به گزارش چهارشنبه ایرنا، شبکه سی بی سی به نقل از گزارش اداره آمار کانادا نوشت: تولید ناخالص داخلی این کشور، شامل ارزش همه کالاها و خدمات تولید شده، در سه ماه نخست سال گذشته میلادی۲.۳ درصد افز...

به گزارش چهارشنبه ایرنا، شبکه سی بی سی به نقل از گزارش اداره آمار کانادا نوشت: تولید ناخالص داخلی این کشور، شامل ارزش همه کالاها و خدمات تولید شده، در سه ماه نخست سال گذشته میلادی۲.۳ درصد افزایش داشته اما این افزایش به هیچ وجه برای جبران کاهش بی سابقه در رشد اقتصادی در اواسط سال ۲۰۲۰میلادی کافی نبوده است.  

کاهش رشد اقتصادی کانادا به دلیل تعطیلی بخش هایی از اقتصاد این کشور در ماه های بین مارس تا آوریل ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹) همزمان با موج نخست کووید-۱۹ بوده است. اما از تابستان گذشته فعالیت اقتصادی در کانادا رشد یکنواخت و کُندی داشته است.

کانادا در ژانویه و همزمان با فشار محدودیت های کرونایی بر بازار کار ۲۱۳ هزار شغل را از دست داد.

آمار نشان می دهد اقتصاد کانادا در سه ماهه چهارم سال گذشته ۹.۶ درصد رشد داشته که نسبت به نرخ  رشد اقتصادی سالانه۴.۶ درصدی در سه ماهه سوم کاهش نشان می داد و درعین حال از آنچه که اقتصاددانان انتظار داشتند همچنان بالاتر بوده است. شرکت داده های آماری ریفینیتو  گزارش داده که اقتصاددانان انتظار داشتند که اقتصاد کانادا در سه ماهه چهارم سال ۷.۵ درصد رشد داشته باشد.

آمار نشان می دهد که تولید اقتصادی کانادا در ماه دسامبر (آذر-دی ۹۹) سه درصد پایین تر از فوریه (بهمن ۹۸) یعنی پیش از شیوع کرونا بوده است.

اداره آمار کانادا پیش بینی کرده که رشد اقتصادی کانادا ژانویه امسال افزایشی ۰.۵ درصدی داشته باشد.

اقتصاددان تی دی بانک کانادا پیش بینی کرده که با کاهش تدریجی محدودیت ها و تسریع در برنامه واکسیناسیون رشد اقتصادی این کشور در ماه های فوریه و مارس افزایش یابد.

وی آینده را خوشبین کننده توصیف کرده است.

در کانادا از زمان شیوع ویروس کرونا ۸۷۲ هزار و ۷۴۷ نفر مبتلا شده اند که از این تعداد ۲۲ هزار و ۴۵ نفر جان خود را از دست داده اند.