محسن خادمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با پیگیری نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و توافق وزیر راه و شهرسازی این اعتبار تخصیص یافت که با استفاده از آن پنج کیلومتر...

محسن خادمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با پیگیری نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی و توافق وزیر راه و شهرسازی این اعتبار تخصیص یافت که با استفاده از آن پنج کیلومتر راه روستایی از مسیر «سویناس» به «ماژگه» آسفالت و به مرحله بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰ کیلومتر راه روستایی در قالب طرح ابرار در این شهرستان بهسازی و آسفالت می‌شود، ادامه داد: عملیات بهسازی و ابنیه شامل آبراهه، تسطیح و لوله‌گذاری ۱۷.۶ کیلومتر دیگر مربوط به راه روستاهای «گامشان»، «سیاهقول»، «آغاسور» و «خاتون خاص» از همین محل انجام خواهد شد. 

رییس اداره راهداری ‌و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد اضافه کرد: هم‌اکنون ۵۳ درصد از ۶۲۰ کیلومتر راه روستایی مهاباد آسفالت شده است که با اتمام طرح ابرار این مقدار به ۶۵ تا ۷۰ درصد خواهد رسید.

خادمی بیان کرد: طرح ابرار برای بازسازی راه‌های روستایی با هدف ساخت و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در کشور و آذربایجان‌غربی است که با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و تکمیل راه‌های روستایی بالای ۵۰ خانوار بدون راه مناسب، هدف‌گذاری شده است.

​طرح ملی ابرار در راستای اجرای برنامه‌های دولت تدبیر و امید و با هدف تکمیل شبکه راه‌های روستایی مشتمل بر ساخت، تکمیل و بهره‌برداری از ۲ هزار کیلومتر از راه‌های اولویت‌دار روستایی با ۱۸۰ اکیپ راهسازی و هزار و ۵۰۰ دستگاه ماشین‌آلات راهسازی دولتی اجرا می‌شود.

آذربایجان‌غربی بیش از ۱۲ هزار کیلومتر جاده دارد که از این میزان حدود هشت هزار کیلومتر راه روستایی است؛ از این میزان نیز نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ کیلومتر آسفالت نیست.

شهرستان‌های ارومیه، چالدران و مهاباد بیشترین روستاهای زیرپوشش این طرح را به خود اختصاص داده است.

مهاباد دارای هزار کیلومتر راه شامل ۲۳۵ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۷۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت و شوسه است.