آوات بازیار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه این کارخانه سیمان اخیرا مورد پایش و بازدید کارشناسان محیط زیست قرار گرفته است، اظهار داشت: کارشناسان این اداره در این بازد...

آوات بازیار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه این کارخانه سیمان اخیرا مورد پایش و بازدید کارشناسان محیط زیست قرار گرفته است، اظهار داشت: کارشناسان این اداره در این بازدید از روند تعمیرات و تعویض فیلترهای کارخانه دیدن کرده و آن را مورد بررسی قرار دادند. 

وی افزود: در این بازدید مشخص شد که این واحد صنعتی با تعویض کیسه و کیج‌های سیستم فیلترینگ و تعمیرات اساسی در زمینه حذف کامل گردوغبار خروجی دودکش اصلی خود مشکل آلایندگی این واحد را رفع کرده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان ادامه داد: با رفع این مشکل بخشی از خط تولید این واحد تولیدی که به‌دلیل بروز این مشکل زیست محیطی متوقف شده بود دوباره آغاز به‌کار کرده است.

بازیار افزود: دیگر سیستم‌های کنترل آلایندگی این واحد صنعتی همچون سیستم آنلاین غبارسنج، الکتروفیلتر، بگ فیلترهای نصب شده در نقاط مختلف خط تولید، سیکلون‌ها و تصفیه‌خانه نیز در این پایش مورد بازدید قرار گرفته و نحوه عملکرد آنها بررسی شد. 

وی اضافه کرد: در این بازدید میدانی، برنامه عملیاتی و نحوه مدیریت پسماندهای عادی، صنعتی و ویژه کارخانه نیز بررسی و مورد پایش کارشناسان مربوطه محیط زیست قرار گرفت.

این کارخانه از ابتدای خرداد ماه سالجاری بخشی از خط تولید خود را به دلیل انجام این تعمیرات اساسی و گسترده متوقف کرده بود.

کارخانه سیمان کاوان بوکان در سال ۱۳۸۱ با نام سیمان سردار تاسیس شد و در سال ۱۳۸۴ عملیات اجرای این کارخانه با تسهیلات ارزی ریالی بانک ملی آغاز شده و مراحل ساخت و اجرایی کارخانه در سال ۱۳۸۹ پایان یافت و در همان سال راه اندازی شد و در سال ۱۳۹۱ پروانه بهره برداری را کسب کرد.

بهره‌برداری از گاز طبیعی و جایگزینی سوخت پاک به جای مازوت نصب و راه اندازی سیستم پایش آنلاین غبار خروجی دودکش اصلی اخذ گواهینامه استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ (سیستم مدیریت زیست محیطی) بهره برداری از واحد تصفیه خانه و استفاده از پساب خروجی جهت آبیاری بخشی از اقدامات محیط زیستی این کارخانه است.

شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.