استودیوی بایوویر (BioWare) آماده است تا با بازی بعدی خود یعنی Dragon Age 4، از کنسول‌های نسل هشتم دل بکند و با تمام قدرت وارد نسل نهم شود.

استودیوی بایوویر (BioWare) آماده است تا با بازی بعدی خود یعنی Dragon Age 4، از کنسول‌های نسل هشتم دل بکند و با تمام قدرت وارد نسل نهم شود.

طبق گزارش منتشر شده از سوی GameBeat، بازی Dragon Age 4 برای پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس/اس و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود، اما خبری از نسخه‌های پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان نخواهد بود. این یک خبر شوکه‌کننده نیست، اما نشان می‌دهد که سازندگانی مانند بایوویر آماده هستند تا کنسول‌های نسل قبلی را پشت سر بگذارند. این خبر از طریق پروفایل لینکد‌این (LinkedIn) یکی از طراحان ارشد Dragon Age در بایویر منتشر شده است.

انتقال به سخت‌افزار و نسل جدید یک رویکرد طبیعی برای توسعه‌ی نرم‌افزاری در استودیوها به شمار می‌رود، اما به نظر می‌رسد که بسیاری از سازندگان نسبت به آن تردید دارند. مدتی پیش بایوویر عنوان Mass Effect: Legendary Edition را عرضه کرد، منتهی این بازسازی سه‌گانه حتی نسخه‌ای مخصوص به پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس نداشت. به جای توسعه‌ی نسخه‌ای مخصوص به پلتفرم‌های نسل نهم، تیم سازنده و شرکت الکترونیک آرتس (Electronic Arts) بازی را برای پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان توسعه دادند و بازی از طریق قابلیت Backward Compatibility روی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس/اس اجرا می‌شد.

یک سال پس از عرضه‌ی کنسول‌های نسل جدید، الکترونیک آرتس قصد دارد بازی شوتر خود یعنی Battlefield 2042 را برای نسل قبل نیز منتشر کند. در هر صورت، نادیده گرفتن ده‌ها میلیون کنسول نسل قبلی برای شرکت‌ها بسیار سخت است. تمام دارندگان آن پلتفرم‌ها، یک خریدار بالقوه برای محصولات به شمار می‌روند.

Dragon Age 4 نیازی به نسخه‌ی نسل هشتمی ندارد

اگرچه الکترونیک آرتس در مورد بازی Battlefield تصمیم گرفت که دارندگان پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان را رها نکند، اما قصد دارد دقیقاََ این کار را با بازی‌های بایوویر انجام داد. دلیل اصلی تغییر و تحول سریع بازار است.

با گذشت زمان، سازندگان و ناشرهای مختلف مزایای ناشی از تغییر نسل‌ها را حس می‌کنند. پشتیبانی از سخت‌افزارهای قدیمی می‌تواند پیچیدگی‌هایی را به وجو آورد و موانعی را جلوی سازندگان قرار دهد. توسعه‌دهندگان باید از زمان خود و کیفیت بازی بزنند تا عناوین در دست ساخت روی کارت گرافیک‌ها و سی‌پی‌یوهای کُندتر اجرا شوند. این مشکل دقیقاََ برای Battlefield 2042 پیش آمده است. در حقیقت، مخاطبینی که به احتمال زیاد برای بازی‌های جدید هزینه خواهند کرد، مطمئناََ به سرعت پلی استیشن 5 یا ایکس باکس سری ایکس خریداری می‌کنند.

تا زمانی که بازی Dragon Age 4 آماده شود، کنسول‌های نسل جدید مخاطبین قابل توجهی را جذب کرده‌اند، مخاطبینی که آماده هستند تا برای بازی‌های بلاک‌باستری جدید هزینه کنند.

بر اساس گزارش‌های قبلی GameBeat، عنوان Dragon Age 4 برای عرضه در سال 2023 برنامه‌ریزی شده است.