عنایت‌الله رحیمی، پنجشنبه در جریان سفر به شهرستان فیروزآباد در نشست شورای اداری این شهرستان افزود: برای تامین سلامت جامع...

عنایت‌الله رحیمی، پنجشنبه در جریان سفر به شهرستان فیروزآباد در نشست شورای اداری این شهرستان افزود: برای تامین سلامت جامعه در زمان شیوع کرونا، سیاست‌هایی که در پیش گرفته شد و محدودیت‌هایی که اعمال شد، برای مردم سختی‌ها و مشکلاتی ایجاد و به معیشت افراد هم آسیب‌هایی وارد کرد.
ویادامه داد: باید بپذیریم سلامت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و کوشش‌های کادر درمان، مسوولیت‌پذیری مردم و تلاش تمام دستگاه‌های مسوول موجب شده تا حدی بر این بیماری فراگیر غلبه کنیم به گونه‌ای که وضعیت اکثر شهرستان‌های فارس به رنگ زرد درآمده و گشایشی برای فعالیت مجدد کسب و کارها ایجاد شده است.
اتحاد و انسجام قوا، راهبردی مناسب برای اداره کشور
استاندار فارس، اتحاد و انسجام قوا را راهبردی مناسب برای اداره موفق کشور دانست و اظهار داشت: کوشش ما بر این بود که در مدیریت استان از ظرفیت تمام عقلا، دست اندرکاران و دلسوزان کشور و نظام استفاده کنیم.
رحیمی اضافه کرد: همچنین تلاش کردیم که به دور از هر حاشیه و چالش، به مباحث اصلی بپردازیم و وقت خود را برای مباحث حاشیه‌ای تلف نکنیم.

محدودیت‌ها و موانع صادرات و فروش نفت
استاندار فارس، فروش نفت، صادرات غیرنفتی، مالیات و فروش اموال دولتی را از راه‌های کسب درآمد کشور دانست و گفت: در شرایطی که ۵۰ درصد درآمد کشور از فروش نفت به دست می‌آید، به شکل رسمی از فروش این محصول محروم هستیم و طبیعی است که فشارهایی بر اقتصاد کشور وارد می‌شود.
رحیمی بیان داشت: دشمنان برای صادرات کشور مشکلات زیادی در بحث حمل و نقل و بالا رفتن بردن هزینه‌های صادرات ایجاد کرده‌اند و در صورت انجام صادرات نیز در زمینه بازگرداندن ارز ناشی از صادرات دچار مشکلاتی هستیم که این امر موجب بروز گرانی می‌شود.
وی افزود: باید واقعیت را به مردم بگوییم و اگر قرار است بر اساس ارزش‌ها و جهت گیری‌های نظام، مقاومت کنیم باید هزینه آن را را بپردازیم و نباید یکسویه قضاوت کنیم.
او ادامه داد: بروکراسی ناکارآمد هم بخشی از مشکل است که باید برای حل آن اقدام کنیم.
رحیمی اظهار داشت: در بُعد امنیتی نیز که وابسته به معیشت و سلامت مردم است باید به گونه‌ای با تدبیر اقدام کنیم که مردم با تنش مواجه نشوند.
وی، با اشاره به اینکه در مجموع کشور از امنیت پایدار و احساس امنیت برخوردار است، گفت: احساس امنیت حاکم در جامعه در اثر کوشش نیروهای خدوم امنیتی، انتظامی و نظامی است و شورای تامین شهرستان‌ها با مدیریت فرماندار نقش موثری در این زمینه دارند.
استاندار فارس افزود: اگر در سه مقوله سلامت، معیشت و امنیت به ثبات برسیم، به سوی جامعه توسعه یافته حرکت می‌کنیم، هر چند با مشکلاتی مواجه باشیم.
رحیمی، با اشاره به بیانیه رهبر معظم انقلاب در مورد گام دوم انقلاب، بیان کرد نیازمند این هستیم که این بیانیه را به یک برنامه عملیاتی برای نهادها و دستگاه‌های مختلف تبدیل کنیم.
او گفت: گام‌های خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی به عنوان یک هدف متعالی باید در دستور کار قرار گیرد که هر کدام الزامات خود را دارد که البته این حرکت آغاز شده و امیدواریم آیندگان گام‌های بلندتری در این زمینه بردارند.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این استان در زمینه جهش تولید اقدامات بسیار مطلوبی انجام شده و چهار سد هایقر، تنگ خمار، نرگسی و کوار که زمینه ساز تولیدات دیگری هست در مسیر افتتاح قرار دارند.
رحیمی اضافه کرد: کارخانه آلومینیوم لامرد رتبه کشور را در تولید این محصول از رده هجدهم به چهاردهم رسانده و در فولاد نیز بیشترین حجم و ارزش کالای صادراتی این استان مربوط به کارخانه فولاد کوار است و کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد نیز به عنوان بزرگترین کارخانه تولید کننده شیشه و مواد شوینده در خاورمیانه به بهره‌برداری رسیده و امروز (بیست و پنجم دی ماه ۹۹) فاز دوم آن کلنگ‌زنی می‌شود و توسعه این واحد تولیدی همچنان مورد اهتمام است.
وی افزود: شهرستان فیروزآباد هم با کوشش دست اندرکاران، گام‌های مثبت و بلندی در زمینه زراعت، باغداری و دامداری برداشته و در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی و گردشگری رو به شکوفایی است.

استاندار فارس، همچنین در مورد پیگیرها و مذاکرات انجام شده برای راه‌اندازی واحد کشت و صنعت در فیروزآباد، بیان داشت: این اقدا موجب توسعه اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و خلق ثروت در این شهرستان می‌شود.
رحیمی اضافه کرد: اعتبارات به نسبت خوبی برای توسعه شهرستان فیروزآباد تعیین شده از جمله اینکه، ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبارات طرح‌های ملی، ۱۷۸ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی جهش تولید و ۱۸ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی سال ۹۹ برای شهرستان فیروزآباد در نظر گرفته شده که به این ارقام، اعتبارات شرکت‎هایی مانند گاز نیز افزوده خواهد شد.

به گفته وی، توجه به طرح‌های گردشگری در اطراف سدها و محور ساسانی فیروزآباد و گردشگری طبیعی و تاریخی این منطقه نیز مد نظر قرار دارد.

رحیمی، با اشاره به اینکه قسمت اعظمی از شهروندان شهرستان فیروزآباد از عشایر هستند گفت: عشایر از ذخایر کشور و نظام هستند و در طول تاریخ پُرفراز و نشیب ایران، افتخار ملک و ملت بوده‌اند و خدمات ارزشمندی ارائه کرده‌اند.

شهرستان فیروزآباد در فاصله ۹۳ کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد.