معرفی بهترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی همان گونه که از قبل هم به آن اشاره شد بهترین و مؤثرترین گامی که می توان در راستای سالم سازی و تقویت سیستم ایمنی بدن اتخاذ نمود پیروی از یک دس...

معرفی بهترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی

همان گونه که از قبل هم به آن اشاره شد بهترین و مؤثرترین گامی که می توان در راستای سالم سازی و تقویت سیستم ایمنی بدن اتخاذ نمود پیروی از یک دستورالعمل سالم است. این امر مهم نه تنها درباره سیستم ایمنی بدن بلکه در رابطه با تمامی بخش ها و ارگان های بدن نیز صدق می کند و هر یک از آن ها زمانی عملکرد صحیح و بخردانه خواهند داشت که از تمامی حملات مختلف محیطی در امان باشند.

در حالت کلی محافظت از بدن و تقویت مداوم آن از راه دهان آغاز می گردد. از آنجایی که بزاق دهان دارای خواص منحصر به فرد ضد میکروبی همانند لاکتوفرین، آلفا امیلاز می باشد در نتیجه کمتر میکروبی می تواند از این خط دفاعی عبور کند. چنانچه ویروس، باکتری یا هر نوع میکروب دیگری بتواند از بزاق دهان عبور کند با اسید هیدروکلریک معده مواجه می گردد که در اینجا بایستی با پروتئین ها و سایر ترکیبات شیمیایی که در دستگاه گوارش وجود دارند مقابله نماید.

تمامی موارد فوق حاکی از آن است که سیستم ایمنی بدن دارای ساختار بسیار پیچیده ای است. بالا رفتن اطلاعات هر فرد در رابطه با چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن موجب می گردد تا اطلاعات درباره سیستم ایمنی بدن که کار منحصر به فرد و فوق العاده ای انجام می دهد افزایش یابد. در ادامه مطلب نگاهی به معرفی بهترین راه‌های تقویت و ارتقا کیفیت سیستم ایمنی بدن می اندازیم.

خندیدن

۱. خندیدن

شاید گفتن این جمله که یکی از شگردهای مهم در تقویت سیستم ایمنی بدن خندیدن است اندکی باید جالب و تعجب برانگیز باشد. اما واقعیت دارد. چرا که هر فرد با خندیدن در طول روز باعث می­شود تا سطح آنتی بادی و گلبول های سفید موجود در خون که وظیفه از بین بردن باکتری ها و ویروس های بدن را بر عهده دارند افزایش یابد. همچنین چندین مداوم در طول روز باعث می گردد تا همواره بر تعداد آنتی بادی های موجود در مخاط بینی که سد راه تنفسی فرد می شود کاسته شود.

۲. به اندازه کافی خوابیدن

به جرات می توان گفت رابطه خواب و تضعیف بدنی به یکدیگر گره خورده است. به گونه ای که اگر فرد خواب ناکافی و یا کم کیفیتی داشته باشد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مختلف و تضعیف سیستم ایمنی بدن قرار دارند. تحقیقات به عمل آمده نشان داده افرادی که از خواب کافی و با حساسیت کمتر برخوردارند و بیشتر از ساعت می خوابند بسیار کمتر از افراد دیگر به بیماری سرماخوردگی مبتلا می شوند.

از این رو می توان گفت یکی از بهترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن که می تواند مصونیت آن را تضمین کند خواب و استراحت کافی است. همچنین فردی که به بیماری مبتلا می شود به استراحت بیشتری نیاز دارد تا بدن بتواند با بیماری مبارزه کند.

۳. آواز بخوانید

تحقیقات به عمل آمده از یک تیم آلمانی ثابت کرده که آواز خواندن موجبات فعال سازی طحال را فراهم می آورد و این خود افزایش غلظت خون آنتی بادی ها را به دنبال داشته و در نتیجه موجب می گردد تا سیستم ایمنی بدن به بهترین نحو تقویت شود. سعی کنید حتماً به طور روزانه آهنگ های مورد علاقه خود را گوش داده و با آن هم‌زمان آواز بخوانید. در نهایت بدانید که گوش دادن به موسیقی و آواز خواندن فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد.

۴. از چربی های سالم برای تغذیه خود استفاده کنید

اگرچه خوردن بیش از اندازه چربی به ویژه چربی های مضر موجبات بیمار شدن بدن و تضعیف قوای آن را به دنبال دارد اما گفتن این نکته ضروری است که برخی از آن ها برای تولید سلول های بدن همچون پروستاگلاندین ها ضروری است. چربی های سالم و بدون ترانس را با احتیاط برای بدن خود انتخاب کنید تا بدن به کمک آن ها به تنظیم هورمون های ضروری خود بپردازد. به این ترتیب سیستم ایمنی بدن می تواند به مقابله با عفونت های بدن بپردازد.

تغذیه

۵. قندهای اضافه شده را در برنامه غذاییتان محدود کنید

می دانیم که قندهای اضافه و اشباع نشده به همراه کربوهیدرات های تصفیه نشده چاقی و اضافه وزن را به دنبال دارد. از طرفی هم چاقی زیاد خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهد. بنابراین مهار مصرف بی رویه قند می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه کاهش التهابات پوستی نیز گردد. شواهد به عمل آمده نشان داده کسانی که به بیماری های مزمن قند همچون دیابت نوع 2 مبتلا هستند سیستم ایمنی بدن آن ها دو برابر افراد معمولی ضعیف و در معرض بیماری های گوناگون قرار دارند.

۶. ورزش کنید

اینکه وزش های منظم و صحیح موجبات تقویت سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد شکی نیست. اما نباید از این واقعیت نیز چشم پوشی کرد که ورزش بسیار و سنگین باعث می شود تا سیستم ایمنی بدنتان سرکوب شود. نمونه هایی از ورزش متوسط که به تمامی سلول های ایمنی بدن کمک می کند تا همواره خود را بازسازی کنند و تمامی التهابات را کاهش می دهند عبارت اند از:

  • پیاده‌روی سریع
  • دویدن
  • شنا
  • دوچرخه ثابت
  • پیاده‌روی سبک

۷. مرکبات بیشتری مصرف کنید

خانواده مرکبات نظیر لیموترش، پرتقال، لیمو شیرین، گریپ فروت و… نقش بسزایی در افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. ویتامین c موجود در آن ها می تواند فعالیت تمامی سلول های موجود در خون را که موجب سرکوب باکتری ها و ویروس ها می شوند افزایش داده و آن ها را تقویت می کند. بنابراین اگر می خواهید سلامت سیستم ایمنی بدن خود را تضمین کنید به طور مداوم و روزانه ویتامین c مصرف کنید. چرا که این ویتامین به تنهایی قادر است یکی از اساسی ترین نیازهای بدن را تأمین نماید.