یاسر شیرزاد روز یکشنبه در کارگاه آموزشی پیشگیری از آنفلوانزا در شبکه بهداشت و درمان آستارا افزود: بیماری آنفلوانزا از طریق مرغ زنده و پرندگان به انسان منتقل می شود و نگهداری کنندگان مرغ‌های خ...

یاسر شیرزاد روز یکشنبه در کارگاه آموزشی پیشگیری از آنفلوانزا در شبکه بهداشت و درمان آستارا افزود: بیماری آنفلوانزا از طریق مرغ زنده و پرندگان به انسان منتقل می شود و نگهداری کنندگان مرغ‌های خانگی و صاحبان مرغداری ها در صورت مشاهده‌ بیماری در ماکیان، مراتب را به شبکه بهداشت و دامپزشکی اطلاع دهند.

وی اضافه کرد: این بیماری ۲ نوع ان (n) و اچ (h) دارد و کنترل بهداشتی خودروهای انتقال پرنده‌ و مرغ زنده، ممنوعیت انتقال پرنده‌ها از دیگر استان‌ها و مصرف نکردن مرغ زنده از مهمترین راه‌های پیشگیری از آن است.

شیرزاد ادامه داد: خونریزی پوست بدن از علائم بیماری آنفلوانزا در ماکیان است و شیوع این بیماری در میان ماکیان، غیر قابل پیش بینی و سرعت انتقال آن بالاست و تنها راه مقابله، معدوم سازی ماکیان بیمار است.

حبیب بنی رستم رئیس شبکه دامپزشکی آستارا نیز گفت: بازرسی مکان های عرضه مرغ و پرنده و پایش تالاب ها به صورت جدی از اوایل پاییز آغاز شده است و پرندگان مهاجر کنترل می شوند.

وی اظهار کرد: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طریق تماس با مدفوع، ترشحات بینی، دهان و چشم پرنده آلوده به انسان منتقل می شود و فضای شلوغ و غیربهداشتی عرضه تخم مرغ و پرندگان، می تواند زمینه پخش ویروس آن باشد و تاکنون در آستارا موردی از این بیماری گزارش نشده است.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و هفت واحد مرغداری صنعتی در آن فعال است.