رد اتهامات وزیر خارجه آمریکا از سوی سفارت ایران در افغانستان
© Sputnik / V. Kiselev

در پی اشتباه قاضی در خرم آباد جوان کر و لال ایلامی از کشور ایران اخراج شد و سر از افغانستان در‌آورد.

به گزارش اسپوتنیک، در روزهای اخیر خبری در فضای مجازی منتشر شد که به دلیل اشتباه قاضی دادگاهی در استان لرستان در تشخیص تابعیت یک جوان ایلامی، او از سرزمین مادری‌اش اخراج شد و به افغانستان فرستاده شد.

حامد آس جوان ایلامی که ۱۹ سال سن داشته و از بدو تولد کر و لال بوده بیستم آبان ماه با موتورسیکلت از منزل خارج شد و در خرم آباد دستگیر شد. وی به خاطر عدم توانایی در تکلم توسط قاضی دادگاه خرم آباد به اشتباه از اتباع افغانی تصور شده و به این کشور فرستاده شده است. و در حال حاضر خانواده این جوان مفقود شده در افغانستان و در شهر هرات فرزند خود را جستجو می‌کنند. این در حالیست که تاکنون مسئولان دادگستری استان لرستان این موضوع را به صورت قطعی تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

کاربران ضمن محکوم کردن قاضی از حکم اجرای شده اشتباه، به شدت عصبانی هستند و امیدوارند با قاضی این پرونده به صورت قاطع برخورد شود. آنها متعجب‌ هستند از اینکه قاضی بدون انگشت‌نگاری، تحقیقات و استعلام حکم اخراج جوان ایلامی را از کشورش صادر کرده است. برخی دیگر از کاربران از این متعجب هستند که چگونه این جوان هیچ اعتراضی نکرده و با توجه به اینکه قدرت تکلم نداشته چرا نامش را برای بررسی هویت خود ننوشته است.

جمعی از کاربران نیز در واکنش به این خبر نمونه‌های مشابه چنین قضاوت‌هایی را بازگو می‌کنند و عقیده دارند مسئله قضا نباید سهل انگاشته شود. این کاربران این اتفاق را نمونه کوچکی از بی‌عدالتی‌ها و حکم‌های اجرا شده اشتباه در کشور ایران می‌دانند اما خرسند هستند که فضای مجازی می‌تواند این مسائل را روشن کند. آنها ضمن ابراز تاسف از گم شدن این جوان، نگران او هستند که ممکن است این اشتباه به قیمت جان او تمام شود. کاربران امیدوارند این موضوع به صورت جدی پیگیری شود و هیئتی برای پیدا کردن جوان گمشده عازم افغانستان شود.