به گزارش چهارشنبه شب وزارت نیرو، رضا اردکانیان در مراسم شب زبان فارسی _ تاجیکی و رونمایی از کتاب "زبان ملت، هستی ملت" (تالیف امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان) با اشاره به اینکه از دو دهه پ...

به گزارش چهارشنبه شب وزارت نیرو، رضا اردکانیان در مراسم شب زبان فارسی _ تاجیکی و رونمایی از کتاب "زبان ملت، هستی ملت" (تالیف امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان) با اشاره به اینکه از دو دهه پیش در زمینه آب و محیط زیست به عنوان کارگزار دولت جمهوری اسلامی ایران و یا همکار مجموعه‌های مختلف سازمان ملل با مسئولان و مردم تاجیکستان همکاری داشته است، افزود: امروز نیز به عنوان رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان توافقات خوبی با مقام‌های تاجیکی به منظور توسعه روابط اقتصادی دو کشور داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه این هفته کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان در تهران برگزار شده است، گفت: در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک توافقات ارزشمندی در جهت توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی به دست آمده است.
وی افزود: امیدواریم در آینده نزدیک نیز با سفر رییس‌جمهوری تاجیکستان به ایران زمینه توسعه این روابط و همچنین شروع فعالیت‌های جدید در جهت توسعه بیش از پیش مسائل اقتصادی فراهم شود.
اردکانیان ادامه داد: امروز نیز با وزیر آب و انرژی تاجیکستان به عنوان رییس تاجیکی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور توافق کرده‌ایم از ظرفیت‌های علمی موجود استفاده بهینه شود و دوره‌های آموزشی و تربیتی مشترک به همراه تبادل نیروهای تخصصی و علمی در دستور کار قرار بگیرد.
وزیر نیرو افزود: برای شروع فعالیت‌های مرتبط با این زمینه نیز مقرر شده است تا دوره جدیدی از بورس تحصیلی برای دانشجویان و علاقه‌مندان تاجیکستانی به منظور استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی در ایران فراهم شود.
اردکانیان با اشاره به اینکه فردا (پنجشنبه) میزبان وزرا و مقامات ارشد ۱۵ کشور منطقه به منظور برگزاری دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری هستیم، ادامه داد: این اجلاس فرصت مناسبی است تا با برنامه‌ریزی میان مدت بتوانیم زمینه‌های همکاری بیشتری را در بخش آب و محیط زیست میان کشورهای منطقه فراهم کنیم.