به گزارش شبکه یک خبری افغانستان، مقامات وزارت کشور بر این باورند که بیشتر این تلفات ناشی از حملات مخالفین مسلح دولت کابل بوده ‌است.   انتشار آمار تلفات غیرنظامیان افغانستان

به گزارش شبکه یک خبری افغانستان، مقامات وزارت کشور بر این باورند که بیشتر این تلفات ناشی از حملات مخالفین مسلح دولت کابل بوده ‌است.  

انتشار آمار تلفات غیرنظامیان افغانستان در سال ۱۳۹۸ هم ‌زمان با تلاش‌های آمریکا و طالبان صورت گرفته است و براساس یافته‌های یوناما (معاونت سازمان ملل در افغانستان) گروه طالبان به‌ تنهایی مسوول ۷۱ درصد از این حملات بوده‌ است.  

به دنبال تلاش آمریکا و طالبان برای ایجاد صلح و کاهش خشونت در افغانستان، مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر اظهار امیدواری کردند که در سال ۲۰۲۰ میلادی آتش بس برپا شود و نتیجه آن کاهش چشمگیر در میزان تلفات افراد غیرنظامی باشد.  

دفتر یوناما در افغانستان در پایان ماه دسامبر (آذر-دی) سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که در ۱۰ سال گذشته دست کم یکصد هزار غیر نظامی در پی درگیری‌ها کشته و زخمی شده‌اند.  

این در حالیست که به رغم امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان هنوز هم آتش جنگ در افغانستان داغ است و همه روزه ده‌ها نظامی و غیر نظامی قربانی می‌گیرد.