محمدعلی طالبی شنبه شب در نشست شورای آموزش و پرورش استان افزود: برخی از مدارس سطح استان بویژه مناطق روستایی تعداد کمی دانش آموز دارد و علی رغم اینکه هزینه زیادی برای سرانه این مدارس انجام می‌گ...

محمدعلی طالبی شنبه شب در نشست شورای آموزش و پرورش استان افزود: برخی از مدارس سطح استان بویژه مناطق روستایی تعداد کمی دانش آموز دارد و علی رغم اینکه هزینه زیادی برای سرانه این مدارس انجام می‌گیرد اما به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

وی ادامه داد: مردم توجیه شده و اطلاع رسانی در این زمینه انجام شود تا هزینه‌ها کاهش یابد که تجمیع مدارس روستایی یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها است، همچنین در کنار آن از ظرفیت خیرین استفاده شود و ما نیز همکاری لازم را داشته و خواهیم داشت.

استاندار یزد گفت: در صورت امکان از مجمع خیرین مدرسه ساز کمک گرفته شود تا بخشی از هزینه‌های جاری مدرسه را نیز متقبل شوند چرا که مقداری از بار آموزش و پرورش برای اداره مدارس و تامین هزینه‌های جاری آنها کاسته خواهد شد.

طالبی در مورد تبصره د قانون بودجه و اجازه بهسازی، بازسازی و تغییر کاربری مدارس و فضاهای آموزشی مازاد نیز گفت: آیین نامه اجرایی این قانون شفاف است و ضرورت تعامل آموزش و پرورش و شهرداری‌ها و دیگر ارگان‌ها را می‌طلبد و همه فضاهایی که در ذیل این قانون و در استان وجود دارد طی یک درخواست به معاونت عمرانی استانداری ارائه شود تا با جلسه‌ای که با ارگان‌های ذی ربط و شهرداری‌ها برگزار می‌شود نسبت به رفع مشکل و اجرای این قانون اقدام شود.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پروژه ماه مهر و بازگشایی مدارس به نحو احسن در استان یزد اجرا شد و البته درخواست دارم با جدیتی که وجود دارد نواقص کمی که در بحث تامین امکانات و تجهیزات  و یا کمبود معلم در برخی از فضاهای آموزشی نیز برطرف شود.

طالبی ادامه داد: برخی از مسائل هر چند کوچک باعث زیر سوال رفتن همه اقدامات خوب خواهد شد ولذا با جدیت این نواقص احتمالی و یا کوچک بررسی و رفع شود تا دغدغه بخشی از خانواده‌ها نیز برآورده شود همچنین در رابطه با تاسیس مجمع خیرین حامی مراکز شبانه روزی آموزش و پرورش نیز اقدامات لازم انجام شود.

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در این نشست گفت: ۵۰ مدرسه شبانه روزی در استان یزد وجود دارد که بیش از ۷۵۰۰ دانش آموز در آن به تحصیل اشتغال دارند و عمدتا در مناطق روستایی و کمتر برخوردار قرار دارند.

عباسعلی دانافر افزود: بیش از ۱۵۰۰ دانش آموز در مدارس شبانه روزی اسکان نیز دارند و متاسفانه در حال حاضر در زمینه تامین مایحتاج و همچنین تجهیزات و لوازم در مضیقه شدید هستیم.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش هر چه در توان دارد انجام می‌دهد ولی فضاهای خوابگاه از لحاظ تجهیزات و همچنین سرویس ایاب و ذهاب و امکانات رفاهی و مستهلک بودن وسایل مورد استفاده این ۷۵۰۰ دانش آموز بخشی از دغدغه‌های ما است که تقاضای تاسیس مجمع خیرین حامی مراکز شبانه روزی و مساعدت ارگان‌های دولتی و خصوصی در این زمینه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد گفت: برخی از این مراکز همچون مرکز خضرآباد در برخی از مقاطع تحصیلی ۵ یا ۶ دانش آموز بیشتر ندارد ولی در صورت تعطیلی این مرکز نزدیک ترین مرکز به آن در شهرستان تفت قرار دارد که خانواده‌ها به دلیل مسافت با مشکل مواجه شده و اعتراضاتی داشتند اما در صورت نبود کمک خیران و یا نبود تامین هزینه‌ها ناچار مجبور به تجمیع تعدادی از مراکز آموزشی و مراکز شبانه روزی در استان یزد خواهیم بود.

همچنین سیدمجتبی حسینی پور، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: قانون بند د که جهت کمک به آموزش و پرورش مصوب شده بخشی از مشکلات فضاهای آموزشی را رفع خواهد کرد اما برخی از ارگان‌ها با ایرادات بنی اسراییلی در این زمینه همکاری لازم را ندارند و این آیین نامه کاملا شفاف موارد را مطرح و جهت ساماندهی، بهینه سازی و تبدیل به احسن فضاهای آموزشی موارد لازم را مشخص کرده است.

همچنین محسن صادقیان، معاون عمرانی استاندار یزد در این نشست اظهار داشت: در صورتی که لیستی از فضاهای آموزشی که شامل این آیین نامه هستند به کمیسیون ماده ۵ ارسال شود کمال همکاری را خواهیم داشت و البته تغییر کاربری برخی از مدارس و درآمدی که دارد می‌توان سه مدرسه جدید ساخت که امیدواریم با اجرای این آیین نامه بخشی از مشکلات فضاهای آموزشی بویژه شهر یزد حل شود.

همچنین محمدرضا عارفی، مدیرکل دفتر فنی استانداری یزد در این نشست گفت: در زمانی که اینجانب مسئولیت نوسازی مدارس استان یزد را برعهده داشتم طی بررسی انجام شده بیش از ۴۰۰ مدرسه نیاز به تخریب و بازسازی دارد که بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و طی پیگیری‌های انجام شده از طریق مرکز موافقت کردند که در صورت تامین ۲۵۰ میلیارد تومان آن  خیرین و منابع استان ۲۵۰ میلیارد تومان نیز از منابع کشوری در این زمینه تخصیص می یابد.

در پایان این نشست، شهسواری، عاقبت خیری، مصباح فر، کارآموز، سعیده بهادرزاده، زهره امیرچقماقی و تعدادی دیگر از مدیران آموزش و پرورش پیشنهادات خود را مطرح و تصمیمات لازم اتحاذ گردید.

۷۵۳۷/ ۶۱۹۷