مولوسکوم کنتاژیوزوم یا مولوسکوم عفونی نوعی عفونت است که باعث ایجاد دانه‌های کوچکی روی پوست می‌شود. این بیماری از طریق تماس با پوست آلوده، مثلاً هنگام رابطه‌ی جنسی، منتقل می‌شود که می تواند منجر به مولوسکوم تناسلی شود. این دانه‌ها خودبه‌خود برطرف می‌شوند و خطرناک نیستند.

مولوسکوم کنتاژیوزوم یا مولوسکوم عفونی نوعی عفونت است که باعث ایجاد دانه‌های کوچکی روی پوست می‌شود. این بیماری از طریق تماس با پوست آلوده، مثلاً هنگام رابطه‌ی جنسی، منتقل می‌شود که می تواند منجر به مولوسکوم تناسلی شود. این دانه‌ها خودبه‌خود برطرف می‌شوند و خطرناک نیستند.

فهرست موضوعات

علائم مولوسکوم

شایع‌ترین نشانه‌های مولوسکوم عبارتند از:

 • برجستگی‌های گنبدی‌شکل کوچک با یک فرورفتگی در وسط برجستگی. این برجستگی‌ها اندازه‌ای در حد یک سر سنجاق تا پاک‌کن ته مداد دارند (2 تا 5 میلیمتر). اکثر افراد دچار گروهی از این برجستگی‌ها می‌شوند یا این برجستگی‌ها به صورت تکی روی پوست آن‌ها وجود دارد. اگر سیستم ایمنی افراد ضعیف باشد، این برآمدگی‌ها اندازه‌ی بزرگ‌تری دارند و در گروه‌های بزرگ‌تری روی پوست ظاهر می‌شوند.
 • این برجستگی‌ها رنگ پوست هستند یا این که رنگ سفید دارند، آسیب‌رسان نیستند و معمولاً خارش ندارند.
 • این برآمدگی‌ها را ممکن است هرجای بدن ببینید، به جز کف دست‌ها و کف پاها.

آیا افراد مبتلا به ایدز، دچار مولوسکوم می شوند؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم یک عفونت ویروسی است که به شکل برجستگی‌های هموار سفید یا رنگ بدن، روی پوست ظاهر می‌شود. مسری است اما معمولاً بیماری خیلی جدی و وخیمی محسوب نمی‌شود. اما در مورد افرادی که HIV دارند وضعیت فرق می‌کند. سیستم ایمنی بدن این افراد به خوبی کار نمی‌کند، پس این عفونت می‌تواند تبدیل به یک بیماری مزمن و پیشرونده شود. بهترین درمان هم این است که خود HIV را درمان کنیم؛ در این صورت، وضعیت سیستم ایمنی بهبود پیدا می‌کند و مولوسکوم هم از بین می‌رود.

بیماری های زیادی وجود دارد که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شود. مولوسکوم تناسلی نیز یکی از آن بیماری ها است. ما در یک مقاله، تمام این بیماری ها را بررسی کرده ایم. برای اطلاع از تفاوت بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم و زگیل تناسلی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

تفاوت مولوسکوم و زگیل تناسلی

درمان قطعی مولوسکوم تناسلی

از آن‌جا که مولوسکوم کنتاژیوزوم در افراد سالم به خودی خود درمان می‌شود، درمان خاصی لازم نیست. اما در مواردی مثل قابل رویت بودن ضایعه، وجود حساسیت‌های زمینه‌ای، و تمایل به پیشگیری از انتقال، درمان لازم می‌شود.

اگر ضایعه‌ها در ناحیه‌ی تناسلی باشد (رو یا نزدیک پنیس، بخش خارجی دستگاه تناسلی زنانه، واژن یا مقعد) درمان مولوسکوم حتماً لازم است. در صورتی که در این نواحی ضایعه را مشاهده کردید، بهترین راه این است که به پزشک مراجعه کنید چون این احتمال وجود دارد که بیماری دیگری داشته باشید که ضمن تماس جنسی، منتقل شود.

دقت کنید که برخی درمان‌هایی که در اینترنت ذکر می‌شود، ممکن است بی‌تاثیر و حتی مضر باشند.

علائم مولوسکوم تناسلی

درمان‌ خانگی مولوسکوم کونتاژیوزوم

درمان‌های خانگی می‌تواند به شما کمک کند که با وجود حضور ضایعه‌ها از خارش، سوزش و ناراحتی رها شوید، اما بیماری را درمان نمی‌کنند.

درمان‌های خانگی محبوب و رایج عبارتند از:

سرکه‌ سیب

با این که استفاده از سرکه‌ی سیب یک درمان رایج خانگی است، اما در مورد اثربخشی آن پژوهشی انجام نشده است. با استفاده از یک پنبه یا پارچه‌ی نخی مقداری سرکه‌ی سیب خالص را روی مناطقی که دچار خارش و سوزش است به مدت چند ساعت بانداژ کنید. افرادی که پوست حساسی دارند، قبل از مصرف، سرکه را با مقداری آب رقیق کنند. در صورتی که بعد از استفاده پوستتان تحریک شد، سریع بانداژ را از روی محل بردارید و پوستتان را به آرامی بشویید.

تقویت سیستم ایمنی

اگر مولوسکوم کونتاژیوزوم شدید یا عودکننده دارید، بدین معنی است که سیستم ایمنی شما در تلاش و تقلا است تا ویروس را شکست دهد. برای تقویت سیستم ایمنی خود، می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • داشتن رژیم غذایی متعادل غنی از سبزیجات، میوه، غلات کامل، پروتئین کم‌چربی، و چربی سالم.
 • پرهیز از مصرف قند، غلات تصفیه شده و غذاهای چرب و فرآوری شده
 • استفاده از غذاهای پروبیوتیک و مکمل‌ها
 • ورزش منظم
 • کاهش استرس از طریق مدیتیشن، ذهن‌آگاهی و یوگا
 • خواب شبانه به میزان 7 تا 9 ساعت
 • جبران کمبودهای غذایی، درمان آلرژی‌ها و دیگر مشکلات

🛑 مطالعه بیشتر: انواع جوش تناسلی

برداشتن مولوسکوم

حذف فیزیکی ضایعه شامل کرایوتراپی (انجماد ضایعه با نیتروژن مایع)، کورتاژ (نفوذ به مرکز ضایعه و تراشیدن مواد سفید رنگ آن) و لیزرتراپی می شود. این روش‌ها سریع هستند و برای انجام آن‌ها نیاز به فرد ماهر و آموزش‌دیده و گاهی بی‌حسی موضعی است و ممکن است بعد از درمان، دچار درد و تحریک محل شویم و اسکار در محل ایجاد شود.

اصلاً درست نیست که خودتان شخصاً تلاش کنید ضایعه یا ماده‌ی درون مولوسکوم تناسلی را بردارید. در صورتی که خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، ممکن است ندانسته بخشی از بدنتان را جدا کنید یا این که عفونت به قسمت‌های دیگر سرایت کند. با خراشیدن و تراشیدن پوستتان امکان ابتلا به عفونت‌های باکتریایی فراهم می‌شود.

کرایو ملاسکوم تناسلی

بهترین روش درمان مولوسکوم در کودکان

درمان خوراکی می‌تواند ضایعه را به طور تدریجی از بین ببرد. این روش اغلب برای کودکان استفاده می‌شود چون عموماً درد کمی دارد و حتی والدین هم در خانه می‌توانند آن را اجرا کنند، چون محیط مطب می‌تواند برای بچه‌ها ترسناک باشد.

برای این که بعد از درمان‌ اسکار باقی نماند یا وقتی بچه‌ها از درد مربوط به کرایوتراپی، کورتاژ و لیزرتراپی می‌ترسند، می‌توان از سایمتیدین خوراکی استفاده کرد. با این که سایمتیدین خوراکی بی‌خطر و بدون درد است و به خوبی توسط بیمار تحمل می‌شود، اما ضایعات روی صورت، به خوبی بقیه‌ی نقاط بدن به این دارو پاسخ نمی‌دهند.

مولوسکوم عفونی در کودکان

کرم زینک اکساید

این کرم در داروخانه‌ها وجود دارد و مردم اغلب از آن برای بهبود مشکلات پوستی، مانند سوختگی پای بچه در اثر پوشک، استفاده می‌کنند.

پماد برای درمان مولوسکوم

پماد پودوفیلوتوکسین 0.5 درصد یک درمان خانگی قابل اطمینان برای مردان است اما زنان باردار نباید از آن استفاده کنند، چون احتمال سمی بودن آن برای جنین وجود دارد. هر ضایعه را باید به طور جداگانه تحت درمان قرار داد، چون اثر درمانی به صورت متمرکز است. دیگر گزینه‌های درمان موضعی عبارتند از ید و سالیسیلیک اسید، پتاسیم هیدروکسید، ترتینویین، کانتاریدین (یک عامل تاول‌زا که معمولاً در اداره‌ها استفاده می‌شود) و ایمیکویمود (تقویت سیستم ایمنی و تقویت سلول‌های T). اثربخشی ایمیکویمود برای درمان مولوسکوم کونتاژیوزوم در کودکان ثابت نشده و به خاطر عوارض جانبی احتمالی، مصرف آن در کودکان توصیه نمی‌شود. این داروها باید توسط یک فرد حرفه‌ای تجویز شود.

درمان مولوسکوم در افراد با سیستم ایمنی ضعیف

اکثر درمان‌ها برای بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند موثر است، اما بیمارانی که دچار HIV/AIDS یا دیگر بیماری‌های سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی هستند، معمولاً به درمان‌های سنتی جواب نمی‌دهند. به علاوه، این درمان‌ها در بیماران دارای HIV در طولانی‌مدت بی‌تاثیر هستند.

تعداد پایین سلول‌های CD4 با بروز گسترده‌ی مولوسکوم صورت در ارتباط است و بنابراین شاخصی از اختلال شدید HIV است. تا این زمان، ثابت شده است که درمان‌های با هدف بهبود و تقوست سیستم ایمنی، موثرترین درمان مولوسکوم تناسلی در افراد با نقص سیستم ایمنی است. در موارد بسیار شدید، از اینترفرون آزاد شده توسط سلول‌ها برای درمان ضایعه‌های موجود در صورت فرد بیمار استفاده می‌شود (اینترفرون، نوعی پروتئین است که هر سلول در پاسخ به عفونت آزاد می‌کند). با این حال، عوارض جانبی شدید و ناخوشایند اینترفرون‌ها، شامل علایم مشابه آنفلوانزا، تحریک محل، افسردگی، و احساس سنگینی و رخوت، باعث شده که اینترفرون درمان مطلوبی نباشد. به علاوه، اینترفرون تراپی در افراد سالم بسیار تاثیرگذار است. پرتودرمانی هم تا حدودی اثر دارد.

علائم خوب شدن مولوسکوم

این عارضه معمولاً بعد از مدتی خودبه‌خود ناپدید می‌شود، به همین دلیل بعضی افراد به دنبال درمان این ضایعات نمی‌روند. اما اگر مولوسکوم کونتاژیوزوم را درمان نکنید، معمولاً 6 تا 12 ماه طول می‌کشد تا برجستگی‌های روی پوستتان کاملاً از بین بروند و طی این زمان، می‌توانید این ویروس را به دیگران هم منتقل کنید.

هر وقت برجستگی‌ها و دانه‌ها از بین رفتند، یعنی این ویروس به طور کلی از بدن شما بیرون رفته است و دوباره هم برنخواهد گشت. اما اگر در آینده دچار عفونت مولوسکوم کونتاژیوزوم دیگری شدید، دوباره روی پوستتان دانه‌ها پدیدار می‌شود.

مراقبت های بعد از درمان مولوسکوم تناسلی

اگر این ضایعه‌ها را با دارو یا توسط دکتر درمان کردید، باید بعد از آن به خوبی از پوستتان مراقبت کنید.

 • آن ناحیه از پوست را تمیز نگه دارید. بعد از دستشویی یا حمام، از یک حوله‌ی جداگانه برای خشک کردن دیگر مناطق بدنتان استفاده کنید.
 • نواحی درمان‌شده را نخارانید و نخراشید.
 • اگر به این نواحی دست زدید، دست‌هایتان را بشویید.
 • اگر احساس ناراحتی می‌کنید، فعلاً رابطه‌ی جنسی نداشته باشید.

در صورتی که درد دارید می‌توانید از کیسه‌ی یخ، داروهای مسکنی مثل آسپیرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، یا استامینوفن (تایلنول) استفاده کنید تا درد و ناراحتی شما تسکین پیدا کند.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی