به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، مسوولان حوزه بهداشت و درمان و پژوهشگران طی ماه های گذشته و همزمان با اجرای محدودیت های مختلف، تمام تلاش خود را برای تامین واکسن از خارج از کشور  و یا تولید داخلی آن به کار گرفتند به طوری که در کنار تاکید بر رعایت جدی پروتکل ها...

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، مسوولان حوزه بهداشت و درمان و پژوهشگران طی ماه های گذشته و همزمان با اجرای محدودیت های مختلف، تمام تلاش خود را برای تامین واکسن از خارج از کشور  و یا تولید داخلی آن به کار گرفتند به طوری که در کنار تاکید بر رعایت جدی پروتکل های بهداشتی از سوی تمامی مردم، این تمهیدات جواب داده و تازه ترین آمار روزانه مرگ و میر ناشی از  گووید 19 را به  به 96 مورد رسانده است. 

در تازه‌ترین دستاورد مربوط به حوزه واکسن برای مقابله با کرونا، امروز  پنج میلیون دز واکسن "رازی کوو پارس" تولیدی موسسه رازی کرج گه در سه دز شامل 2 دز تزریقی و یک دز استنشاقی تهیه شده است. تحویل وزارت بهداشت شد و قرار است تا پایان سال 40 میلیون دز واکسن تولیدی موسسه رازی تحویل داده شود.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، تاکنون  57 میلیون و 61 هزار و 606 نفر دُز اول، 45 میلیون و 655 هزار و 771 نفر دُز دوم و 864 هزار و 992 نفر دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 103 میلیون و 582 هزار و 369 دُز رسید.

این آمار در حالی است که مبارزه با کرونا هنوز ادامه دارد و تا رسیدن به ایمنی عمومی باید پیش رفت؛ علاوه بر این، با توجه به اینکه در کشورهای اروپایی موج بیماری در حال شکل گیری است، هوشیاری بیشتری برای جلوگیری از پیک ششم لازم است.  به واقع، تاکید کارشناسان بر این است که رعایت پروتکل های بهداشتی، اعم از استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و سایر توصیه ها هنوز ضروری است. 

دو سال با کش و قوس‌های فراوان از شیوع پاندمی کرونا گذشت‌ و کشورمان پنج پیک سنگین را پشت سر گذاشت که پیک پنجم سنگین‌ترین پیک بود به طوری که مرگ و میرهای روزانه بعضاً به 700 نفر هم رسید و علی‌رغم تلاش‌های بسیار مدافعان سلامت هموطنان بسیاری در این پیک جان خود را از دست دادند و به اذعان بسیاری از کارشناسان علت عمده طولانی شدن این پیک بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و کوتاهی در واکسینا‌سیون بود.

اگر دولت دوازدهم برای واردات واکسن اهتمام بیشتری به خرج می‌داد و تزریق واکسن سرعت می‌گرفت قطعاً پیک پنجم را با پایین‌ترین میزان مرگ و میر پشت سر می‌گذاشتیم، اما با پیگیری آیت‌الله رئیسی ورود واکسن به کشور سرعت گرفت و تا به امروز بیش از 100 میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است که نویدبخش پایانی بر پیک‌های سنگین خواهد بود چرا که در کشورهایی که واکسینا‌سیون پایان یافته است، شاهد پایین‌ترین حجم میرگ و میر هستیم، اما چرا با وجود تزریق 100 میلیون دوز واکسن در کشور باز هم شاهد روزانه بالای 100 نفر مرگ و میر کرونایی در کشور هستیم؟

با این همه توصیفات باید واکسیناسیون را جدی بگیریم تا بتوانیم بر کرونا قالب شویم و کشور را از ورود به پیک ششم در امان نگه داریم چرا که اگر وارد پیک ششم شویم مشخص نیست همچون پیک پنچم آمار مرگ و میر به یک بار صعودی نشود و باز هم مدافعان سلامت در این بین بیشترین آسیب و ضربه روحی را خواهند خورد.

طبق آخرین تغییرات در نقشه رنگ بندی کرونایی شهرستان‌های کشور نشان می دهد شهرهای قرمز به عدد تک رقمی هشت رسیده است و از سویی اکثر مناطق نیز از خیز پنجم کرونا خارج شده‌اند و اکنون شهرستان‌های اشنویه، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، طبس، فردوس (خراسان جنوبی)، زابل (سیستان و بلوچستان)، زرند، شهربابک (کرمان) و خاتم (یزد) در وضعیت قرمز هستند. همچنین 58 شهرستان نارنجی، 236 شهرستان زرد و 146 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

گزارش‌های خبرنگاران خبرگزاری تسنیم از استان‌ها هم نشان می‌دهد که برخی استان‌ها با توسل به واکسیناسیون و رعایت توصیه‌ها، موفقیت‌های خوبی در زمینه مقابله با شیوع کرونا کسب کرده‌اند، اما در برخی دیگر از مناطق کشورمان هنوز جمع قابل توجهی از هم‌میهنان قربانی این ویروس می‌شوند. 

استان آذربایجان‌غربی/71 هزار بستری کرونایی بهبود یافتند‌

محمدامین ولی‌زاده رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی و با اشاره به ابتلای 353 نفر دیگر به کرونا در استان اظهار داشت: تاکنون 317 هزار و 952 نفر به کروناویروس مبتلا شده و 71 هزار و 696 بیمار بستری نیز بهبود یافته‌اند.

وی از فوت هشت نفر دیگر بر اثر کرونا خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه تاکنون هفت هزار و 99 نفر قربانی کرونا شده‌اند. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به بستری 695 نفر بستری حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان افزود: هم اکنون 34 نفر نیز وصل به دستگاه ونتیلاتور هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون 401 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند بیان کرد: 187 نفر نیز بیمار بدحال در بخش آی‌سی‌یو و مراقبت‌های ویژه قرار دارند.ولی‌زاده با اشاره به واکسیناسیون 18 هزار و 715 نفر دیگر در شبانه روز گذشته در استان گفت: تاکنون بیش از چهار میلیون دوز واکسن توسط مردم استان دریافت شده که 28 هزار و 966 دوز آن مربوط به دوز سوم بوده است.

استان ایلام/3 فوتی و 57 ابتلای جدید در 24 ساعت گذشته

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام،  با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 66 هزار و 29 هفت نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 57 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 95 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 17 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 64 هزار و 998 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته سه مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 159 نفر بوده است.

انتهای پیام/180/