«محمدابراهم الهی تبار» روز شنبه در جلسه افتتاح کارگاه سراج آهو که با حضور فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه، زهره رستمی م...

«محمدابراهم الهی تبار» روز شنبه در جلسه افتتاح کارگاه سراج آهو که با حضور فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه، زهره رستمی مدیرکل دفتر بانوان استانداری، مدیرکل اداره پست و دیگر مسوولان استان در کرمانشاه برگزار شد؛ افزود: در تولید محصولات باید نیاز روز بازار، سلایق و ذائقه های افراد و جغرافیای زندگی آنها مانند مناطق ویژه گرمسیری، سردسیری و معتدل شناسایی و سپس براساس آن برای گروه های سنی مختلف و نیاز آنها تولید کنیم تا بازار داشته باشیم و بتوانیم آن را حفظ کنیم.

او برندسازی را باعث ارتقا کیفیت، کسب بازار و رعایت استانداردها در تولید محصولات دانست و گفت: برند داشتن برای فروش کالا در بازار و حفظ مشتری بسیار مهم و حائز اهمیت است و برای داشتن مکانی برای ادامه فعالیت کارگاه سراج آهو (چرم دوزی زنان کارآفرین کرمانشاه) قول داد با مسوولان ذی ربط رایزنی کند.

مشکلات اجتماعی جامعه از عدم صیانت از نهاد خانواده است

الهی تبار در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک روز خانواده گفت: بسیاری از مشکلات و مسایل اجتماعی جامعه امروز ما از توجه نکردن به نهاد خانواده و صیانت از آن است و اگر بخواهیم بر این مشکلات فایق و در مسیر توسعه قرار بگیریم باید از خانواده صیانت کنیم.

وی توجه به نهاد خانواده را جزء میرات فرهنگی و تاریخی ایران دانست و گفت: برون رفت از مشکلات اجتماعی با مشارکت و توجه به سمن های اجتماعی رقم می خورد و بهترین نمونه خدمات و مشارکت انجمن زنان کارآفرین در زلزله ۷/۳ سال ۹۶ ریشتری بود که توانستند با رویکرد علمی و تجربه ای که داشتند خدمات ارزنده ای ارایه کنند.

هفته دولت ۲ کارگاه کارآفرینی بانوان راه اندازی می شود

مدیرکل دفترامور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه نیز در این جلسه، گفت: افتتاح کارگاه سراج با برند آهو که اشتغال مستقیم ۶۸ زن سرپرست خانوار را فراهم کرده، حاصل هم افزایی چند دستگاه اجرایی است که بدون هم افرایی این اتفاق نمی افتد.

 زهره رستمی با بیان اینکه انجمن زنان کارآفرین رشته چرم دوزی تسهیلات لازم ندارند، اضافه کرد: اگر مکان ثابتی برای این کارگاه که زنان بد سرپرست و یا بی سرپرست در آن مشغول به کار هستند فراهم شود، پتانسیل اشتغال ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر را دارد.

او در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به روز خانواده گفت: دولت به دستگاه های مختلف اجرایی در بحث خانواده ۱۰ مولفه با اعتبار ویژه تکلیف کرده که امیدواریم با توجه به این ۱۰ محور شاهد ارتقا شاخص خانواده در استان باشیم.

رستمی در ادامه به ۲ طرح ملی گفت و گو  و تاب آوری خانواده اشاره کرد و افزود: توانمندسازی زنان مناطق محروم یکی از مهم ترین برنامه های این دفتر در سال جاری است و در سال گذشته توانستیم با کمک فنی حرفه ای ۷۵۰ نفر از زنان مناطق حاشیه نشین شهری کرمانشاه آموزش رایگان بدهیم و در صورت فراهم شدن شرایط اشتغال، آنان توانایی انجام کار را دارند.

وی در ادامه از راه اندازی ۲ کارگاه دیگر زنان کارآفرین در سطح استان در هفته دولت خبر داد گفت: در هفته دولت کارگاه گلیم بافی و کارگاه کاور دوزی مبلمان و لوازم برقی زنان راه اندازی می شود و مطئمنا در قسمت مشاغل خانگی موجب اشتغال افراد زیادی خواهد شد.

این مقام مسوول همچنین از امضاء تفاهم نامه با اداره کل پست استان برای فروش الکترونیکی محصولات کارگاهی زنان کارآفرین خبر داد گفت: در این طرح اداره پست یک غرفه مجازی برای فروش تولیدات کارگاهی زنان کارآفرین راه اندازی می کنند و با توجه به زیرساخت های منظمی که حمل و نقل در سطح استان دارد می توانند در فروش این محصولات تحول عظیم بوجود آورد.

مدیرکل دفتر امور زنان استانداری کرمانشاه در ادامه همچنین از امضاء تفاهم نامه این اداره کل با صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر استان برای بیمه زنان سرپرست خانوار شاغل خبر داد.

رییس انجمن زنان کارآفرین استان کرمانشاه نیز در ادامه این جلسه با اشاره به خدمات انجمن زنان کارافرین استان کرمانشاه در زلزله ۷/۳ ریشتری و تولید ماسک در دوران کرونا گفت: این انجمن با وجود اینکه سه سال از تشکیل آن می گذارد  اما در این مدت کوتاه توانسته خدمات زیادی انجام دهد.

لیلا عسکری گفت: انجمن زنان کارآفرین در دوران کرونا با تولید ماسک اشتغال ۵۸ نفر را در منزل با رعایت کامل تمام پروتکل های بهداشتی فراهم کرده است و هنوز نیز ادامه دارد.

او مهم ترین کار برای محصولات بانوان کارآفرین را برندسازی دانست و گفت: امروز برند آهو در تولیدات کالاهای چرمی توان رقابت با کالاهای مشابه خارجی را دارد و می تواند به راحتی بازار را بدست بگیرد بنابراین برند سازی برای فروش در بازار و حفظ مشتری و اشتغال باید اولویت کارآفرینان باشد.

عسکری با بیان اینکه با هم افزایی سمن ها و دولت می توان بسیاری از کارها را به آسانی انجام داد، مهم ترین مشکل انجمن کارآفرین زنان را نداشتن مکان برای راه اندازی کارگاه برشمرد و خواستار توجه ویژه دولت و دستگاه های اجرایی برای رفع این مشکل شد.

مدیرکل اداره پست استان کرمانشاه نیز در این جلسه با استقبال از امضاء تفاهم نامه این اداره با مدیرکل دفتر امور زنان استانداری مبنی بر راه اندازی غرفه مجازی برای فروش محصولات زنان کارآفرین استان گفت: شرایط کرونا دید جدیدی به تولیدکنندگان و خریداران داده و آن خرید و فروش در بازار الکترونیکی و فضای مجازی است.

حمیدرضا فتاحی، با بیان اینکه اداره پست با کمترین هزینه و تعرفه غرفه مجازی برای فروش تولیدات زنان کارآفرین استان راه اندازی می کند، افزود: اداره پست باتوجه به اینکه شبکه منظم حمل و نقل در سطح تمام روستاها و شهرها دارد می تواند به عنوان یک شرکت شتاب دهنده و استارتاپی کمک شایانی برای فروش محصولات آنها در فضای مجازی و حمل و نقل محصولات آنان از درب منزل فروشندگان و خریداران باشد.

۱۶ درصد افراد زیرپوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و کشاورزان و عشایر استان زن هستند

مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی، روستاییان و کشاورزان و عشایر استان کرمانشاه گفت: از ۸۰ هزار خانوار زیرپوشش این صندوق ۱۳ هزار نفر معادل ۱۶ درصد جمعیت زنان هستند و یکی از اولویت های مهم این صندوق در سال جاری ارتقا این جمعیت است.

سجاد طاهری افزود: به منظور برقراری عدالت اجتماعی و مساوات در جامعه؛ صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر استان در نظر دارد تمام سمن های استان به علاوه زنان سرپرست خانوار را تحت حمایت خود قرار دهد تا دیگر دغدغه معیشت نداشته باشند.

او در پایان از اختصاص یک کارگزاری ویژه برای زیرپوشش قرار دادن زنان سرپست خانوار و کارآفرین خبر داد و گفت: با تفاهم نامه ای که با دفتر کل امور بانوان استانداری منعقد شد تمام زنان سرپرست خانوار شاغل می توانند زیرپوشش این بیمه قرار گیرند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت؛ ۱۴ شهرستان و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۴ شهر دارد.