اعتکاف از جمله عبادت‌های مستحب است که در آن، فرد برای مدتی در مسجد می‌ماند و روزه می‌گیرد. ارکان این عبادت، اقامت در مسجد و روزه داری است و معتکفان بیشتر وقت خود را به اعمال عبادی اختصاص می‌د...

اعتکاف از جمله عبادت‌های مستحب است که در آن، فرد برای مدتی در مسجد می‌ماند و روزه می‌گیرد. ارکان این عبادت، اقامت در مسجد و روزه داری است و معتکفان بیشتر وقت خود را به اعمال عبادی اختصاص می‌دهند.

مراسم اعتکاف امسال روزهای ایام البیض از  ۱۸ تا ۲۰ اسفندماه مصادف با ۱۳ تا ۱۵ ماه رجب در مساجد دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود.

اعتکاف، فرصتی است تا انسانی که در پیچ و خم‌های مادی دنیا غرق شده، خود را بازیابد و برای بهره گیری از ارزش‌های معنوی از علایق مادی دست بکشد و به دریای بیکران مهر خداوندی متصل شود.

ثبت نام در مراسم اعتکاف دانشگاه شهید بهشتی از امروز(شنبه) آغاز شد

مراسم معنوی اعتکاف به همت هیات فاطمیون دانشگاه شهید بهشتی در مسجد الزهراء این دانشگاه برگزار خواهد شد.

زمان اعلام شده برای ثبت نام در این مراسم، از ۲۶ بهمن‌ماه تا ۱۰ اسفندماه اعلام شده است.

 دانشگاه علامه طباطبایی تا ۱۰ اسفند برای مراسم اعتکاف ثبت نام می‌کند

ثبت‌نام اعتکاف دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی نیز از ۲۲ بهمن ماه آغاز شده  و تا ۱۰ اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

این مراسم معنوی دانشجویی به همت هیات‌ اصحاب عاشورایی و با همکاری هیات رسانه دانشگاه صداسیما از ۱۸ تا ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ در مسجد امام علی (ع) دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

۷ اسفند آخرین فرصت ثبت نام در مراسم اعتکاف دانشگاه الزهرا (س) 

مراسم اعتکاف دانشجویی دانشگاه الزهرا (س) از اذان صبح روز یکشنبه ۱۸ اسفند ماه مصادف با ۱۳ رجب آغاز می‌شود و تا اذان مغرب روز سه شنبه ۲۰ اسفند ماه مصادف با ۱۵ رجب ادامه دارد.

ثبت نام در این مراسم نیز از ۱۹ بهمن ۹۸ آغاز شده و تا ۷ اسفند ۹۸ ادامه خواهد داشت.

دانشگاه علم و صنعت ایران ۱۵ اسفند ماه را پایان مهلت ثبت نام اعلام کرد

کانون قرآن و عترت (ع) دانشگاه علم و صنعت ایران برای اعتکاف رجبیه زمستان ۹۸، تاریخ ۱۵ اسفند ماه را اعلام کرد. البته برای انصراف از ثبت نام نیز زمان ۱۲ اسفند ماه تعیین شده و پس از این زمان هزینه ثبت نام عودت داده نمی‌شود.

 دانشگاه تربیت مدرس ۷ اسفندماه را پایان مهلت ثبت نام اعلام کرد

دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه تربیت مدرس که متقاضی شرکت در هشتمین مراسم معنوی اعتکاف این دانشگاه  هستند، می‌توانند تا ۷ اسفندماه با مراجعه به سایت نهاد نمایندگی رهبری در این دانشگاه برای ثبت نام در مراسم اعتکاف اقدام کنند.

۳۰ بهمن مهلت ثبت نام در دانشگاه امیرکبیر به پایان می‌رسد

ثبت نام شرکت در مراسم اعتکاف دانشجویی دانشگاه امیرکبیر از ۱۹ بهمن آغاز شده و تا ۳۰ بهمن ادامه دارد.

علاقمندان می توانند با مراجعه به  سایت masjed.aut.acI.ir برای ثبت نام اقدام کنند.
۲ اسفند ماه مهلت ثبت نام در اعتکاف دانشگاه شریف است

ثبت نام شرکت در مراسم اعتکاف دانشگاه شریف از ۲۲ بهمن آغاز و تا ۲ اسفند ماه ادامه دارد.

طبق اعلام این دانشگاه، اولویت ثبت نام و پذیرش با دانشجویان دانشگاه شریف است.

دانشگاه جامع علمی و کاربردی ۱۵ اسفندماه را مهلت ثبت نام اعلام کرد

معاون فرهنگی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز اعلام کرد تمام دانشجویان این دانشگاه در سراسر کشور می‌توانند از ۱۲بهمن تا ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ با مراجعه به سامانه info.uast.ac.ir/etekaf برای ثبت نام در مراسم اعتکاف اقدام کنند.

ثبت نام در اعتکاف دانشگاه تهران به پایان رسید

دانشگاه تهران پیش از این اعلام کرده بود که نظر به درخواست‌های مکرر و افزایش ظرفیت اعمال شده در پذیرش معتکفین، فرصت ثبت نام در اعتکاف دانشجویی از ۱۵ تا ۱۸ بهمن ماه برای بار دیگر امکان پذیر است.

خداوند متعال در قرآن کریم نیز به اهمیت اعتکاف اشاره کرده است؛ جایی که در سوره بقره می فرماید: «و عهدنا الی ابراهیم و اسمعیل ان طهرا بیتی للطائفین و العاکفین و الرکع السجود» و ما به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم که خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفان و رکوع کنندگان و سجده کنندگان از هرگونه آلودگی تطهیر کنند.
علامه طباطبایی(ره) در تفسیرالمیزان نیز می‌نویسد: زمانی که حضرت مریم (س) به افتخار دیدار با فرشته الهی نایل آمد از مردم فاصله گرفت، هدف از دوری کردن از مردم روی آوردن به سنت اعتکاف بوده است.
علامه مجلسی در بحارالانوار از اعتکاف حضرت سلیمان (ع) در بیت المقدس روایت کرده است و علامه حلی (ره) نیز در کتاب تذکره الفقها به مشروعیت این ایام در ادیان پیشین تصریح کرده است کــــه «ایام البیض» دارای پیشینه ای به قدمت همه ادیان الهی و آسمانی است.
حضرت رسول اکرم(ص) نیز در خصوص اعتکاف فرمودند: هرکس سه روز از میانه ماه رجب (سیزدهم تا پانزدهم) را روزه بدارد و در شب هایش به نماز شب قیام کند، از دنیا رحلت نمی‌کند مگر با توبه نصوح.

 امام صادق(ع) نیز در این باره فرمودند: هرکس ایام البیض ماه رجب را روزه بگیرد خداوند متعال به ازای هر روز، ثواب روزه داری و شب زنده داری یک سال را برای او می نویسد و او روز قیامت در جایگاه ایمن شدگان از آتش دوزخ خواهد ایستاد.