تبلت ۱۲٫۹ اینچی آیپد پرو به جدیدترین فناوری صفحه نمایش مجهز شده و پس از تلویزیون‌های پیشرفته و با پنل مشابه، بهترین دستگاه برای تماشای فیلم می‌باشد. قیمت نسخه‌ی پایه‌ی این تبلت با ۱۲۸ گیگابایت رم از ۱٫۰۹۹ دلار شروع می‌شود اما حافظه‌ی بیشتر و وسایل جانبی مانند کیبورد و قلم لمسی این قیمت را بیشتر...

تبلت ۱۲٫۹ اینچی آیپد پرو به جدیدترین فناوری صفحه نمایش مجهز شده و پس از تلویزیون‌های پیشرفته و با پنل مشابه، بهترین دستگاه برای تماشای فیلم می‌باشد. قیمت نسخه‌ی پایه‌ی این تبلت با ۱۲۸ گیگابایت رم از ۱٫۰۹۹ دلار شروع می‌شود اما حافظه‌ی بیشتر و وسایل جانبی مانند کیبورد و قلم لمسی این قیمت را بیشتر می‌کنند.

هر دو نسخه‌ی ۱۲٫۹ اینچی و ۱۱ اینچی آیپد پرو (که ۷۹۹ دلار قیمت دارد) به پردازنده‌ی M1 شرکت اپل مجهز شده‌اند و نسبت به نسخه‌های قبلی پیشرفت‌هایی در آن‌ها حاصل شده است. با این وجود، پردازنده‌ی M1 که در نسل جدید آی‌مک، مک‌بوک ایر، مک‌بوک پرو و مک مینی نیز مورد استفاده قرار گرفته است به‌طور اساسی تغییری در عملکرد آیپد پرو ایجاد نکرده است.

مهم‌ترین قسمت نسخه‌ی ۱۲٫۹ اینچی آیپد پرو صفحه نمایش خیره‌کننده‌ی آن است. سوال اصلی این است که آیا این صفحه نمایش جدید ارزش پرداخت ۱۰۰ دلار اضافه در مقایسه با نسخه‌ی قبلی را دارد؟ آیا این صفحه نمایش تجربه‌ی کار با آیپد پرو را نسبت به گذشته بهتر کرده است؟ برای پاسخ به این سوال‌ها ابتدا باید فناوری مینی ال ای دی صفحه نمایش این تبلت را مورد بررسی قرار دهیم.

معمولاً صفحه نمایش‌ تبلت‌ها به دو دسته‌ی ال سی دی و اولد تقسیم می‌شوند. هر دو پنل از ساب‌پیکسل‌های قرمز، سبز و آبی برای ایجاد رنگ استفاده می‌کنند اما برای نمایش رنگ‌ها، پیکسل‌های نمایشگر باید توسط یک منبع نور روشن شوند. پنل‌ها اولد به‌صورت داخلی به این رنگ‌ها نور می‌رسانند اما پنل‌های ال سی دی برای این کار از یک و یا چند لامپ ال ای دی استفاده می‌کنند.

مزیت پنل‌های ال سی دی قیمت پایین، عمر بالا، روشنایی مناسب و نبود مشکل سوختگی پیکسل در آن‌هاست. در طرف دیگر پنل‌های اولد پیکسل سیاه را روشن نکرده و در نتیجه کنتراست فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند اما این پنل‌ها قیمت بالایی داشته و روشنایی آن‌ها نسبت به پنل ال سی دی کمتر است. در واقع نقطه ضعف هر کدام از این پنل‌ها نقطه‌ قوت پنل دیگر به حساب می‌آید.

فناوری مینی ال ای دی که در صفحه نمایش تبلت ۱۲٫۹ اینچی آیپد پرو مورد استفاده قرار گرفته با هدف ترکیب پنل ال سی دی و کنتراست و سطح رنگ‌ سیاه پنل‌های اولد ساخته شده است. نوردهی پیکسل‌های این پنل توسط لامپ‌های ال ای دی صورت گرفته اما نکته‌ی متفاوت آن، استفاده از ۱۰ هزار لامپ ال ای دی کوچک بوده که توسط نرم افزار تبلت به دسته‌های ۲٫۵۰۰تایی تقسیم شده‌اند. این فناوری به گونه‌ای است که گویا در پشت صفحه نمایش یک صفحه نمایش دیگر قرار داشته که با ردیابی تصاویر از روشن‌شدن رنگ سیاه در آن جلوگیری می‌کند.

صفحه نمایش نسخه‌ی ۱۱ اینچی این تبلت نیز عملکرد قابل قبولی داشته اما به‌دلیل استفاده از سیستم نوردهی قدیمی، رنگ سیاه در آن بیشتر شبیه رنگ خاکستری است. نسخه‌ی ۱۲٫۹ اینچی آیپد پرو رنگ سیاه واقعی را به همراه نسبت کنتراست و روشنایی بالا ارائه داده است. رزولوشن بالا، دقت رنگ عالی و زوایه‌ی دید مناسب از دیگر ویژگی‌های این صفحه نمایش است. این نمایشگر همچنین از فناوری پروموشن (ProMotion) که نرخ تازه‌سازی متغیر را ارائه می‌دهد، پشتیبانی کرده است.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس