نادر صادقی عصر روز شنبه در جلسه کمیته اهلیت سنجی و امکان سنجی سرمایه گذاری در آذربایجان غربی افزود: انجام‌ندادن اهلیت‌سنجی سبب هدررفت سرمایه و امکانات عمومی و دولتی خواهد شد. وی اظهار...

نادر صادقی عصر روز شنبه در جلسه کمیته اهلیت سنجی و امکان سنجی سرمایه گذاری در آذربایجان غربی افزود: انجام‌ندادن اهلیت‌سنجی سبب هدررفت سرمایه و امکانات عمومی و دولتی خواهد شد.

وی اظهار داشت: باید مطالعات آمایشی در فرآیند سرمایه‌گذاری صورت گرفته و توانایی فرد سنجیده و خط‌وط مشی لازم تعیین و پس از آن  مجوز صادر شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با بیان این که بانک‌های عامل نیز باید اعتبارسنجی‌های لازم در این خصوص را انجام دهند، بیان کرد: تا زمانی که اهلیت سرمایه‌گذار به اثبات نرسیده، نباید اراضی و امکانات دولتی در اختیار فرد گذاشته شود.

صادقی با اشاره به اهمیت اهلیت‌سنجی در کشورهای پیشرفته اضافه کرد: در برخی موارد شاهد هستیم که در استان افراد حقیقی و حقوقی از طرق مختلفی امکانات و اعتبارات بسیاری را جذب کرده‌اند ولی در بحث سرمایه‌گذاری شکست خورده‌اند از این رو انتظار می‌رود این کمیته اهرم‌های لازم برای کنترل‌های بیشتر را به کار گیرد.

وی تأکید کرد: مسوولان مربوطه توجه داشته باشند که ایجاد چنین کمیته‌ای نباید سد جدیدی برای سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری ایجاد کند بلکه همگان به دنبال این باشند تا به فرآیند تسریع بخشند.

وی با اشاره به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت: برای افرادی که توانایی مالی سرمایه‌گذاری‌های کلان را ندارند، باید فیلترهای ویژه‌ای در نظر گرفته و در صورت به نتیجه نرسیدن طرح در زمان تعیین شده فرصت دیگری به فرد سرمایه‌گذار داده شود.

سرمایه گذاری، مهمترین رکن توسعه اقتصادی در دنیای امروز است که آذربایجان غربی طی سال های اخیر، اقدامات موثری از سوی دولت تدبیر و امید در این خصوص در استان انجام شده است.