...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «محمدحسن طالبیان»، امروز (شنبه 26 بهمن) در نشست تخصصی ابعاد حقوقی محوطه‌های میراث جهانی یونسکو گفت: میراث فرهنگی، هویت و شناسنامه تاریخی یک ملت است که باید برای حفظ آن تلاش کرد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ادامه داد: میراث فرهنگی ایران از نظر ابعاد حقوقی از نخستین کشورهایی است که به کنوانسیون های مختلف ملحق شده است و در حوزه حفظ میراث فرهنگی، تلاش فعالانه دارد.

وی با اشاره به تهدیدهای «ترامپ» علیه میراث فرهنگی کشور، عنوان کرد: تهدید میراث فرهنگی در طول تاریخ، امر تازه ای نیست و کشور ما در طول تاریخ، تجارب زیادی را پشت سر گذاشته اما همچنان در حفظ میراث فرهنگی موفق بوده ایم.

طالبیان ادامه داد: خوشبختانه، وقوع سیل‌ در استان‌های مختلف نیز به میراث فرهنگی کشور ما آسیب نرسانده است و تقریبا می توان گفت که استقرارگاه تاریخی در معرض سیل نداشته ایم.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از بازگرداندن آثار تاریخی دوران های مختلف به کشور خبر داد و گفت: در سالهای اخیر، سه هزار و ۴۰۰ اثر تاریخی که به دوره های تاریخی مختلف تعلق دارد به کشور برگردانده شده است.

طالبیان افزود: بخشی از میراث طبیعی و فرهنگی کشور در عرصه و حریم پروژه راه آهن شمال و جنوب ایران با یک هزار و 400 کیلومتر وسعت، قرار دارد که باید برای حفاظت مورد توجه قرار بگیرد.

وی در این نشست از مستندسازی بیش از ۱۴۰ هزار حلقه قنات در کشور از سوی میراث فرهنگی نیز خبر داد.

پایان پیام/664

ضمیمه :

کلید ‫واژه‌ها:

|

|

|