«سید علی حسینی» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اینکه عرضه برق در بورس انرژی تا چه میزان می‌تواند در جلوگیری از افزایش قیمت برق و به صرفه بودن مصرف آن از طریق بورس انرژی تاثی...

«سید علی حسینی» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اینکه عرضه برق در بورس انرژی تا چه میزان می‌تواند در جلوگیری از افزایش قیمت برق و به صرفه بودن مصرف آن از طریق بورس انرژی تاثیرگذار باشد، افزود: ایجاد قیمت‌های تعادلی در بورس انرژی می‌تواند منجر به کاهش قیمت و بهبود استفاده برق از بورس کالا شود.

حسینی با تاکید بر اینکه در موقعیت فعلی هیچ بازار منسجمی برای معاملات برق وجود ندارد، گفت: زمانی که معاملات در بورس انرژی متمرکز شود و خریداران و فروشندگان با انگیزه اقتصادی در یک محیط شفاف شروع به فعالیت کنند، به قیمتی متعادل دست پیدا خواهیم کرد که این قیمت ممکن است برای برخی از مصرف‌کنندگان از قیمت فعلی کمتر باشد.

مدیر عامل بورس انرژی با تاکید بر اینکه عرضه برق در بورس به طور حتم در میزان مصرف آن تاثیرگذار خواهد بود، اظهار داشت: زمانی که قیمت به صورت روزانه و شفاف وجود داشته باشد، مصرف‌کننده می‌تواند الگوی مصرف خود را براساس داده‌های موجود در بازار به صورت روزانه تنظیم کند که به نظر می‌رسد این موضوع زمنیه بهینه سازی قیمت و مصرف را فراهم خواهد کرد.

وی درباره عرضه کنونی برق در بورس انرژی گفت: در وضعیت فعلی عرضه برق در بورس انرژی به صورت مستمر ادامه دارد.

حسینی ادامه داد: در حوزه برق، بورس انرژی با چند بازار روبرو هستیم یک بازار مربوط به شرکت‌های توزیع است که مصرف‌کنندگان، برق را به صورت عمده خریداری و آن را از طریق فروش در اختیار خانوارها قرار می‌دهند.

به گفته مدیر عامل بورس انرژی، بخش دیگر مربوط به شرکت‌های صنعتی است که خود به صورت مستقیم، برق را از برق‌های منطقه‌ای خریداری می‌کنند.

وی اظهار داشت: ما به عنوان خانوار از شرکت توزیع، برق دریافت می‌کنیم اما شرکت‌های بزرگ که مصرف‌کننده اصلی هستند از شرکت برق‌های منطقه‌ای اقدام به خرید برق می‌کنند که اکنون این معاملات در بورس انرژی صورت می‌گیرد و بسیار پررونق است.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه نشست روز دوشنبه (۱۸ آذر ماه) که در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره میزان افزایش قیمت آب و برق در بودجه سال ۹۹، اعلام کرد: براساس تصمیم دولت، وزارت نیرو اجازه افزایش بیش از هفت درصد تعرفه آب و برق را ندارد، اگرچه تورم بیش از این عدد بوده و قیمت کالاهایی که برای تولید آب و برق استفاده می‌شود بیشتر است اما تعرفه آب و برق در سال ۹۹ فقط ۷ درصد افزایش می‌یابد.