به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که کشورهای اتحادیه اروپا تمامی اقدامات خود را صرفاً برای جلب رضایت آمریکا انجام می دهند و این مسئله منجر به از دست دادن کامل نشانه‌های استقلال این ائتلاف شده و اروپایی‌ها منافع اسا...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که کشورهای اتحادیه اروپا تمامی اقدامات خود را صرفاً برای جلب رضایت آمریکا انجام می دهند و این مسئله منجر به از دست دادن کامل نشانه‌های استقلال این ائتلاف شده و اروپایی‌ها منافع اساسی خود را به نفع ایالات متحده قربانی می‌کنند.

لاوروف هشدار داد که پیامدهای جنگ ترکیبی غرب علیه روسیه برای همه قابل لمس است، البته مسکو اقداماتی را انجام داده تا اطمینان حاصل شود که رویارویی مستقیم رخ ندهد.

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه نیز گفته بود که روسیه با موفقیت با تحریم‌های غرب کنار می‌آید و هشدار داد که «ادامه وسواس تحریم‌ها» عواقبی را برای اتحادیه اروپا و کشورهای فقیر جهان به دنبال خواهد داشت.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نیز چندی پیش یادآور شد که غرب در حال انجام یک جنگ ترکیبی علیه روسیه است. البته به گفته وی، روسیه و چین با هم "به دنبال پاسخی برای مقابله با این چالش بزرگ" هستند.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز هشتاد و یکم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

11:37- اذعان نشریه آمریکایی به عدم تمایل اکثر کشورها به مخالفت با روسیه

بر اساس مقاله‌ای که صبح امروز در نشریه آمریکایی "فارین پالیسی" منتشر شده، ایالات متحده به سطح یک «دموکراسی معیوب» نزول کرده و از دید بسیاری از کشورها، آمریکا باید به جای موعظه دیگران، ابتدا خود را درمان کند.

فارین پالیسی یادآور شده که به همین دلیل است که اکثر کشورها از حمایت از ایالات متحده و مخالفت با روسیه در رابطه با حمله نظامی به اوکراین خودداری کرده‌اند.

پیش از این، روزنامه چینی "گلوبال تایمز" نیز نوشته بود که بسیاری از کشورها در آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا که به طور مرسوم از رویکرد غیربلوکی در سیاست خارجی پیروی می کنند، قاطعانه از حمایت از تحریم‌های ضدروسی خودداری کردند. اکثر کشورهای منطقه خاورمیانه نیز مواضعی متعادل نسبت به بحران اوکراین دارند.

11:00- اسلواکی: روسیه از نظر سیاسی در این جنگ باخته است

اسلواکی بر این عقیده است  که تمامی کشورهای ناتو از طرح های سوئد و فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف حمایت خواهند کرد. "ایوان کورکوک"، وزیر امور خارجه اسلواکی در نشست ویژه ناتو در برلین این سخنان را ایراد کرده و گفت: اسلواکی کاملاً آماده بررسی درخواست ها و حمایت از عضویت این دو کشور است. کورکوک همچنین از کمک های نظامی بیشتر به اوکراین حمایت کرد.

وقتی از او پرسیده شد که متحدان ناتو تا چه زمانی می توانند از اوکراین حمایت کنند، او گفت: تا زمانی که این کشور پیروز شود. به گفته وی روسیه جنگ را از نظر سیاسی باخته است.‎

10:42- فعالیت احزاب حامی جنگ روسیه در اوکراین ممنوع می‌شود

احزابی که از جنگ روسیه حمایت می کنند باید به زودی در اوکراین ممنوع شوند. پارلمان اوکراین روز شنبه در وب‌سایت خود اعلام کرد "ولادیمیر زلنسکی"، رئیس‌جمهور این کشور قانونی را امضا کرد که در اوایل ماه می تصویب شد. این قانون یک روز پس از انتشار رسمی لازم الاجرا خواهد بود.

به عنوان مثال، این ممنوعیت برای ضربه زدن به طرف هایی است که جنگ روسیه علیه اوکراین را توجیه یا انکار می کنند. در اوایل ماه مارس، مقامات اوکراینی فعالیت‌های نزدیک به دوازده حزب را که گفته می‌شد با روسیه مرتبط بودند، متوقف کردند. ‎

10:37- نبرد شدید در مناطق لوهانسک و دونتسک ادامه دارد

نیروهای اوکراینی به نبرد شدید در مناطق لوهانسک و دونتسک ادامه می دهند. همانطور که ارتش اوکراین در یک به روز رسانی در فیس بوک اعلام کرد، وضعیت همچنان دشوار اما تحت کنترل است.

تا اواخر عصر شنبه، سربازان دوازده حمله را در منطقه دونباس دفع کردند و هشت تانک، پنج سامانه توپخانه، 9 خودروی زرهی جنگی و شش پهپاد را منهدم کردند.‎

10:30- زلنسکی: گام به گام اشغالگران را مجبور به ترک کشورمان می‌کنیم

"ولادیمیر زلنسکی"، رئیس جمهور اوکراین وضعیت در شرق کشورش در منطقه دونباس را بسیار دشوار ارزیابی کرد. زلنسکی در سخنرانی ویدئویی روزانه خود در شب گذشته گفت: نیروهای روسی تلاش کردند حداقل یک پیروزی قطعی را در آنجا نشان دهند.  

به گفته وی شرایط در هشتادمین روز پس از تهاجم به  صورت ویژه دیوانه کننده به نظر می رسد. وی افزود: نیروهای روسیه پس از ناکامی در پیشروی به سمت کی یف، حملات خود را در شرق اوکراین متمرکز کرده‌اند. زلنسکی درباره پیروزی در این نبرد ابراز اطمینان کرد و گفت: گام به گام ما اشغالگران را مجبور به ترک کشورمان می کنیم.‎

10:22- حمایت لتونی از عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

علیرغم نگرانی های ترکیه، لتونی معتقد است که ناتو راه حل معقولی برای پذیرش فنلاند و سوئد به عنوان اعضای جدید این ائتلاف پیدا خواهد کرد. "ادگار رینکوویچ"، وزیر امور خارجه لتونی در بدو ورود به برلین برای شرکت در اجلاس وزرای ناتو گفت: ما قبلاً چندین بار چنین بحث هایی را در ائتلاف داشته‌ایم. من فکر می کنم که ما همیشه راه حل معقولی پیدا کرده ایم و این بار نیز راه حلی را پیدا خواهیم کرد. عضویت سوئد و فنلاند برای کل اتحاد و در نهایت برای ترکیه اهمیت زیادی دارد.‎

10:15- یونان: آماده استقبال از فنلاند و سوئد در خانواده ناتو هستیم

یونان هم از طرح های سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو حمایت می کند. "نیکوس دندیاس"، وزیر امور خارجه یونان در بدو ورود به برلین برای شرکت در نشست ویژه ناتو گفت: یونان با این دو کشور که اعضای اتحادیه اروپا نیز هستند روابط بسیار خوبی دارد. یونان موضع روشنی در این مورد دارد. ما آماده استقبال از دو کشور در خانواده ناتو هستیم. این دو کشور چیزهای زیادی برای ارائه دارند.‎

وزیر امور خارجه کوله‌با: تغییر مرزهای اوکراین هرگز مورد موافقت قرار نخواهد گرفت

دیمیتری کوله‌با، رئیس وزارت خارجه اوکراین شب گذشته در مصاحبه با مجله بیلد تاکید کرد که مقامات کی‌یف تغییر مرزهای کشور را که نظامیان روسی در حال انجام آن هستند را هرگز به رسمیت نخواهند شناخت، در حالی که آماده حل و فصل دیپلماتیک اوضاع از طریق مذاکره هستند.

وی گفت: «ما هرگز تغییرات اعمال شده در مرزهای کشور که روسیه می خواهد با کمک توان نظامی خود انجام دهد، به رسمیت نخواهیم شناخت. البته ما برای دیپلماسی آماده‌ایم ولی اجازه نمی دهیم دیپلماسی به سادگی رنج ما را طولانی کرده و به سادگی مرحله بعدی جنگ را به تاخیر بیندازد.»

کوله‌با تاکید کرد که «هیچ چیز بدی در آتش‌بس» نمی‌بیند، مشروط بر اینکه این اولین گام در جهت آزاد سازی خاک اوکراین باشد. این دیپلمات یادآور شد که به عقیده وی، تحویل هرچه بیشتر سلاح به اوکراین و همچنین انجام حداکثر تلاشها برای تشدید فشار تحریم‌ها بر روسیه بسیار اهمیت دارد.

توصیه ایران به اروپا: با روسیه باید منطقی رفتار کرد

محمد مرندی، مشاور هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در وین، شب گذشته در گفتگو با خبرگزاری نووستی ابراز عقیده کرد که کشورهای اروپایی برای خروج از بحران اقتصادی کنونی باید روابط منطقی با روسیه حفظ کنند. مرندی به ریانووستی گفت: "تنها راه حل بحران اقتصادی در اروپا، این است که آنها روابط منطقی‌تر و معقول‌تر با روسیه داشته باشند."

گفتگوی بلینکن و استولتنبرگ درباره کمک به کی‌یف و توان بالقوه دفاعی ناتو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز شنبه درباره حمایت بیشتر از اوکراین و تقویت پتانسیل دفاعی پیمان آتلانتیک شمالی تلفنی گفتگو کردند. این مسئله را ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد.

وی یادآور شدکه طرفین "حمایت خود از مردم اوکراین و تمامیت ارضی این کشور را تکرار کرده و در مورد اهمیت تداوم ناتو در توسعه سیاست بازدارندگی و دفاعی تبادل نظر کردند." در پایان این گفتگو، بلینکن و استولتنبرگ در خصوص آماده سازی مقدمات برگزاری نشست ناتو در مادرید در اواخر ماه ژوئن و همچنین دکترین راهبردی جدید که فعالیتهای پیمان آتلانتیک شمالی را در ده سال آینده تعیین کند، گفتگو کردند.

آنتونوف: تسلیم روسیه در اوکراین غیرممکن است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن شب گذشته، شنبه، در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که فدراسیون روسیه قاطعانه به ایالات متحده آمریکا می گوید که موضوع تسلیم شدن مسکو درباره  اوکراین منتفی است.

آنتونوف گفت: اهداف و وظایف عملیات ویژه نظامی به وضوح مشخص شده است. تنها چیزی که ما می خواهیم این است که هیچ تهدیدی برای فدراسیون روسیه از خاک اوکراین وجود نداشته باشد.

وی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که ایالات متحده به طور فزاینده‌ای به درگیری با روسیه که پیامدهای غیرقابل پیش بینی برای روابط بین دو قدرت هسته‌ای دارد، کشیده می شود و این وضعیت به شدت خطرناک است.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

انتهای پیام/