غلامرضا عبده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیرو پیگیری اداره میراث فرهنگی، عملیات نیمه‌کاره ساخت‌وساز حوضخانه شاه‌درویش که متعلق به دوره قاجار است با اجرای حکم صادره از کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و با حضور نمایندگان و ادارات ذیربط و با دستور دادستانی رفع تصرف شد. وی با بیان...

غلامرضا عبده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیرو پیگیری اداره میراث فرهنگی، عملیات نیمه‌کاره ساخت‌وساز حوضخانه شاه‌درویش که متعلق به دوره قاجار است با اجرای حکم صادره از کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و با حضور نمایندگان و ادارات ذیربط و با دستور دادستانی رفع تصرف شد.

وی با بیان اینکه این سازه در داخل حریم حوضخانه احداث شده بود، افزود: تعیین حریم آثار تاریخی با هدف ساماندهی ساخت و ساز در حریم این آثار و نیز حفاظت از بناها صورت می‌گیرد.

رییس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهاباد بیان کرد: حوضخانه "شاه‌درویش" این شهر در خیابان طالقانی شرقی، کوچه دارایی و در داخل صحن مسجد شاه‌درویش قرار گرفته است.

عبده با بیان اینکه قدمت این بنا به ۱۵۰ تا ۱۷۰ سال قبل برمی‌گردد افزود: این بنا دارای گنبدی مدور است و زیربنای آن نیز حدود ۵۶ متر مربع است که از بنای یاد شده به عنوان مکانی برای وضو گرفتن استفاده میشد.

مهاباد ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد؛ سد مهاباد، غار "سهولان"، تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان"، موزه مردم شناسی و حمام "میرزا رسول"، دخمه سنگی "فخریگاه"، "برده کنته" و مسجد جامع از مهم‌ترین اثرهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.