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شده است.

از مجموع ۴۵ پایگاه امدادی کهگیلویه و بویراحمد، ۴۳ مورد زمینی و ۲ پایگاه نیز هوایی هستند و به صورت ۲۴ ساعته خدمات امدادی ارائه می‌کنند.