ارسلان زارع روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از تصفیه خانه بزرگ استان با بیان این که همه روستاهای در مسیر که در این طرح پیش...

 ارسلان زارع روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از تصفیه خانه بزرگ استان با بیان این که همه روستاهای در مسیر که در این طرح پیش بینی شده اند، از طریق همین پروژه بزرگ، از آب آشامیدنی سالم بهره مند خواهند شد  افزود:همین امر تاثیر بسزایی در افزایش جمعیت تحت پوشش آب روستایی دارد.

وی   گفت: زمانی که آب آشامیدنی واحدهای صنعتی، تولیدی و گردشگری با کیفیت خوب و رضایت بخش در اختیار آنان قرار گیرد، به یقین تاثیر مستقیمی در کارآفرینی ، اشتغال و در نهایت توسعه استان خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد:تکمیل مرحله  دوم تصفیه خانه بزرگ استان موجب ارتقاء کیفیت و رفع افت فشار آب شهرهای تحت پوشش می شود.

 زارع به نقش و اهمیت تامین آب آشامیدنی سالم در زندگی مردم اشاره و بیان کرد: با توجه به افزایش شهرها و جمعیت شهری و نیاز به آب آشامیدنی بیشتر ، احداث مرحله دوم و ارتقاء مرحله  اول تصفیه خانه آب ضرورت دارد.

 وی همچنین افزایش کیفیت و کمیت آب آشامیدنی سالم برای شهروندان و روستاییان را از اهداف مهم دولت عنوان و اضافه کرد: یکی از پروژه های مهم استان، احداث مرحله دوم تصفیه خانه بزرگ گیلان است.

 زارع با اشاره به پیشرفت فیزیکی 95 درصدی این پروژه  بیان کرد:  ساختمان این تصفیه خانه تکمیل، بخشی از تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز آن وارد شده و بخش دیگر هم در حال وارد شدن است .

استاندار گیلان تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته ، امیدواریم این پروژه بزرگ و مهم، اوایل تابستان سال آینده تکمیل و به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به محدودیت منابع مالی طرح‌های عمرانی افزود: باید از ظرفیت بخش خصوصی و به روش BOT که در این تصفیه خانه شروع شده ، نهایت استفاده انجام شود.

زارع با اشاره به اینکه علاوه بر رشت 14 شهر بزرگ و کوچک استان از آب آشامیدنی سالم بهره مند می شوند، اظهار کرد: این پروژه ضمن برطرف کردن افت فشار، موجب ارتقاء کیفیت آب نیز خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان به توصیه و آموزش های شرکت آب و فاضلاب و مجموعه دولت در صرفه جویی و استفاده بهینه از آب نیز اشاره و اضافه کرد: هرچند شاهد همراهی هایی از سوی مردم در مقوله صرفه جویی هستیم ولی همچنان با استانداردهای جهانی فاصله داریم.

 استاندار گیلان خاطر نشان کرد: توجه داشته باشیم به هر میزان صرفه جویی صورت گیرد، در راستای کیفیت بخشی خدمات، گام هایی موثری برداشته ایم.

استاندار گیلان  با تاکید بر ضرورت   جلب رضایت ارباب رجوع گفت: استفاده از ظرفیت های دولت الکترونیک، از مراجعه حضور مردم می کاهد و بر این اساس؛  شاهد خدمات رسانی به موقع خواهیم بود ضمن آنکه باید کوشید تا امور از جمله اخذ مجوز انشعاب آب ، با سرعت بیشتری انجام شود.

پروژه تصفیه خانه بزرگ آب گیلان با سرمایه گذاری اولیه یک هزار و 680 میلیارد ریال بر پایه سال 1392 به روش ساخت، بهره برداری و انتقال ( BOT  ) ساخته شد .

 ظرفیت مدول اول این تصفیه خانه سه هزار لیتر بر ثانیه است که با احداث مدول دوم، سه هزار لیتر بر ثانیه به آن اضافه و ظرفیت نهایی به شش هزار لیتر بر ثانیه خواهد شد.  

شهرهای تحت پوشش این تصفیه خانه شامل رشت، سنگر، خمام، انزلی، سیاهکل، آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، لنگرود، شلمان، کومله، اطاقور است و اتصال به شهرهای کوچصفهان و خشکبیجار نیز در دست اجرا و اتصال به لشت نشا هم در آینده انجام خواهد شد.