حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه شهر همدان در محل حسینیه امام خمینی (ره) افزود: به فرموده پیغمبر(ص) پذیرفتن مسئولیت توسط افرادی که صلاحیت ندارند در صورتی که اف...

حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه شهر همدان در محل حسینیه امام خمینی (ره) افزود: به فرموده پیغمبر(ص) پذیرفتن مسئولیت توسط افرادی که صلاحیت ندارند در صورتی که افراد اصلح تر از او وجود دارد، خیانت به خدا و پیغمبر است.

وی اضافه کرد: ورود به عرصه انتخابات نیاز به تخصص و تعهد دارد و داوطلبان در صورتی که می توانند باری از دوش مردم بردارند واجب است در عرصه انتخابات حضور یابند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان اظهار داشت: کسانی که توان خدمت به مردم را دارند برای حضور در انتخابات مجلس نباید تعلل کنند و از رای نیاوردن و متهم شدن نترسد بلکه واجب است حضور یابند.

ازدواج در سن پایین عامل افزایش معلولیت

حجت الاسلام شعبانی موثقی ادامه داد: آمار معلولان در همدان از میانگین کشوری بالاتر است که علت آن بالا بودن آمار ازدواج های خانوادگی و درون گروهی و ازدواج در سن پایین است.

وی افزود: با توجه به تاثیر این مولفه ها در افزایش میزان معلولیت باید در این زمینه تدبیری توسط مسولان صورت گیرد البته از خدمات بهزیستی قدردانی می شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان با انتقاد از هزینه های بالا و غیر ضروری در برگزاری مراسم ترحیم گفت: یکی از اشکال های بزرگ مجالس فاتحه خوانی، نبود سخنران است.

حجت الاسلام شعبانی موثقی اضافه کرد: هزینه ای بالا برای خرید تاج گل و مخارج و هزینه های هنگفت تاثیری در فیض بردن اموات ندارد و این مخارج به ویژه در خانواده هایی که صغیر دارند از نظر شرعی حرام است.

وی بیان کرد: مخالف برگزاری مراسم سوم، هفتم، چهلم و سالگرد برای اموات نیستم اما هزینه ها باید متعادل باشد و با پرهیز از مخارج غیرمنطقی می توان هزینه های پیش بینی شده را برای فقرا و مساکین اختصاص داد.

 اظهار نظر متناقض باعث سلب اعتماد عمومی می‌شود

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان گفت: اظهار نظر متفاوت و متناقض برخی مسوولان در مورد سهمیه بندی بنزین، پرداخت یارانه معیشتی و تاثیر سهمیه بندی در گرانی ها باعث سلب اعتماد عمومی می‌شود.

حجت الاسلام شعبانی موثقی ادامه داد: در مورد سهمیه بندی بنزین برخی فرافکنی کرده و آن را تصمیم رهبری انقلاب عنوان کردند در صورتی که معظم له در این زمینه به صورت شفاف عنوان کردند که تصمیم سران قوا بوده و حمایت می‌کنند.

وی تاکید کرد: اگر تصمیمی که در زمینه سهمیه بندی بنزین گرفته شده نادرست است چرا انجام شد؟ و اگر درست است با قوت از این تصمیم دفاع شود و نمایندگان مجلس نیز فرافکنی نکنند بلکه محکم و با اعتماد بالا در زمینه این تصمیم صحبت کنند.

امام جمعه همدان گفت: با وجود مشکلات ناشی از سهمیه بندی بنزین، مردم با اشرار که اقدام به آشوب، به شهادت رساندن مردم و نیروهای نظامی و آتش زدن بیت المال، پمپ بنزین و بانک ها کردند همراه نشدند.

حجت الاسلام شعبانی موثقی ادامه داد: با توجه به حمایت مردم از این طرح، مسئولان نیز پای کار بیایند و با قدرشناسی از این ملت نسبت به عمل به وعده هایی که می دهند متعهد باشند هر چند دغدغه مسوولان تلاش در راستای تحقق مطالبات مردم و خواسته عمومی است.

طلاب و دانشجویان، رهبری مطالبات قانونی را بر عهده بگیرند

وی اظهار داشت: اگر دانشجویان و طلبه داعیه دار مطالبه گری قانونی و عاقلانه نباشند ممکن است میدان و فضا به دست دیگران بیافتد؛ در این میان یک عده با حضور غیر قانونی برای مردم ایجاد آسیب و زحمت می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان اضافه کرد: امروز دانشجویان و حوزه علمیه به عنوان قشر فرهیخته باید رهبری مطالبات را بر عهده بگیرند چرا که یک انسان فرهیخته مطالبه گری اش با فرهیختگی اتفاق می افتد و آشوب گری، شرارت و قتل و غارت نمی کند.

حجت الاسلام شعبانی موثقی لازمه مطالبه گری قانونی را اعتماد مسوولان به دانشجویان عنوان کرد و گفت: همچنین لازمه مطالبه گری قانونی ارتباط دوسویه بین مسوولان و مردم بوده و باید مسوولان با حضور در بین مردم و دانشجویان حرف آنها را بشنوند.

وی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان مرکز پژوهشی و دانشجو باید موذن جامعه باشند ادامه داد: دانشجو نسبت به کمبودها و بی عدالتی ها مطالبه گری کند چراکه مطالبه گری این قشر به علت فرهیختگی عادلانه است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر همدان اظهار داشت: یک دانشجو پس از ۱۸ سال درس خواندن وارد فضای کسب و کار می شود؛ چه کسی باید برای دانشجو که شغل، کار و مسکن ندارد فضای کسب و کار را ایجاد کند؟

حجت الاسلام شعبانی موثقی بیان کرد: انتظار برای ازدواج دانشجو پس از اتمام تحصیلات و خدمت سربازی موجب بالا رفتن سن ازدواج می شود بنابراین درخواست می شود با کمک مسوولان و خیران، خوابگاه متاهلی راه اندازی و احداث شود.