به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛به نقل از پایگاه خبری در حاشیه از دیروز تا به این ساعت نامه ای مبتنی بر فروش عطر مرگبار و فلج کننده در فضای مجازی پخش شده است که اطراف مدارس و دانشگاه ها منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛به نقل از پایگاه خبری در حاشیه از دیروز تا به این ساعت نامه ای مبتنی بر فروش عطر مرگبار و فلج کننده در فضای مجازی پخش شده است که اطراف مدارس و دانشگاه ها منتشر شده است.

متن این نامه به شرح ذیل بوده است: " هر فردی که از این عطر چند مرتبه استفاده نماید، احتمال اینکه فلج یا کشته شود خیلی زیاد است. پخش این عطر توسط دست فروشان افغانی با شکل جعبه ای که  به پیوست می باشد، صورت می گیرد به گونه ای که در جلوی مدارس، دانشگاه‌ها، پادگان‌ها و محل های پرتردد با قیمت مناسبی عرضه می گردد."

ماجرای فروش عطر مرگبار و فلج‌کننده از شایعه تا واقعیت +عکس

سازمان غذا و دارو کلا این شایعه را تکذیب کرد.

بر اساس انتشار زیاد این نامه درباره مرگبار بودن عطر RASHA  موضوع را از سازمان غذا و دارو مورد پیگیری قرار گرفت.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو  در گفت وگو با خبرنگارحوزه بهداشت باشگاه خبرنگاران جوان؛ اذعان داشت:هیچ استعلامی از سازمان غذا و دارو درباره عطر مذکور و مرگبار بودن آن صورت نگرفته است و اطلاعاتی درباره این عطر در سازمان غذا و دارو وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هیچ نهادی از سازمان غذا و دارو درباره سلامت یا مضر بودن عطر استعلام نگرفته است گفت:بنده در جریان این نامه قرار ندارم.ماجرای فروش عطر مرگبار و فلج‌کننده از شایعه تا واقعیت +عکس

معاونان غذا و دارو نیز نسبت به این نامه واکنش نشان دادند.

جناب آقای خشنود معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز بخاطر اینکه انتشار این نامه از شیراز آغاز شده بود و مربوط به بیمارستان مسلمین شیراز بود، نسبت به انتشار این خبر در فضای مجازی واکنش نشان داد و گفت:با توجه به اینکه سلامت افراد جامعه به عنوان اولویت مهم سازمان غذا و دارو و به دنبال آن معاونت غذا و دارو در هر استان است، این موضوع در دست پیگیری است و هنوز صحت آن مشخص نشده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد:تاکنون هیچ جواب صحیحی از منبع خبر پیدا نکردیم و نمی توانیم آن را تائید و یا تکذیب کنیم،اما موضوع در دست بررسی است و چنانچه خبر تائید و یا تکذیب شود از طریق رسانه ها به شهروندان اعلام می شود.

وی با تاکید بر اینکه به منظور شناسایی کالای وارداتی مجاز و غیرمجاز، برچسب اصالت و سلامت کالا تحت نظر سازمان غذا و دارو بر روی محصولات سلامت محور شامل دارو، محصولات خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی درج شده است. گفت:برخلاف برچسب شبنم که به آسانی قابل تقلب بوده و برچسب تمامی کالاها یکسان است، این برچسب قابل تقلب نبوده و اصالت کالای موردنظر را به سه روش می توان استعلام کرد.

آقای خشنود درادامه اذعان داشت: ارسال کد UID به شماره پیامکی 20008822، ارسال اعداد پشت قسمت پوشیده شده به ترتیب از قسمت اول تا چهارم به همان شماره ی پیامکی، وارد کردن اعداد فوق در سامانه الکترونیکی www.ttac.ir و استفاده از نرم افزار بارکد خوان دو بعدی مخصوص تلفن همراه از طریق سایت مذکور از جمله راه های استعلام اصالت محصولات وارداتی به شمار می آید. لازم به ذکر است که هر شماره پیامکی دیگری به جز شماره پیامکی 20008822بر روی محصول، تقلبی است.

غلامعلی جاودان معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز همانند آقای خشنود نسبت به اتنشار این خبر واکنش نشان داشت و گفت: تا کنون مستنداتی مبنی بر رد یا تایید خبر به دست نیاورده ایم، اما به عنوان یک اصل کلی مردم باید بدانند، بر اساس ضوابط سازمان غذا و دارو برچسب گذاری بر روی تمام محصولات تولیدی داخلی اعم از غذایی و آشامیدنی آرایشی و بهداشتی ضروری بوده و مهمترین اصل آن داشتن شماره پروانه ساخت است.

وی درادامه گفت:با اشاره به لزوم وجود شماره پروانه ساخت بر روی محصولات سلامت محور،پروانه ساخت پس از کنترل های بهداشتی مکرر توسط کارشناسان غذا و دارو و تایید تجهیزات تولیدی در صورت رعایت اصول فنی و بهداشتی و ضوابط سازمان غذا و دارو برای محصول صادر می شود.

جاودان در ادامه گفت: هر محصول غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی وارداتی نیز باید دارای برچسب اصالت و برچسب فارسی نویس شامل نام و نوع محصول، شماره مجوز واردات از وزارت بهداشت، نام شرکت وارد کننده، نام شرکت تولید کننده، تاریخ تولید و انقضاء و نحوه مصرف باشد.

وی فزود: کلیه اقلام آرایشی و بهداشتی که از مبادی غیر قانونی و بدون اخذ پروانه و مجوزهای بهداشتی واردات وارد کشور شود، غیر قانونی بوده و به عنوان کالای قاچاق شناخته می شوند.

معاون غذا و دارو استان هرمزگان گفت: فرآورده های سلامت محور وارداتی فاقد برچسب زیر به عنوان کالای غیرمجاز در سطح عرضه محسوب می شوند.