به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، احمد حسین زادگان روز شنبه در نشست ستاد مقابله با کرونای مازندران افزود : با عنایت به عشقی که در قلوب ما نسبت به امام حسین (ع) و آل الله (ع) وجود دارد،...

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، احمد حسین زادگان روز شنبه در نشست ستاد مقابله با کرونای مازندران افزود : با عنایت به عشقی که در قلوب ما نسبت به امام حسین (ع) و آل الله (ع) وجود دارد، می بایست به یک نقطه تعادل در سلامت مردم و برگزاری مراسم مذهبی برسیم، لذا اصل بر بر گزاری مراسم عزاداری ماه  محرم در فضای باز، بصورت محدود و با فاصله گذاری اجتماعی مناسب می باشد.  

وی اظهار داشت : بر اساس مصوبات ستاد ملی، هرگونه دسته روی و برگزاری مراسم تعزیه و نظایر آن در ماه محرم ممنوع است.

رییس ستاد مقابله با کرونای مازندران گفت : به دلیل این که امکان برگزاری نذروات و توزیع آن و اطعام غذا برای صیانت از سلامت و جان مردم وجود ندارد، این نوع مراسم را که سنت محرم است در قالب کمک های مومنانه به محوریت سپاه برای توزیع در بین نیازمندان ادغام کردیم و به این روش همان هدف که مورد نظر اطعام دهندگان می باشد، تامین می شود.  

وی افزود : کمیته ای در شهرستان ها با حضور فرمانداران، ائمه جمعه، نماینده دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت و فرمانده سپاه تشکیل می شود تا برای موارد استثنائی و خاص متناسب با شرایط و سنت هر شهر هماهنگ با ستاد استانی و در صورت لزوم، ستاد ملی تصمیم گیری شود.  

نماینده عالی دولت در استان با عنوان اینکه اصل بر برگزاری مراسم به شکل محدود و در فضای باز حداکثر در ۱.۵ ساعت است و زنجیر زنی و سینه زنی نیز به سیاق گذشته برگزار نمی شود و سخنرانی و روضه در این جلسات انجام و خوانده می شود، گفت : برخی از مراسم خاص که در بعضی شهرها و روستاها در سال های اخیر با تجمعات فراوان به صورت اطعام دهی خانگی برگزار می شد و مردم با عشق امام حسین (ره) اطعام دهی می کردند، امسال امکان برگزاری آن وجود ندارد و عزاداران حسینی  نذورات و وسایل خود را به صورت خشک در اختیار عزیزان و کمیته هایی که تشکیل می شود، قرار دهند.  

وی  افزود : طبق هماهنگی هایی که با اداره کل اوقاف صورت گرفته است نحوه عزاداری به صورت قانونی به هیات های امنا در مساجد و حسینیه ها که  مسئولیت برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم را برعهده دارند، اعلام می شود.  

 استاندار مازندران تاکید کرد : مداحان و هیات های مذهبی می بایست توسط سازمان تبلیغات اسلامی نسبت به نحوه عزاداری با توجه به شرایط کشور توجیه شوند ، لذا انتظار داریم امسال مراسم عزاداری ماه محرم را با پیوست سلامت و کرونایی تجربه کنیم و این اتفاق میسر نمی شود مگر با همکاری همه گروه ها اعم از عزاداران سالار شهیدان، هیات های مذهبی، کانون مداحان تا به مجموعه علوم پزشکی و کادر درمان کمک کنند با توجه به شرایط سختی که کادر درمان و پرستاران طی ماه های اخیر داشتند، شاهد اتفاقات ناگواری نباشیم و خبرهای خوش در این راستا را شاهد باشیم.  

وی گفت : همچنین با توجه به تعطیلات تاسوعا و عاشورا پیشنهادی به ستاد ملی کرونا داده شد تا محدودیت هایی در محورهای مواصلاتی و تردد به مازندران اعمال شود که باید منتظر پاسخ باشیم و از اصناف و بازاریان انتظار می رود همچون سایر موارد در مراسم عزاداری ماه محرم امسال از طریق سیستم صوتی عزاداری ها را پخش نمایند و در صورت اطعام دهی وسایل خشک را توزیع کنند.  

استاندار مازندران اظهار داشت: تعطیلات تاسوعا و عاشورا، متعلق به عزاداری آقااباعبدالله الحسین (ع) است و سواحل ما قطعا در تاسوعا و عاشورا باز نیست و باید سیمای حسینی به خود بگیرد.