به گزارش خبرگزاری فرانسه، "عبدالکریم الهارونی" رئیس مجلس شورای حزب النهضه گفت که این مجلس الغنوشی را به عنوان رئیس پارلمان نامزد کرده است. الهارونی افزود: اولویت ما، پارلمان است، چرا ک...

به گزارش خبرگزاری فرانسه، "عبدالکریم الهارونی" رئیس مجلس شورای حزب النهضه گفت که این مجلس الغنوشی را به عنوان رئیس پارلمان نامزد کرده است.

الهارونی افزود: اولویت ما، پارلمان است، چرا که این یک نهاد قانون‌گذار است و تصمیمات کشور در آن گرفته می‌شود.

جنبش النهضه هنوز اسم فرد مورد نظرش برای تشکیل کابینه دولت آینده تونس را اعلام نکرده است، مهلتی که جمعه آینده موعد آن به پایان خواهد رسید.

الهارونی اضافه کرد: مجلس شورای جنبش النهضه پیشتر، الغنوشی را به عنوان مأمور تشکیل کابینه نامزد کرده بود، اما پس از آن، این نظر را تغییر داد و وی برای ریاست پارلمان معرفی شد.

وی ادامه داد: الغنوشی به مجلس شورای النهضه گزارشی از مذاکرات با دیگر احزاب درخصوص تشکیل کابینه را ارائه کرد، اما متأسفانه برخی از احزاب اولویت را به ریاست دولت و نه طرح‌هایشان داده‌اند.

جنبش النهضه تلاش می‌کند که با احزاب دیگر یک دولت ائتلافی تشکیل دهد، هرچند دیگر احزاب ائتلاف با این حزب برای تشکیل کابینه را نپذیرفته‌اند.

بر اساس اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی تونس در ۱۸ مهرماه جاری، جنبش اسلامگرای النهضه ۵۲ کرسی و حزب قلب تونس به ریاست "نبیل القروی" ۳۸ کرسی به دست آوردند.

پس از این احزاب، حزب «جریان دموکراسی» ۲۲ کرسی، حزب «ائتلاف کرامت» ۲۱ کرسی و حزب «قانونی آزاد» ۱۷ کرسی در پارلمان تصاحب کردند.

براساس این انتخابات که ۶ اکتبر (۱۴مهرماه) برگزار شد، از مجموع بیش از هفت میلیون واجد شرایط، ۲ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۶۲۸ نفر به پای صندوق‌های رأی رفتند.

این انتخابات، دومین انتخابات پارلمانی تونس از زمان تصویب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۱۴ و سومین انتخابات پارلمانی پس از خلع دولت "زین العابدین بن علی" دیکتاتور پیشین و انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور است.

بر اساس قانون اساسی تونس، حزبی که بیشترین کرسی پارلمان را بدست آورد، پس از تشکیل مجلس، ۲ ماه فرصت خواهد داشت تا دولت را تشکیل دهد.