«علی‌محمد زوراوند» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می شود بارش ها در ساعاتی از روزهای شنبه و یکشنبه شدت بیشتری داشته باشد و حتی در نواحی کوهستانی شاهد رگبار تگرگ نی...

«علی‌محمد زوراوند» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می شود بارش ها در ساعاتی از روزهای شنبه و یکشنبه شدت بیشتری داشته باشد و حتی در نواحی کوهستانی شاهد رگبار تگرگ نیز باشیم.

وی، رعد و برق و وزش نسبتا شدید باد در برخی ساعات بعدازظهر را نیز از دیگر پیامدهای ورود این سامانه بارشی به جو استان عنوان کرد و گفت: همین عامل شرایط را برای وقوع گرد و خاک محلی و نفوذ غبار خارجی به مناطق عمدتا جنوبی استان فراهم می کند.

زوراوند ادامه داد: انتظار می رود در این مدت دمای هوا نیز در مناطق مختلف از فردا تا اواسط هفته بین سه تا پنج درجه در مناطق مختلف کاهش یابد.

معاون هواشناسی استان با بیان اینکه حداکثر دمای امروز (جمعه) شهر کرمانشاه به ۲۵ درجه بالای صفر می رسد، گفت: برای فردا دمای هوای روزانه ۲۳ و برای روزهای یکشنبه تا سه شنبه نیز به ۲۰ درجه کاهش می یابد.

وی گفت: دمای شبانه شهر کرمانشاه نیز که امشب به حداقل ۱۱ درجه بالای صفر خواهد رسید برای فردا شب به ۱۰ و برای یکشنبه تا سه شنبه نیز بین هفت تا هشت درجه بالای صفر خواهد بود.

زوراوند تصریح کرد: برای امروز قصرشیرین با حداکثر دمای ۳۰ درجه بالای صفر گرمترین و امشب نیز اسلام آبادغرب با حداقل پنج درجه بالای صفر خنک ترین شهرهای استان خواهند بود.

کاهش ۲۲ درصدی بارش ها در استان

معاون اداره کل هواشناسی کرمانشاه، میانگین بارش های امسال استان (اول مهر ۱۳۹۹ تا ۲۰ فرردین ۱۴۰۰) را نیز حدود ۲۹۵ میلی متر عنوان کرد و گفت: این مقدار بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۳۷۵ میلی متر بوده ۲۲ درصد و نسبت به دوره بلند مدت نیز ۲۰ درصد کاهش نشان می دهد.

وی گفت: بارش امسال شهرهای مختلف استان در مقایسه با مدت مشابه سال زراعی قبل به جز سومار که هشت درصد رشد داشته مابقی با کاهش بین سه تا ۴۳ درصد روبرو بوده است.

زوراوند همچنین پاوه با حدود ۴۷۰ میلی متر بارندگی و سومار با ۱۶۵.۵ میلی متر را به ترتیب به عنوان پربارش ترین و کم بارش ترین شهرهای استان در سال زراعی ۱۳۹۹ -۱۴۰۰ اعلام کرد.

وی در پایان میانگین بارش های امسال شهر کرمانشاه را نیز حدود ۳۰۴ میلی متر عنوان و خاطرنشان کرد: این مقدار بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۴۲۲ میلی متر بوده ۲۸ درصد و نسبت به دوره بلند مدت هفت درصد کاهش نشان می دهد.