حسن جعفری روز شنبه در مراسم ارتقای بخش ششتمد سبزوار به شهرستان با اشاره به روز خانواده افزود: آمار آسیب‌های اجتماعی، پرخاشگری، تکدی گری و کودک همسری در استان افزایش یافته است. وی اضافه...

حسن جعفری روز شنبه در مراسم ارتقای بخش ششتمد سبزوار به شهرستان با اشاره به روز خانواده افزود: آمار آسیب‌های اجتماعی، پرخاشگری، تکدی گری و کودک همسری در استان افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: نهاد خانواده در تحکیم جامعه اثر بخشی دارد گرچه امروز نقش مهم خانواده کمرنگ شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت:برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید توجه ویژه یه خانواده شود والدین باید تربیت فرزندان را اولویت خود قرار دهند.

جعفری افزود: در دین اسلام در مورد ازدواج آسان، تامین جهیزیه، انتخاب همسران و تربیت فرزندان الگوهای خوبی داریم و در این شرایط برای تامین جهیزیه باید خیران و نیکوکاران پای کار آیند و نیز جلوی بسیاری از طلاق‌ها با تداخل معتمدان محلی گرفته شود.

وی ادامه داد: ارتقای شهرستان ششتمد آغاز جدیدی برای فعالیت‌های اداری و ارتقای بیشتر این منطقه است و انتظار می رود روند توسعه این شهرستان تازه تاسیس با همدلی مسوولان و مردم و پرهیز از اختلاف و کشمکش سریع تر محقق شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی با اشاره به طرح مثلث توسعه اقتصادی گفت: معین‌ها خیران بخش اقتصادی هستند و انتطار می رود در این طرح که با اولویت روستاها و مهاجرت معکوس اجرا شده است مردم و جوامع محلی با معین ها مشارکت بیشتری کنند.

جعفری افزود: با وجود شرایط سخت اقتصادی یکی از رویکردها در تکمیل طرح‌های نیمه تمام حضور و مشارکت بخش خصوصی است.

وی اضافه کرد: در حوزه امنیت با وجود فراخوان‌هایی که مردم را تحریک می کنند که به صف خیابانها بیاورند اما با همکاری مردم و هوشیاری دستگاههای امنیتی مشکلی خاصی در سطح استان وجود ندارد.

فرماندار ویژه سبزوار نیز در این مراسم گفت: با پیگیری‌های فراوان ارتقای ششتمد به شهرستان تحقق عینی و عملی یافت که با وجود محدودیت‌ها زیر ساخت‌های آن طی سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است.

احمد برادران افزود: یکی از مشکلات شهر ششتمد تامین آب شرب پایدار آن بود که با اعتباری افزون بر ۱۵۰ میلیارد ریال سال گذشته با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

وی اضافه کرد: در حوزه بهداشت و درمان نیز مرکز درمان بستر شهر ششتمد به بهره برداری رسیده و زیر ساخت‌های ناحیه صنعتی این شهرستان نیز در دست ساخت است.

فرماندار ویژه سبزوار گفت: در حوزه گازرسانی نیز تا ابتدای فصل سرما بیش از ۹۸ درصد روستاهای شهرستان ششتمد از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند.

برادران افزود: منطقه ششتمد ظرفیت های مناسبی دارد چنان که کارخانه فروسیلیکو منگنز به وسیله سرمایه گذار خارجی در شرایط تحریم در این شهرستان ایجاد شده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برای توسعه سریع‌تر شهرستان ششتمد از استاندار پرتلاش خراسان رضوی دعوت می شود با حضور مدیران کل به این منطقه سفر کنند.

علی اصغر عنابستانی افزود: باید دستگاه‌های اداری این شهرستان جدید زودتر مستقر شود و در حوزه اعتبارات نگاه ویژه‌ای به این شهرستان‌ها شود مثلا ساختمان فرمانداری در شهرستان ششتمد وجود ندارد که باید در پی احداث ساختمانی در شان فرمانداری بود.

وی ادامه داد: در حوزه زیر ساخت‌ها همچون راه‌ها در حوزه انتخابیه سبزوار به ویژه ششتمد وضعیت مطلوب نیست در حالی که راهها از زیر ساخت های مهم توسعه هستند.

نماینده مردم سبزوار گفت: بخش شامکان شهرستان ششتمد هم ایجاد شده است و دهستان ربع شامات برای رفت و آمد به این بخش فاقد محور مواصلاتی مناسب است که رفع این مشکل باید به سرعت در دستور کار قرار بگیرد.

عنابستانی افزود: با توجه به ظرفیت‌های معدنی، کشاورزی و گردشگری شهرستان ششتمد زیر ساخت ها و صنایع فرآوری آن وجود ندارد.

امام جمعه شهرستان ششتمد نیز گفت: ارتقای ششتمد به شهرستان مطالبه ای دیرینه بود که با تلاش دولت، نمایندگان مجلس، شوراها و مسوولان ادوار گدشته و کنونی رخ داد.

حجت الاسلام محسن تسلیخ افزود: ارتقای شهرستان ششتمد ابتدای تلاش است که باید زیر ساخت‌های اجتماعی و فرهنگی آن ایجاد شود که برای تحقق آن همدلی و انسجام مردم شهرستان و مسئولان اهمیت زیادی دارد.

در این مراسم محمد کلاته به عنوان سرپرست فرمانداری ششتمد معرفی شد.

ششتمد با وسعت سه هزار و ۷۸۶ کیلومتر مربع دارای ۲۴ هزار نفر جمعیت است. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و شامکان، ۴۸ دهیاری و ۵۳آبادی است.

مرکز شهرستان تازه‌تاسیس ششتمد در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب سبزوار است و سبزوار هم در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.