تلویزیون دولتی ژاپن روز یکشنبه گزارش کرد مقام های سازمان هواشناسی ژاپن نیز دستور داده اند که بیش از ۶۰۰ هزار نفر در ۱۰ استان در شرق، مرکز و شمال شرق کشور، به دلیل توفان هاگیبیس، فورا منازل خو...

تلویزیون دولتی ژاپن روز یکشنبه گزارش کرد مقام های سازمان هواشناسی ژاپن نیز دستور داده اند که بیش از ۶۰۰ هزار نفر در ۱۰ استان در شرق، مرکز و شمال شرق کشور، به دلیل توفان هاگیبیس، فورا منازل خود را تخلیه کنند.

دستورهای تخلیه تا اواخر وقت روز شنبه برای حدود ۶۱۹ هزار نفر از ساکنان استان های فوکوشیما، گونما، سایتاما، چیبا، توکیو، کاناگاوا، یاماناشی، ناگانو، شیزوئوکا و میه صادر شده بود.

دستور تخلیه به این معنی است که مقام ها احتمال یک فاجعه قریب الوقوع را می دهند و از مردم می خواهند که فورا به مکان های امن پناه ببرند.

برای هفت میلیون و ۹۷۰ هزار نفر هم توصیه های تخلیه صادر شده است دستورات و توصیه های تخلیه هر دو در سطح چهار از میزان پنج درجه ای هواشناسی هستند.

صدور بالاترین سطح هشدار بارندگی 

بنابه اعلام سازمان هواشناسی ژاپن، توفان هاگیبیس کمی پس از ساعت هفت غروب روز شنبه به شبه جزیره «ایزو» در استان شیزوئوکا واقع در مرکز ژاپن رسیده است به همین دلیل سازمان هواشناسی ژاپن برای توکیو و 6 استان دیگر در مرکز و شرق کشور هشدار باران شدید صادر کرد این هشدارها در بالاترین سطح از مقیاس پنج درجه ای سازمان هواشناسی هستند.

مناطقی که برای آنها هشدار صادر شده عبارتند از توکیو و استان های شیزوئوکا، کاناگاوا، سایتاما، گونما، یاماناشی و ناگانو.

مقام های هواشناسی از مردم می خواهند که برای حفاظت از خود هر گونه احتیاط لازم را رعایت کنند و همچنین توصیه کرده اند که اگر فکر می کنند که رفتن به ساختمان های اضطراری با خطر همراه است، به ساختمان های مستحکم اطراف خود و یا به طبقات بالاتر بروند و از حرکت بر روی هر نوع سطح شیبداری پرهیز کنند.

سازمان هواشناسی اعلام کرده است که طوفان هاگیبیس باران های شدیدی را همراه با خود به نواحی کانتو و توکای آورده است.

در شهر هاکونه در استان کاناگاوا ظرف ۴۸ ساعت، ۷۰۰ میلیمتر باران باریده که بی سابقه است.

سازمان هواشناسی پیش بینی می کند که تا ظهر روز یکشنبه، میزان بارندگی در منطقه توکای، ۶۰۰ میلیمتر، در هوکوریکو ۵۰۰ میلیمتر و در توهوکو و کانتو-کوشین ۴۰۰ میلیمتر باشد.

همچنین پیش بینی می شود که توفان هاگیبیس بادهای شدیدی را همراه خود به برخی از مناطق بیاورد پیش بینی می شود که حداکثر سرعت باد در مناطق توکای و کانتو به ۱۶۲ کیلومتر در ساعت و در مناطق توهوکو به ۱۲۶ کیلومتر در ساعت برسد.

اختلال در سامانه های حمل و نقل ژاپن

همچنین توفان هاگیبیس اختلالات عمده ای را در سیستم حمل و نقل ژاپن ایجاد کرده است تعداد قطارهای پر سرعت شین کانسن در سراسر ژاپن از اواخر صبح روز شنبه کاهش یافته و یا حرکت آنها متوقف شده است.

خدمات بسیاری از قطارهای محلی در منطقه کلانشهر توکیو متوقف شده است و خطوط دیگر توکیو نیز کم کم حرکت خود را متوقف می کنند گردانندگان خطوط راه آهن از مردم می خواهند که برای دسترسی به اطلاعات جدید به وبسایت آنها مراجعه کنند.

شرکت های هواپیمایی All Nippon Airways و Japan Arilines تقریبا همه پروازهای داخلی روز شنبه از مبدا و به مقصد فرودگاه های هاندا و ناریتا را لغو کردند شرکت های دیگر نیز پروازهای خود را لغو کردند.

مقام های دولت از گردشگران خارجی خواسته اند تا اپلیکشین «Safety Tips» را دانلود کنند آنها همچنین به گردشگران پیشنهاد می کنند که حساب کاربری «Japan Safe Travel » را در توییتر دنبال کنند.

دولت کلانشهر توکیو درهای ساختمانی به نام «توکیو بونکا کایکان» در منطقه اوئِنو را باز کرده است تا گردشگران خارجی که محلی برای اقامت ندارند و یا نمی توانند به وسایل نقلیه دسترسی پیدا کنند به طور موقت در آنجا اقامت کنند.