مصطفی کرمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه انجمن تعزیه در ماه محرم سه برنامه را طرح ریزی کرده، افزود: در تفاهم نامه ای که با سازمان فرهنگی هنری شهرداری کرج منعقد کردیم م...

مصطفی کرمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه انجمن تعزیه در ماه محرم سه برنامه را طرح ریزی کرده، افزود: در تفاهم نامه ای که با سازمان فرهنگی هنری شهرداری کرج منعقد کردیم مقرر شد تا از فضای باز تالار شهیدان نژاد فلاح کرج برای اجرای تعزیه استفاده شود.

وی اظهار داشت: بر اساس این تفاهم نامه، مقرر شد تا فضا آماده سازی شده و ایستگاه صلواتی راه اندازی و لوازم پیشگیرانه در صورت نیاز بین مردم علاقمند به دیدن تعزیه توزیع شود.

وی گفت: در اجرای تعزیه ها، جمعیت به صورت بسیار محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی بازدیدکننده تعزیه خواهند بود و در صورتیکه برای مردم احساس خطری به لحاظ بیماری شود، حضور مردم ممنوع خواهد شد و فقط اجرای تعزیه شده و مراسم تصویربرداری تا از فضای مجازی و صدا و سیما منتشر شود.

کرمی با بیان اینکه امسال اجرای تعزیه در حسینیه اعظم برغان را نخواهیم داشت، افزود: حسینیه اعظم برغان پتانسیل لازم برای اجرای تعزیه را به دلیل داشتن سقف بلند دارد ولی در این روستا، مردم و گردشگران زیادی علاقمند به دیدن تعزیه هستند که پیش بینی می شود برای مردم ایجاد خطر شود.

وی با بیان اینکه هنوز زمان دقیق اجرای تعزیه در فضای باز تالار شهیدان نژاد فلاح مشخص نشده، اظهار داشت: در این فضا قرار است ۱۱ گروه منتخب تعزیه استان به مدت ۱۱ شب اجرای برنامه داشته باشند.

وی یادآور شد: این گروه ها از تعزیه خوان های برتر استان و کشور هستند به طوریکه تک خوان های آن ها که از روستاهای کردان، زیاران، برغان و... هستند، در سوگواره های گذشته مقام آورده اند.

اجرای گوشه خوانی در۲مرحله

رییس انجمن تعزیه استان البرز گفت: همچنین دو تفاهم نامه با ادارات کل تبلیغات اسلامی استان البرز و بسیج هنرمندان استان برای اجرای «گوشه خوانی» منعقد کرده ایم.

وی ادامه داد: گوشه خوانی های تهیه شده توسط تبلیغات اسلامی در دهه اول محرم از سیمای البرز و گوشه خوانی های تهیه شده توسط بسیج هنرمندان در دهه سوم ماه محرم از شبکه افق، تماشا، قرآن و البرز پخش خواهد شد.

کرمی افزود: گوشه خوانی به خواندن تک خوان های تعزیه از قسمت های حساس تعزیه است که زمان حال نباشد و سندیت داشته باشد که هر قسمت تهیه شده توسط این ارگان ها ۲۰ دقیقه ای است.

البرز مهد تعزیه ایران زمین

البرز مهد تعزیه ایران زمین است بطوریکه ابتدایی ترین نسخ تعزیه در ایران به منطقه برغان (روستایی در نزدیکی کرج )تعلق دارد.
نسخ تعزیه در دوران قاجار را آیت الله محمدتقی برغانی نوشتند و بعد به این ترتیب نسخه نویس های دیگری بودند که به این هنر پرداخته اند.
رییس انجمن تعزیه استان البرز هنر تعزیه را متعلق به این استان دانست و گفت: از دوران علویان که مرکز حکومت آنان در سلسله جبال البرز بوده تعزیه شکل گرفته و قدیمی ترین نسخ تعزیه کشور مربوط به این استان است.
وی افزو: در شهرستان طالقان ۸۷۰ تعزیه خوان فعالیت هنری دارند که یک رکورد در کشور محسوب می شود.
کرمی  ادامه داد: در منطقه سیبان دره شهرستان ساوجبلاغ، اغلب مردم تعزیه خوان هستند، اما در چند سال گذشته تعزیه خوان های غیر بومی جایگزین شدند.
وی ادامه داد: با وجود اینکه استان البرز در حوزه تعزیه خاستگاه این هنر می باشد اما تعزیه خوان هایی از دیگر استان ها به البرز می آیند که شیوه های درست تعزیه را اجرا نمی کنند.
کرمی با بیان اینکه موسیقی اصیل ایرانی نیز مدیون هنر تعزیه است گفت: مساله ای که این روزها در هنر تعزیه شاهد آن هستیم ،این است که برخی هنرمندان در قالب تئاتر و به صورت صامت ایفای نقش می کنند و یک نفر به جای همه عوامل تعزیه مداحی می کند.
او معتقد است که این موضوع به اصالت و هنر اصیل تعزیه خدشه وارد می کند و اگر این رویه تداوم یابد، در سالهای آینده مداحی جایگزین شیوه های لحنی و آوایی هنر اصیل تعزیه خواهد شد.
رییس انجمن تعزیه استان البرز گفت: مقوله تعزیه خوانی و مداحی بسیار با هم متفاوت است و همخوانی ندارند.
وی تاکید کرد: تعزیه طبق نسخی که از ۳۰۰ سال پیش به دست تعزیه خوانان ما رسیده و هم اکنون نیز در کرج موجود هستند هر ساله اجرا و خوانده می شود.