حجت‌الاسلام والمسلمین نورعلی دیلم عصر یکشنبه در نشست نخبگانی وحدت امت در دفاع از مسجدالاقصی در دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبدکاووس، گفت: برای شکل‌گیری امت واحده اسلامی علاوه بر مشارکت فعال کش...

حجت‌الاسلام والمسلمین نورعلی دیلم عصر یکشنبه در نشست نخبگانی وحدت امت در دفاع از مسجدالاقصی در دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبدکاووس، گفت: برای شکل‌گیری امت واحده اسلامی علاوه بر مشارکت فعال کشورهای اسلامی، توحید و وحدت کلمه بایستی اساس کار این حرکت مهم قرار گیرد.

وی افزود: امت واحده اسلامی همچون یک سیستم است که همه اعضای آن بایستی برای تحقق آن هماهنگ باشند ولی برخی اختلافات قومی و مذهبی مانع تحقق این اصل مهم شده است.

حجت‌الاسلام دیلم، حمایت برخی کشورهای اسلامی از اولیای کفر و تلاش برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان را دومین آفت شکل نگرفتن امت واحده اسلامی دانست و اضافه کرد: با اینکه راهبرد عملی جمهوری اسلامی، دفاع از وحدت امت اسلامی و حمایت از مردم فلسطین است اما برخی کشورهای اسلامی برخلاف این راهبرد حرکت می‌کنند.

وی همچنین با تاکید برضرورت برگزاری کرسی‌های آزادآندیشی و نظریه‌پردازی در مراکز علمی، دانشگاهی و حوزه‌های دینی، تصریح کرد: برگزاری این نشست‌ها که مورد تاکید رهبری انقلاب نیز می‌باشد، فعلا با کم توجهی مراکز نام برده شده مواجه است که صحیح نیست.

معاون فرهنگی و امور روحانیون مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور ادامه داد: برگزاری این نشست‌ها بایستی به سمت اشتراکات عقیدتی نیز کشیده شود زیرا گفت و گو بین مذاهب اسلامی از عوامل مهم در تقریب مذاهب و یکی از راهبردهای این مرکز در راستای منویات رهبری انقلاب است.

حجت الاسلام دیلم گفت: مرکز بزرگ اسلامی از همه فعالیت‌های دانشجویی درحوزه فرهنگی و قرآنی و نیز برگزاری نشست‌های نخبگان، کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها حمایت می‌کند.

وی همچنین با اشاره به بیانیه رهبری درخصوص گام دوم انقلاب و تاکید معظم‌له برضرورت تحقق تمدن نوین اسلامی، اضافه کرد: این بیانیه که بایستی نقشه راه ما باشد فعلا از سوی همگان مورد غفلت واقع شده است.

امام جمعه گنبدکاووس نیز در این نشست با تبریک ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و نیز هفته وحدت، نابودی رژیم اشغالگر اسرائیل را پیش‌بینی قرآن در برخی آیات از جمله سوره اسراء دانست و گفت: از بین رفتن این غده سرطانی به گفته رهبری انقلاب، رمز ظهور حضرت مهدی (عج) و مقدمه تشکیل امت واحده اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمود ترابی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، مساله وحدت امت اسلامی که می‌توان آن را محصول انقلاب اسلامی دانست نیز مورد توجه قرار گرفت و امروز در سایه این وحدت، محور مقاومت شکل گرفته که مقاومت مردم فلسطین در چند دهه گذشته و همچنین مقاومت برخی کشورهای منطقه از نمونه‌های بارز آن است.

وی اضافه کرد: امروز فلسطین، مساله امت اسلام است و تنها راه پیروزی امت اسلام و آزادی فلسطین و قدس شریف هم تحقق اسلام انقلابی است که تا شکل نگیرد، پیروزی حاصل نخواهد شد.

حجت الاسلام ترابی ادامه داد: امروز مقاومت مردم فلسطین، اسرائیل را محاصره کرده و این رژیم نامشروع را به ترس و وحشت انداخته و با تحقق وعده الهی که در قرآن آمده، نابودی اسرائیل نزدیک است.

دراین نشست که به همت دانشگاه مذاهب اسلامی شعبه گنبدکاووس و مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور برگزار شد، امام جمعه، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار ویژه و برخی علما و روحانیون شیعه و اهل سنت این شهرستان مرزی به همراه معاون فرهنگی مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور و رییس مرکز اسلامی شرق گلستان حضور داشتند.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و با تنوع قومی و مذهبی درشرق استان گلستان واقع است و بیش از نیمی از جمعیت آن را ترکمنهای اهل سنت تشکیل می‌دهند.