آنالیز: نگاهی به ضعف قابل‌توجه مایکروسافت در عرضه عناوین انحصاری در سال اول نسل نهم چند ماهی می‌شود که رسما وارد نسل نهم شده‌ایم و کنسول‌های جدید PlayStation و Xbox به بازار عرضه شده‌اند. آغاز نسل نهم را باید بسیار متفاوت از نسل‌های پیشین دانست. به علت وجود کرونا، نه تنها میزان استقبال...

آنالیز: نگاهی به ضعف قابل‌توجه مایکروسافت در عرضه عناوین انحصاری در سال اول نسل نهم

چند ماهی می‌شود که رسما وارد نسل نهم شده‌ایم و کنسول‌های جدید PlayStation و Xbox به بازار عرضه شده‌اند. آغاز نسل نهم را باید بسیار متفاوت از نسل‌های پیشین دانست. به علت وجود کرونا، نه تنها میزان استقبال از عرضه کنسول‌های نسل نهم افزایش چشمگیر داشت، بلکه از طرف دیگر خط تولید کنسول‌های نسل نهم با مشکل مواجه شدند تا جایی که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا، کمبود کنسول بسیار چشمگیر و قابل توجه است.

بدیهی است که از این به بعد، هر وقت از عناوین انحصاری مایکروسافت صحبت می‌کنیم، منظور عناوینی است که فقط برای پلتفرم‌های مایکروسافت یعنی PC و کنسول‌های سریز عرضه می‌شود چرا که دیگر شاهد آثار تمام انحصاری نخواهیم بود. دلیلش نیز مشخص است. دنیای PC نیز جز خانواده مایکروسافت به شمار می‌آید.

توجه: این مقاله صرفا نگاهی کلی به عملکرد چند ماهه مایکروسافت داشته و به صورت کلی آثار انحصاری مایکروسافت را هدف قرار نداده است. چرا که بدیهی است در ادامه‌ی نسل احتمالا مایکروسافت از این حالت انفعال خارج خواهد شد.

با این وجود هم سونی و هم مایکروسافت در این چند ماه فوق‌العاده عمل کرده‌اند. از یک طرف PS5 سریع‌ترین فروش تاریخ خانواده پلی‌استیشن را رقم زده و از طرف دیگر کنسول‌های مایکروسافت نیز شرایط مشابه دارند. البته لازم به ذکر است بر طبق آمار حدودی، PS5 چیزی نزدیک به دو برابر بیشتر از رقیب سنتی خود کنسول به بازار عرضه کرده که اختلافی بسیار قابل‌توجه است.
اما امروز قصد ندارم در مورد فروش، سخت‌افزار و یا موارد مختلف دیگر صحبت کنم. امروز قصد دارم به ضعف مایکروسافت در نسل نهم از جهت توسعه و تولید عناوین انحصاری بپردازم.

به نظر می‌رسد رقابت بین آثار انحصاری سونی و مایکروسافت از لحاظ آثار انحصاری در نسل نهم بسیار تنگاتنگ باشد. نگاهی به استودیوهای مایکروسافت بیاندازید …

بدیهی است اگر قرار است برای سال اول کنسول خود عنوان انحصاری آماده کرده باشید، باید حداقل فرایند پیش تولید از سه تا چهار سال قبل کلید خورده باشد. با توجه به وضع موجود، به نظر میرسد مایکروسافت اسلامی برنامهای برای عرضهی انحصاری قابلتوجه در اوایل نسل نهم و برای کنسولهای Series نداشته است. در طی این مدت، تنها شاهد عرضه بازی قابل‌قبول The Medium بودیم که جالب است بدانید بزنی گمانه‌زنی‌ها خبر از عرضه‌ی این عنوان برای PS5 در آینده می‌دهند!
اما The Medium را کنار بگذاریم، مایکروسافت دیگر هیچ عنوان انحصاری بزرگی برای آغاز نسل نهم تدارک ندیده است. در ابتدا قرار بود هیلو اینفیت عنوان لانچ نسل نهم باشد که با توجه به کرونا و هم‌چنین اعتراض مخاطبان این عنوان تاخیر خورد. نسخه‌ی دوم Hellblade نیز به نظر نمی‌رسد به این زودی ها خبری از عرضه‌ی آن باشد.
از طرف دیگر خریداری کردن بتسدا با وجود این‌که کمک بزرگی به انحصاری‌های مایکروسافت خواهد کرد، اما پروژه‌ای عظیم است که بازده طولانی مدت دارد. در واقع اگر از سیل جدید بازی‌های بتسدا در E3 پیش‌رو نیز رونمایی شود، قطعا چیزی بین یک تا دو سال در بهترین حالت تا عرضه آن‌ها فاصله خواهیم داشت. بنابراین به نظر می‌رسد ۲۰۲۱ آن‌چنان از لحاظ عناوین انحصاری برای کنسول‌های نسل نهم مایکروسافت پر بار نباشد.

تغییر سیاست‌های مایکروسافت به قدری عظیم بوده که حالا حتی نسخه‌ی بعدی هیلو نیز بر روی گیم پس قرار می‌گیرد. فراموش نکنید هیلو در نسل هفت و هشت از جمله پرفروش‌تذین آثار انحصاری تاریخ بود.

مسأله جایی بغرنج‌تر می‌شود که عملکرد مایکروسافت را از لحاظ آثار انحصاری با رقیب سنتی‌اش یعنی سونی مقایسه کنیم. در این چند ماه، شاهد عرضه‌ی Demon’s Souls Remake، Returnal, Spider-Man: Miles Morales و هم‌چنین نسخه‌ی جدید Ratchet and Clank بوده‌ایم. حتی اگر به علت بین نسلی بودن بازی Spider-Man Miles Morales را به شمار نیاوریم، هم‌چنان سونی سه عنوان بزرگ را در چند ماه ابتدایی عمر PS5 عرضه کرده است. سه عنوان بزرگی که از لحاظ امتیاز متا فوق‌العاده عملکرد کرده‌اند و به راحتی می‌توان آن‌ها را آثاری موفق در نظر گرفت. در کنار این موضوع، این مسأله که تا زمستان ۲۰۲۲ Horizon: Forbidden West و دنباله‌ی God of War نیز عرضه خواهند شد باعث می‌شود تا دو سال ابتدایی عمر نسل نهم برای کنسول PS5 بسیار رویایی باشد. رویایی‌تر از نسل هفتم و هشتم.

آیا E3 معادلات را عوض خواهد کرد؟
طبق شنیده‌ها، مایکروسافت خبر رسمی خرید یک استودیو دیگر را نیز در E3 اعلام خواهد کرد. همچنین می‌توان با اطمینان گفت نمایش مشترک بتسدا و مایکروسافت پر بار خواهد بود. از نمایش احتمالی Starfield گرفته، تا شایعات مختلف پیرامون معرفی آثاری مانند Omen (استودیو آرکین), Wolfenstein 3 (استودیو Machine Games) و دیگر عناوین احتمالی …
معرفی این عناوین، احتمالا روحی تازه به کالبد آثار انحصاری ایکس باکس خواهند بخشید. اما نکته این‌جاست حتی با این وجود این اتفاقات احتمالا آثار معرفی شده زودتر از ۲۰۲۲-۲۰۲۳ عرضه نشوند. مگر این‌که بتسدا به هر قیمتی شده که تلاش کند زودتر آثار خود را عرضه کند که با توجه به سیاست‌های بتسدا بسیار بعید است.
از طرف دیگر باید این نکته را نیز در نظر گرفت که مایکروسافت می‌خواهد مسیر نتفلیکس را در پیش بگیرد و به همین دلیل است که در آینده تمام آثار استودیو‌های داخلی مایکروسافت، در روز عرضه بر روی گیم پس قرار خواهند گرفت.
از طرف دیگر به نظر می‌رسد مایکروسافت برنامه‌‌های بیشتر و جذاب‌تری برای گیم پس ندارم دیده است. چند ماه پیش بود که شایعاتی میان اینسایدر‌های مایکروسافت مطرح شد مبنی بر این‌که مایکروسافت در حال مذاکره با یوبی‌سافت است تا Ubisoft + را بر روی گیم پس بیاورد. اتفاقی که فوق‌العاده قابل‌توجه خواهد بود اگر روزی شاهد آن باشیم.

فیل اسپنسر، مردی که تحول مایکروسافت را باید مدیون تلاش‌های او بدانیم.

آیا مایکروسافت از نسل هشتم درس می‌گیرد؟
نسل هشتم برای مایکروسافت بسیار ناامیدکننده بود. از میزان فروش کنسولهای نسل هشتم گرفته، تا عملکرد اکثر آثار انحصاری این شرکت بزرگ. اما پس از روی کار آمدن فیل اسپنسر، و تثبیت شدن سیاستهای جدید مایکروسافت، این شرکت روز به روز دارد بهتر عمل میکند. گیم پس اکنون بیش از ۲۳ میلون کاربر دارد، خرید بتسدا بسیار هوشمندانه بود و از طرف دیگر به نظر می‌رسد مایکروسافت قرار است روز به روز گیم پس را گسترده‌تر سازد که نکته‌ای بسیار امیدوارکننده است. اما نکته اینجاست که سونی نیز دست روی دست نخواهد گذاشت و همین الان، بیش از ۲۵ بازی کوچک و بزرگ انحصاری در درست ساخت قرار دارند. نسل نهم را باید نسلی جذاب دانست. رقابت دو شرکت بزرگ با دو خط مشی کاملا متفاوت. مایکروسافت تمام سرمایه‌گذاری خود را روی گیم پس گذاشته و سونی نیز مقتدرانه بازار را در دست دارد. باید دید E3 امسال آیا می‌تواند کفه ترازو را به نفع مایکروسافت تغییر دهد یا خیر…