به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونای استان اظهار داشت: روند نزولی آمار بیماران مبتلا به کرونا در استان، نتیجه همراهی مرد...

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونای استان اظهار داشت: روند نزولی آمار بیماران مبتلا به کرونا در استان، نتیجه همراهی مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

وی افزود: همراهی مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و زدن ماسک سبب شد تا طی هفته گذشته، شاهد کاهش آمار مبتلایان به کرونا باشیم.

معتمدیان بیان کرد: برای کنترل بیشتر بیماری و جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان به کرونا، نیازمند تشدید نظارت‌ها بر وضعیت رعایت دستورالعمل‌ها هستیم.

وی به ماموریت ویژه کمیته اجتماعی، امنیتی در این زمینه اشاره کرد و گفت: در این کمیته باید تدابیری اتخاذ شود تا با هم افزایی دستگاه‌های اجرایی، اماکن جمعیتی را بیشتر کنترل کنیم و شاهد کاهش آمار مبتلایان به بیماری باشیم.

 استاندار خراسان جنوبی با اشاره به تجربه موفق کشور در برگزاری آزمون دکترا، اظهار داشت: این تجربه می‌تواند در دیگر برنامه‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی البته با رعایت کامل ضوابط تکرار شود.

معتمدیان در ادامه به موضوع برگزاری مراسم مذهبی در ماه محرم اشاره کرد که این روزها در فضای عمومی جامعه با نگرانی‌هایی همراه شده و گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در روز عید قربان در این زمینه اتمام حجت فرموند و دولت نیز مصمم است در جلسه روز پنجشنبه به جمع بندی نهایی برسد و موارد مصوب، روز شنبه آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد تا تکلیف مردم و دستگاه‌ها نیز معین شود.

وی تاکید کرد: آن چه به عنوان سیاست‌های کلی در ماه محرم مدنظر قرار می‌گیرد، بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب بر سه اصل الگوسازی، شکوه آفرینی و سلامت محوری استوار خواهد بود.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: فرمایش رهبر درخصوص ملزم بودن بر رعایت توصیه‌های بهداشتی و عمل کردن به مصوبات ستاد ملی کرونا، برای همه ما اتمام حجت است.

معتمدیان افزود: با دقت در این ۲ اصل مهم، ملزم بودن بر رعایت توصیه‌های بهداشتی و عمل کردن به مصوبات ستاد ملی کرونا، شاهد کاهش آمار مبتلایان به بیماری در ایام محرم خواهیم بود.

وی سپس به ۲ موضوع روند برگزاری آزمون سراسری و الزامات شروع سال تحصیلی جدید در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: براساس مصوبه روز گذشته ستاد ملی کرونا، سال تحصیلی با تمهیدات خاص، از ۱۵شهریور آغاز می‌شود.

معتمدیان افزود: طبق این مصوبه، کلاس‌ها در مناطق سفید به صورت حضوری برگزار می‌شود و در مناطق کم خطر، موضوع کاهش تعداد دانش‌آموزان، دو نوبته کردن مدارس، حذف تعطیلی روزهای پنجشنبه و رعایت پروتکل‌ها مورد تاکید است و در مناطق پرخطر، کلاس‌ها به صورت غیرحضوری و به تشخیص ستاد استانی مدیریت کرونا برگزار می‌شود.

وی با تاکید براینکه کادر آموزشی و اداری ملزم به حضور در محل کار خود هستند، گفت: بنا به مصوبه ستاد ملی کرونا، آموزش‌های غیرحضوری نیز در ساعت رسمی و با استفاده از تجهیزات مدارس خواهد بود.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: در مورد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز قاعده بر این است که هر دانشجو می‌تواند در صورت تمایل در دانشگاه محل سکونت خود ثبت نام کند و دانشجویانی که به هر دلیل نمی‌خواهند در این ترم ثبت نام کنند، می‌توانند از مرخصی استفاده کنند.

معتمدیان به موضوع آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی نیز اشاره کرد و گفت: افرادی که در قالب نیروهای کار معین، شرکتی یا کارگری در ایام کرونا در مراکز درمانی فعال بوده‌اند، از امتیازات ویژه‌ای در آزمون استخدامی وزارت بهداشت برخوردار می‌شوند.

وی در ادامه به لزوم تامین تجهیزات و تقویت نیروی انسانی به عنوان ۲ ضرورت مهم در این ایام نام برد و افزود: از سیاست‌های دولت و مصوبات ستاد ملی کرونا این است که با توجه به زمان‌بر بودن بیماری، این ۲ اصل مورد توجه قرار گیرد.

معتمدیان از رییس دانشگاه علوم پزشکی خواست برای تامین این نیازها و استفاده از فرصت توزیع اعتبارات وزارتخانه، حداکثر تلاش خود را بکار گیرد.

وی از تخصیص سه دستگاه ام‌ آر آی به سه شهرستان استان خبر داد و گفت: این دستگاه‌ها به علاوه دستگاه شتاب دهنده ویژه بیمارستان ایران مهر که قبلا وعده شده بود، تا یکی ۲ ماه آینده وارد کشور شده به استان خواهند رسید.

استاندار خراسان جنوبی موضوع تامین ماسک ارزان قیمت را از مهمترین مسایل روز استان برشمرد و از سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خواست که همچنان برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی و رفع نیاز استان پیگیری‌های لازم را انجام دهد.