علی سلیمانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، میانگین تولید محصول در هر هکتار ۵۸ را تن اعلام کرد و افزود: تولید این مقدار چغندرقند منجر به تولید یک هزار و ۹۰۰ تن شکر می شود و بیش از...

 علی سلیمانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، میانگین تولید محصول در هر هکتار ۵۸ را تن اعلام کرد و افزود: تولید این مقدار چغندرقند منجر به تولید یک هزار و ۹۰۰ تن شکر می شود و بیش از ۷۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور در بر دارد.

مدیر جهاد کشاورزی سرپل ذهاب گفت: شهرستان سرپل ذهاب مستعد کشت چغندر قند پاییزه است و این محصول یک الگوی مناسب برای رعایت تناوب کشت در کنار غلات محسوب می شود.

وی، کشت متمادی گندم و ذرت مرسوم را باعث شیوع بیماری های قارچی، زنگ زرد، سپتریوز و لکه آجری و تحمیل هزینه به کشاورزان دانست که باعث کاهش عملکرد محصول شده است.  

سلیمانی بیان کرد: با توجه به تاکید رهبر معظم مبنی بر نامگذاری امسال به نام جهش تولید نیاز است که با برنامه ریزی مناسب محصولاتی با کیفیت و راندمان بالا تولید کنیم.

از مجموع حدود ۵۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی در سرپل ذهاب، ۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار مزارع کشاورزی است که سالیانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تن محصولات زراعی و از  ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار آن باغ است که سالیانه حدود ۱۴ هزار تن انوع محصولات از آن برداشت می شود.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.