به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام «سید علی فتح میرمحمدی» امروز (۱۷ اردیبهشت) در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امسال در راست...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام «سید علی فتح میرمحمدی» امروز (۱۷ اردیبهشت) در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امسال در راستای اجرایی کردن برنامه های فرهنگی و اجتماعی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حاشیه شهر یاسوج هزینه می شود.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد  گفت: سال گذشته با توجه به پیگیری هایی که توسط دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد انجام شد، به تعدادی از دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهزیستی، شهرداری مادوان، نهاد کتابخانه های استان، ورزش و جوانان و نیروی انتظامی مبلغ یک میلیارد تومان تخصیص داده شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته برای تجهیز کتابخانه عمومی مادوان ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شد، اضافه کرد: امسال نیز برای ایجاد دو کتابخانه در مناطق حاشیه شهر یاسوج اعتباراتی پیش بینی شده است.

میرمحمدی به اعتبارات تخصیص یافته در حوزه آسیب های اجتماعی به مجموعه دفتر امور اجتماعی استانداری اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا با ۶۱ تشکل غیر دولتی در سراسر استان قراردادهایی منعقد شد.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به سازمان بهزیستی، سازمان تبلیغات، اداره زندان، دستگاه قضایی و فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه ۴۶۰ میلیون تومان نیز در این زمینه به استانداری تخصیص داده شد، به برنامه هایی در راستای ارتقای کنترل خشونت در محیط خانواده اشاره کرد و گفت: کارگاه های آموزش تاب آوری و چگونگی مقابله با استرس در مناطق پرخطر برای جوانان و نوجوانان در شهرستان های کهگیلویه، گچساران و دنا برگزار می شود.

میرمحمدی از اجرای برنامه پیشگیری از خودکشی در استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و گفت: مربیان مدارس، مشاوران و روحانیون مستقر در طرح هجرت در شهرستان های بویراحمد و کهگیلویه این دوره های آموزشی را فرا می گیرند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: دوره های آموزشی پیشگیری از همسر آزاری و خشونت در خانواده در شهرستان های هشت گانه استان برگزار خواهد شد.

وی از شناسایی کودکان آسیب دیده براساس اطلس اجتماعی خبر داد و گفت: زنان خانه دار، کودکان و مربیان مهدهای کودک آموزش های لازم در خصوص فرزند پروری، اثرات کودک آزاری بر آینده فرزندان و خودمراقبتی به کودکان را می آموزند‌.

میرمحمدی با تاکید بر اینکه کارگاه های آموزشی یادگیری مهارت های اجتماعی، خود کنترلی، هوش هیجانی، مهارت نه گفتن و خودباوری نیز برای کودکان دختر و پسر سنین ۶ تا ۱۱ سال برگزار می شود، یادآور شد: آموزش مهارت مقابله با استرس، بخشایش گری، حل مسئله با رویکرد دینی و مهارت خود مدیریتی برای دانش آموزان سنین ۱۶ تا ۱۷ سال نیز برگزار خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد به راه اندازی کارگاه تولید صنایع دستی و تولیدات خانگی در پنج روستای محروم شهرستان بهمئی اشاره کرد و گفت: جامعه هدف این دوره ها مددجویان کمیته امداد هستند و در این راستا با کمیته امداد تفاهم نامه ای منعقد شده است.

وی از برگزاری دوره های آموزشی کار آفرینی، خیاطی، گلیم بافی و آموزش مکانیک خودرو برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد با همکاری فنی و حرفه ای خبر داد.

میرمحمدی در بخش دیگری از سخنانش به اجباری بودن مشاوره پیش از ازدواج تاکید کرد و گفت: این دوره ها با هدف آگاهی سازی و پیشگیری از معلولیت های ژنتیکی برای زوج های جوان برگزار می شود.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد به تشکیل هیئت اندیشه ورز اجتماعی استان به ریاست مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری و دبیری بهزیستی اشاره کرد و گفت: مسائل مختلف فرهنگی و اجتماعی استان در این هیئت و با حضور شخصیت های علمی، فرهنگی، دانشگاهی، روانشناسان و اجتماعی بررسی و خروجی این نشست ها در قالب پیشنهادات و با مشارکت سمن ها در سطح جامعه عملیاتی خواهد شد.

وی ابراز داشت: در خصوص پیشگیری از خودکشی کمیته تخصصی در استان تشکیل شده و به ویژه در مورد بخش دیشموک علاوه بر برگزاری کارگاه های آموزشی متفاوت با مشارکت سمن ها، مردم محلی منطقه دوره های مهارت آموزی را نیز فرا می گیرند.

میرمحمدی گفت: پیگیری ها برای راه اندازی خوابگاه شبانه روزی دخترانه در دیشموک نیز ادامه دارد و برنامه های مختلفی در این منطقه اجرایی می شود.

پایان پیام/82